fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čínsky koronavírus má svoju prvú obeť v Európe!

Francúzske ministerstvo zdravotníctva potvrdilo úmrtie 80-ročného čínskeho pacienta hospitalizovaného v Paríži. Muž bol nakazený koronavírusom. Jedná sa o prvý prípad úmrtia v Európe, ktorý spôsobil koronavírus  Covid-19

Máte tip? napíšte nám mailom

Hrozivé čísla súviace s epidémiou koronavírusu typu Covid-19 naďalej rastú. Nejedná sa však už len o oblasť Ázie, ale aj o Európu. Osemdesiatosemročný čínsky turista, ktorý sa nakazil vírusom a bol hospitalizovaný od 25. januára 2020 v nemocnici v Bichate v Paríži, zomrel. V sobotu 15. februára 2020 o tom informovala ministerka zdravotníctv, Agnès Buzyn. Toto úmrtie je zatiaľ prvým potvrdeným prípadom súvisiacim s koronavírusom mimo Ázie. Novému typu koronavírusu Covid-19 doteraz podľahli len ľudia žijúci v Číne, Japonsku a na Filipínach.

Podľa najnovšej správy úradov v Číne zaznamenaných viac ako 66 000 prípadov nakazenia novým typom koronavírusu a 1 523 úmrtí, s 2 400 novými prípadmi a 139 ďalšími úmrtiami v provincii Hubei, v epicentre nákazy.

 Koronavírus v Číne

Medzi obeťami koronavírusu je aj niekoľko členov zdravotníckeho personálu. Podľa Národnej zdravotníckej komisie v Číne bolo medzi lekármi a zdravotnými sestrami, ktorí pracujú a sú v kontakte s chorými, zaznamenaných najmenej 1 716 prípadov nakazenia. Podľa úradov zomrelo už šesť z nich čo poukazuje na obrovské riziká, ktorým čelí personál v preplnených nemocniciach.

Prvý prípad v Afrike

Nový typ koronavírusu sa doposiaľ vyhýbal Afrike. To je však už minulosťou. Podľa egyptského ministerstva zdravotníctva bol v Egypte diagnostikovaný prvý prípad koronavírusu Covid-19. Je to prvý oficiálne zaznamenaný prípad nákazy v Afrike. Pacient je však cudzej štátnej príslušnosti. Momentálne je hospitalizovaný v karanténe a stará sa o neho tím odborníkov. Egyptské ministerstvo zdravotníctva ani vláda však doposiaľ nepodala žiadne bližšie informácie o nakazenom človeku.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Žena v Nitre vyliala z viacerých stojanov benzín a zapálila ho

Koronavírus na Slovensku

Nový typ koronavírusu 2019-nCoV je hrozbou pre celý svet. A Slovensko nie je výnimkou. Od oficiálneho potvrdenia výskytu tohto vírusu sa na Slovensku objavilo niekoľko prípadov podozrenia, že ide o koronavírus. Našťastie, ani jedno z podozrení sa u hospitalizovaných pacientov nepotvrdilo. Jednalo sa teda len o obyčajné ťažkosti spojené s nachladnutím či chrípkou.

Od 3. februára 2020 sa laboratórna diagnostika začala vykonávať aj na Slovensku – v Národnom referenčnom centre pre chrípku pri Úrade verejného zdravotníctva SR.  Výsledky testov sú tak známe oveľa skôr, ako keď boli odosielané do špecializovaného laboratória v Nemecku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií