fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Peter Pellegrini: Koronavírus na Slovensku nie je, na nákazu sme pripravení

Máte tip? napíšte nám mailom

Koronavírus na Slovensku nie je. Výsledky testov nepotvrdili ani u jedného z 31 hospitalizovaných pacientov nákazu.   

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) spolu s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) zavítali v pondelok na stretnutie s vedením vojenskej nemocnice. Účelom návštevy bolo preverenie pripravenosti nemocnice na epidémiu koronavírusu.

Súčasťou návštevy bola aj obhliadka poľnej nemocnice, ktorá je rozložená pred chirurgickým pavilónom. V prípade potvrdenia nákazy môže tunajšia nemocnica izolovať maximálne 25 pacientov plus ďalších šiestich vedia umiestniť v mobilnej nemocnici. 

Koronavírus na Slovensku nie je

Počas uplynulých týždňov boli aj v ružomberskej nemocnici hospitalizovaní traja pacienti s podozrením na nákazu. Ani v prípade letušky či manželského páru, ktorý sa vracal z Ázie, nemocnica nepotvrdila prítomnosť koronavírusu. 

Peter Pellegrini na oficiálnej návšteve nemocnice v Ružomberku. Zdroj: autorka

Do dnešného dňa bolo na Slovensku preverených 31 ľudí a u všetkých boli výsledky negatívne. Od minulého pondelka však dokáže Slovensko na vlastnom území zistiť prítomnosť nákazy. 

„Vzorky sme museli posielať do medzinárodného laboratória v Berlíne. Takéto laboratórium už máme aj my, a tak vieme do niekoľkých hodín potvrdiť alebo vyvrátiť nákazu,“ vysvetlil premiér Peter Pellegrini v priestoroch poľnej nemocnice v Ružomberku.

Slovensko je na nákazu pripravené

Premiér Peter Pellegrini verejne vyhlásil, že sa na Slovensku zatiaľ nepotvrdil výskyt vírusu.

Na druhej strane som rád, že sme pripravení aj na mimoriadnu situáciu. Dnes sme preto preverili možnosť nasadenia mobilnej nemocnice, ktorú vieme v prípade potreby postaviť kdekoľvek na území Slovenska do 3 dní. Okrem toho sa tento týždeň uskutočnia aj praktické cvičenia zamestnancov na miestach vstupu do SR v Čiernej nad Tisou a vo Vyšnom Nemeckom,” potvrdil Peter Pellegrini.

https://www.instagram.com/p/B8LRy9lpo_g/

Prečítajte si tiež:
Blog: Keď je ťažké odísť

Koronavírus sa objavil koncom roka v čínskom meste Wu-chan. Nemocnice však začínali byť preplnené nielen ľuďmi, ktorí mali záujem sa testovať, ale, bohužiaľ, aj prvými obeťami. Miestne úrady sa preto rozhodli, že na mieste epicentra nákazy postavia do rekordných 10 dní náhradnú nemocnicu určenú len pre pacientov s podozrením na nákazu rozširujúceho sa vírusu.

Väčšina osôb nakazených týmto ochorením má príznaky podobné chrípke vrátane horúčok, kašľa, dýchavičnosti, podráždeného hrdla a nádchy.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií