Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus na Slovensku: Tu je chronológia od prvého prípadu 6. marca

Pacient, pozitívne testovaný na nový koronavírus, ktorý bol prepustený z bojnickej nemocnice a v domácom prostredí skolaboval, zomrel na zápal pľúc. Po utorkovom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). Slovensko bude mať podľa jeho slov s najväčšou pravdepodobnosťou prvé úmrtie na ochorenie COVID-19.

V súvislosti s prvým úmrtím na COVID-19 sme vytvorili výberovú chronológiu udalostí od prvého potvrdeného prípadu nakazenia novým koronavírusom v SR.

6. marca,- V SR bol potvrdený prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Infikovaný bol muž (52) z Kostolišťa pri Malackách. Muž sa nakazil od syna, ktorý bol v Benátkach. Pacient bol hospitalizovaný v Bratislave.

– Každý občan SR dostal (6. – 7. marca) SMS, Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v nej odporučilo kontaktovať lekára telefonicky pri podozrení na nákazu novým koronavírusom.

– BSK zatvoril na týždeň stredné školy vo svojej pôsobnosti, osemročné gymnáziá a základné školy.

– Nákaza bola potvrdená v štvorčlennej slovenskej rodine, v rakúskej obci Kittsee, priebeh choroby COVID-19 bol stabilný s príznakmi podobnými chrípke.

7. marca,– V Bratislave boli hospitalizovaní všetci traja pacienti: 52-ročný muž, jeho syn i manželka – bol u nich potvrdený nový koronavírus.

9. marca,– Zakázané boli lety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Zakázané boli návštevy pacientov v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, väzniciach a detských domovoch.

– Pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí.

10. marca,- Občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu museli od tohto dňa podstúpiť 14-dennú karanténu vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.

– Konferencia biskupov Slovenska rešpektovala zákaz organizovania verejných podujatí a rozhodla, že sa v kostoloch neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby.

– O zrušení Služieb Božích informovala aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku.

11. marca,– Rakúska spolková krajina Tirolsko potvrdila infikovanie na koronavírus Slovenky pracujúcej v obci Berwang.

– Policajtom začali pomáhať pri zabezpečení verejného poriadku aj vojaci. Návrh na denné vyčlenenie do 500 príslušníkov Ozbrojených síl SR na posilnenie Policajného zboru schválila vláda.

12. marca,- 0d 06.00 h začala na celom území SR platiť mimoriadna situácia, vyhlásila ju vláda SR. Niektoré rozhodnutia sa riešia príkazmi a nariadeniami, nie správnymi konaniami, ktoré môžu mať dlhý priebeh.

– Hlavné mesto SR vyčlenilo v rozpočte ďalších 750.000 eur na nákup materiálu na účel spomalenia šírenia nového koronavírusu na Slovensku. Ide o nákup rúšok, zdravotníckeho materiálu, stanov a podobne.

– Firmy, ktoré vedia umožniť prácu z domu, by ju mali pracovníkom poskytnúť, uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

– Osoby, nedodržujúce štátom nariadenú povinnú karanténu, môžu ľudia hlásiť regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v závislosti od pobytu danej osoby. Za nedodržanie nariadenej karantény hrozí fyzickým osobám pokuta do 1659 eur, právnickým osobám do 20.000 eur.

– Školy začali zatvárať aj ďalšie kraje.

14. marca,- V SR pribudlo 44 pozitívnych výsledkov na SARS-CoV-2 a 1147 negatívnych výsledkov.

15. marca,- Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR podpísala zmluvy na dodanie 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných pomôcok. Naskladnené by mali byť do týždňa a pol.

16. marca,– Začalo platiť opatrenie vlády SR o núdzovom stave pre štátne nemocnice. Nariadenie sa týkalo všetkých nemocníc a ústavov v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Núdzový stav má umožniť presuny personálu, materiálu a techniky z nemocnice do nemocnice. Zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce, respektíve vyhlásiť štrajk.

– Účinnosť nadobudli sprísnené opatrenia prijaté vládou s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu, okrem iného zatvorenie predajní a prevádzok služieb s výnimkou potravín, lekární, predajní zdravotníckych pomôcok, drogérií, čerpacích staníc, poštových, bankových a poisťovacích služieb a niektorých ďalších prevádzok.

V MHD Bratislava musia mať cestujúci na tvári ochranné rúško, prípadne si musia iným spôsobom zakryť ústa a nos. Bratislava sa tým pridala k Banskej Bystrici a Košiciam.

17. marca,– SR o 12.00 h uzatvorila hranice s Poľskom. Poľská strana ohlásila, že v prevádzke bude mať zatiaľ dva priechody, a to Trstenú a Vyšný Komárnik.

– Štát začal s distribúciou prvej várky ochranného a zdravotníckeho materiálu cez vyššie územné celky pre ambulantných lekárov. Išlo o takmer 70.000 kusov materiálu.

18. marca,- Došlo k úmrtiu seniorky, ktorá bola pozitívne testovaná na nový koronavírus. Pitva neskôr ukázala, že išlo o infarkt.

19. marca,- Začal platiť núdzový stav pre ďalšie subjekty pôsobiace v zdravotníctve. Týka sa tak všetkých držiteľov povolenia na prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, ambulancií záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby.

– Virológom z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV sa podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé slovenské kmene nového koronavírusu. Budú k dispozícii medzinárodnej vedeckej komunite na ďalší výskum.

23. marca,– Od tohto dňa začal zasadať permanentný krízový štáb, ktorý sa bude zaoberať riešením situácie s novým koronavírusom. Oznámil to premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zhruba 40 opatrení, prijatých ústredným krízovým štábom, má zvýšiť ochranu ľudí nad 65 rokov pred šírením nového koronavírusu.

25. marca,- Nemocnice sa začali pripravovať na väčší počet pacientov s COVID-19. Postupne sa niektoré oddelenia premenia na tzv. červené pavilóny a v najkrízovejšom variante sa celé zdravotnícke zariadenie zmení na tzv. COVID nemocnicu.

– Červená nemocnica určená pre pacientov s ochorením COVID-19 vznikne v Infekčnom pavilóne Nemocnice akademika Ladislava Dérera na Kramároch.

26. marca,– Do testovania nového koronavírusu sa zapoja aj súkromné laboratóriá. Premiér Matovič zároveň potvrdil, že pred každou nemocnicou pribudnú odborné miesta, kde budú ľuďom odoberať vzorky na ochorenie COVID-19.

– Minister zdravotníctva Krajčí povedal, že sa spúšťa masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí.

– V SR boli oficiálne vyliečení dvaja pacienti, ktorí boli nakazení novým koronavírusom. Tzv. červené zóny pre nakazených pacientov sa pripravujú v nemocniciach v Bratislave, Košiciach a Martine.

27. marca,Počet testovaných na nový koronavírus sa v SR má výrazne zvýšiť. Dopomôcť štátnym laboratóriám majú súkromné laboratóriá.

31. marca,– Opatrenia prijaté na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19 sa javia ako účinné a Slovensko by sa mohlo zaradiť medzi päť krajín, ktoré pandémiu najlepšie zvládli. Informoval o tom riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Slovensko tiež registruje troch vyliečených pacientov.

– Vláda schválila súbor opatrení v súvislosti so šírením choroby COVID-19. Ide o akúsi prvú pomoc, ďalšie opatrenia prídu do parlamentu v nasledujúcich dňoch. Uviedol to minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

[sc name=“mapa_sk_google_covid19″ ]

[sc name=“covid_19_slovensko“]

Zdroj tasr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií