fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus na Slovensku: Tu je chronológia od prvého prípadu 6. marca

Máte tip? napíšte nám mailom

Pacient, pozitívne testovaný na nový koronavírus, ktorý bol prepustený z bojnickej nemocnice a v domácom prostredí skolaboval, zomrel na zápal pľúc. Po utorkovom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). Slovensko bude mať podľa jeho slov s najväčšou pravdepodobnosťou prvé úmrtie na ochorenie COVID-19.

V súvislosti s prvým úmrtím na COVID-19 sme vytvorili výberovú chronológiu udalostí od prvého potvrdeného prípadu nakazenia novým koronavírusom v SR.

6. marca,- V SR bol potvrdený prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Infikovaný bol muž (52) z Kostolišťa pri Malackách. Muž sa nakazil od syna, ktorý bol v Benátkach. Pacient bol hospitalizovaný v Bratislave.

– Každý občan SR dostal (6. – 7. marca) SMS, Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v nej odporučilo kontaktovať lekára telefonicky pri podozrení na nákazu novým koronavírusom.

– BSK zatvoril na týždeň stredné školy vo svojej pôsobnosti, osemročné gymnáziá a základné školy.

– Nákaza bola potvrdená v štvorčlennej slovenskej rodine, v rakúskej obci Kittsee, priebeh choroby COVID-19 bol stabilný s príznakmi podobnými chrípke.

7. marca,– V Bratislave boli hospitalizovaní všetci traja pacienti: 52-ročný muž, jeho syn i manželka – bol u nich potvrdený nový koronavírus.

9. marca,– Zakázané boli lety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Zakázané boli návštevy pacientov v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, väzniciach a detských domovoch.

– Pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí.

10. marca,- Občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu museli od tohto dňa podstúpiť 14-dennú karanténu vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.

– Konferencia biskupov Slovenska rešpektovala zákaz organizovania verejných podujatí a rozhodla, že sa v kostoloch neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby.

– O zrušení Služieb Božích informovala aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku.

11. marca,– Rakúska spolková krajina Tirolsko potvrdila infikovanie na koronavírus Slovenky pracujúcej v obci Berwang.

– Policajtom začali pomáhať pri zabezpečení verejného poriadku aj vojaci. Návrh na denné vyčlenenie do 500 príslušníkov Ozbrojených síl SR na posilnenie Policajného zboru schválila vláda.

12. marca,- 0d 06.00 h začala na celom území SR platiť mimoriadna situácia, vyhlásila ju vláda SR. Niektoré rozhodnutia sa riešia príkazmi a nariadeniami, nie správnymi konaniami, ktoré môžu mať dlhý priebeh.

– Hlavné mesto SR vyčlenilo v rozpočte ďalších 750.000 eur na nákup materiálu na účel spomalenia šírenia nového koronavírusu na Slovensku. Ide o nákup rúšok, zdravotníckeho materiálu, stanov a podobne.

– Firmy, ktoré vedia umožniť prácu z domu, by ju mali pracovníkom poskytnúť, uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

– Osoby, nedodržujúce štátom nariadenú povinnú karanténu, môžu ľudia hlásiť regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v závislosti od pobytu danej osoby. Za nedodržanie nariadenej karantény hrozí fyzickým osobám pokuta do 1659 eur, právnickým osobám do 20.000 eur.

– Školy začali zatvárať aj ďalšie kraje.

14. marca,- V SR pribudlo 44 pozitívnych výsledkov na SARS-CoV-2 a 1147 negatívnych výsledkov.

15. marca,- Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR podpísala zmluvy na dodanie 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných pomôcok. Naskladnené by mali byť do týždňa a pol.

16. marca,– Začalo platiť opatrenie vlády SR o núdzovom stave pre štátne nemocnice. Nariadenie sa týkalo všetkých nemocníc a ústavov v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Núdzový stav má umožniť presuny personálu, materiálu a techniky z nemocnice do nemocnice. Zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce, respektíve vyhlásiť štrajk.

– Účinnosť nadobudli sprísnené opatrenia prijaté vládou s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu, okrem iného zatvorenie predajní a prevádzok služieb s výnimkou potravín, lekární, predajní zdravotníckych pomôcok, drogérií, čerpacích staníc, poštových, bankových a poisťovacích služieb a niektorých ďalších prevádzok.

V MHD Bratislava musia mať cestujúci na tvári ochranné rúško, prípadne si musia iným spôsobom zakryť ústa a nos. Bratislava sa tým pridala k Banskej Bystrici a Košiciam.

17. marca,– SR o 12.00 h uzatvorila hranice s Poľskom. Poľská strana ohlásila, že v prevádzke bude mať zatiaľ dva priechody, a to Trstenú a Vyšný Komárnik.

– Štát začal s distribúciou prvej várky ochranného a zdravotníckeho materiálu cez vyššie územné celky pre ambulantných lekárov. Išlo o takmer 70.000 kusov materiálu.

18. marca,- Došlo k úmrtiu seniorky, ktorá bola pozitívne testovaná na nový koronavírus. Pitva neskôr ukázala, že išlo o infarkt.

19. marca,- Začal platiť núdzový stav pre ďalšie subjekty pôsobiace v zdravotníctve. Týka sa tak všetkých držiteľov povolenia na prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, ambulancií záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby.

– Virológom z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV sa podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé slovenské kmene nového koronavírusu. Budú k dispozícii medzinárodnej vedeckej komunite na ďalší výskum.

23. marca,– Od tohto dňa začal zasadať permanentný krízový štáb, ktorý sa bude zaoberať riešením situácie s novým koronavírusom. Oznámil to premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zhruba 40 opatrení, prijatých ústredným krízovým štábom, má zvýšiť ochranu ľudí nad 65 rokov pred šírením nového koronavírusu.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: Najviac nakazených je v tomto veku

25. marca,- Nemocnice sa začali pripravovať na väčší počet pacientov s COVID-19. Postupne sa niektoré oddelenia premenia na tzv. červené pavilóny a v najkrízovejšom variante sa celé zdravotnícke zariadenie zmení na tzv. COVID nemocnicu.

– Červená nemocnica určená pre pacientov s ochorením COVID-19 vznikne v Infekčnom pavilóne Nemocnice akademika Ladislava Dérera na Kramároch.

26. marca,– Do testovania nového koronavírusu sa zapoja aj súkromné laboratóriá. Premiér Matovič zároveň potvrdil, že pred každou nemocnicou pribudnú odborné miesta, kde budú ľuďom odoberať vzorky na ochorenie COVID-19.

– Minister zdravotníctva Krajčí povedal, že sa spúšťa masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí.

– V SR boli oficiálne vyliečení dvaja pacienti, ktorí boli nakazení novým koronavírusom. Tzv. červené zóny pre nakazených pacientov sa pripravujú v nemocniciach v Bratislave, Košiciach a Martine.

27. marca,Počet testovaných na nový koronavírus sa v SR má výrazne zvýšiť. Dopomôcť štátnym laboratóriám majú súkromné laboratóriá.

31. marca,– Opatrenia prijaté na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19 sa javia ako účinné a Slovensko by sa mohlo zaradiť medzi päť krajín, ktoré pandémiu najlepšie zvládli. Informoval o tom riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Slovensko tiež registruje troch vyliečených pacientov.

– Vláda schválila súbor opatrení v súvislosti so šírením choroby COVID-19. Ide o akúsi prvú pomoc, ďalšie opatrenia prídu do parlamentu v nasledujúcich dňoch. Uviedol to minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Koronavírus na Slovensku

 

Mesto

Počet pozitívnych COVID-19

 

Bratislavský kraj podľa okresov:

Bratislava

176

Senec

11

Malacky

16

Pezinok

55

Trnavský kraj, podľa okresov:

Trnava

16

Dunajská Streda

21

Senica

3

Piešťany

14

Sereď

1

Galanta

6

Hlohovec

1

Skalica

1

Nitriansky kraj, podľa okresov:

Nitra

13

Nové Zámky

17

Topoľčany

6

Šaľa

2

Levice

3

Zlaté Moravce 

 

8

Komárno

2

Trenčiansky kraj, podľa okresov:

Trenčín

19

Bánovce nad Bebravou

 

3

Partizánske

11

Nové Mesto nad Váhom

 

9

Ilava

7

Považská Bystrica 

14

Prievidza

26

Myjava

1

Žilinský kraj podľa okresov:

Žilina

19

Martin

18

Liptovský Mikuláš

15

Bytča

2

Ružomberok 

10

Tvrdošín

6

Čadca

13

Dolný Kubín

3

Kysucké Nové Mesto

2

Turčianske Teplice 

2

Námestovo 

2

Banskobystrický kraj, podľa okresov:

 

Banská Bystrica

20

Zvolen

3

Brezno 

17

Banská Štiavnica

1

Revúca

3

Veľký Krtíš 

2

Lučenec

4

Rimavská Sobota

 

6

Žiar nad Hronom

 

2

Poltár

1

Detva 

1

Krupina 

1

Prešovský kraj, podľa okresov

Prešov

 

18

Humenné 

1

Svidník 

6

Levoča

4

Sabinov 

12

Kežmarok

11

Poprad

16

Vranov nad Topľou

9

Bardejov

13

Stará Ľubovňa 

5

Snina

3

Košický kraj, podľa okresov:

Košice a okolie

41

Spišská Nová Ves

42

Sobrance 

2

Gelnica

3

Rožňava

2

Michalovce

6

Trebišov

5

Aká je pravdepodobnosť, že sa koronavírusom nakazím?

Ľudia sa môžu nakaziť najmä od osôb, u ktorých bol koronavírus potvrdený. Ochorenie sa prenáša malými kvapkami z nosa alebo úst, keď infikovaná osoba kašle alebo vydychuje. Hlavný spôsob prenosu sú teda kvapôčky vylúčené osobou, ktorá kašle.

Prenos ochorenia od bezpríznakovej osoby nie je vylúčený. V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa ochorenie COVID-19 vyskytuje, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, alebo ste neboli v kontakte s osobami s podozrením na ochorenie COVID-19, ide s veľkou pravdepodobnosťou, vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu, o iné akútne respiračné ochorenie alebo chrípku či chrípke podobné ochorenie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v takomto prípade je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Ako postupovať v prípade podozrenia na koronavírus COVID-19

Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní. Niektoré krajiny uvádzajú.

 • horúčka, teplota nad 38 °C,
 • nádcha,
 • bolesť svalov,
 • sťažené dýchanie,
 • kašeľ,
 • dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti,
 • bolesti kĺbov,
 • bolesti hrdla.

Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc.

Inkubačná doba

Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní. Niektoré krajiny uvádzajú až 27 dní.

V prípade, ak máte podozrenie na výskyt ochorenia COVID-19 (koronavírusu) a vyskytli sa u vás príznaky ako napríklad kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť, horúčka a zároveň počas uplynulých 14 dní ste navštívili krajinu s potvrdeným výskytom tohto ochorenia alebo ste boli v kontakte s osobou pozitívnou na koronavírus, odporúčame postupovať nasledovne:

 • výlučne telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára alebo operačné stredisko a informovať ich o svojom zdravotnom stave a cestovateľskej anamnéze,
 • nechodiť priamo do ambulancie všeobecného lekára alebo do nemocnice z dôvodu možného šírenia nákazy,
 • následne po konzultácii s lekárom postupujte podľa telefonických pokynov,
 • v prípade, že máte akékoľvek otázky, kontaktujte odborníkov na nižšie uvedených kontaktoch.

Odborníci sú vám k dispozícii. Zriadili sme infolinky funkčné 24 hodín denne, 7 dní v týždni. K dispozícii je aj e-mailový kontakt.

Koho kontaktovať v prípade podozrenia na koronavírus

 • Národné centrum zdravotníckych informácií - 0800 221 234
 • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici - 0918 659 580
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave - 0905 903 053
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812
Prečítajte si tiež:
Ochranné rúška budú povinnosťou, pred obchodmi budú merať teplotu

Ako dlho prežíva vírus na povrchoch?

Neeltje van Doremalen, virologička z National Institute of Health (NIH) v USA, a jej kolegovia z Rocky Mountain Laboratories v Hamiltonu v Montane urobili niektoré z prvých testov. Testovali,  ako dlho môže SARS-CoV-2 prežiť na rôznych povrchoch.

Ich štúdia, ktorá bola uverejnená v New England Journal of Medicine, ukazuje, že vírus mohol prežiť v kvapkách až tri hodiny po vykašlaní do vzduchu.

Jemné kvapôčky s veľkosťou 1 až 5 mikrometrov - približne 30-krát menšie ako šírka ľudských vlasov - môžu zostať vo vzduchu až niekoľko hodín.

To znamená, že vírus cirkulujúci v nefiltrovaných klimatizačných systémoch, môže prežiť až niekoľko hodín, najmä preto, že kvapôčky aerosólu majú tendenciu usadiť sa na povrchoch rýchlejšie, keďže sa vzduch pohybuje.

Štúdia zistila, že vírus SARS-CoV-2 prežíva dlhšie:

 • na kartóne: až 24 hodín
 • na plastových povrchoch a povrchoch z nehrdzavejúcej ocele: 2 až 3 dni

Zistenia naznačujú, že vírus môže dlho prežiť na kľučkách dverí, plastových alebo laminovaných pracovných doskách a iných tvrdých povrchoch.

Vedci zistili, že medené povrchy mali tendenciu vírus zabíjať asi za štyri hodiny.

Ako povrch dezinfikovať:

 • 62 - 71 % alkohol
 • 0,5 % peroxidom vodíka
 • domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného

Výskum ukázal, že koronavírus sa môže inaktivovať počas jednej minúty dezinfekciou povrchov 62 - 71 % alkoholom alebo 0,5 % peroxidom vodíka alebo domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného.

Horúca voda

Vyššie teploty a vlhkosť majú tiež sklon k rýchlejšiemu odumieraniu koronavírusu, hoci výskum ukázal, že súvisiaci koronavírus, ktorý spôsobuje Sars, by mohol byť usmrtený pri teplotách nad 56 °C.

Aj keď neexistujú žiadne údaje o tom, koľko vírusových častíc je v jednej kvapke vykašľanej infikovanou osobou, výskum chrípkového vírusu naznačuje, že menšie kvapôčky môžu obsahovať mnoho desiatok tisíc kópií vírusu chrípky.

To sa však môže líšiť v závislosti od samotného vírusu. Kde sa v dýchacích cestách nachádza a v akom štádiu infekcie je daná osoba.

Koronavírus na odevoch

Na odevoch a iných povrchoch, ktoré sa ťažko dezinfikujú, nie je zatiaľ jasné, ako dlho môže vírus prežiť.

,,Absorpčné prírodné vlákna v kartóne však môže spôsobiť, že vírus vyschne rýchlejšie ako na plastoch a kovoch, " opisuje Vincent Munster. Vedúci oddelenia vírusovej ekológie v laboratóriách Rocky Mountain Laboratories a jeden z tých, ktorí viedli štúdiu NIH.

..Domnievame sa, že pórovitý materiál rýchlo vysychá a vírus môže byť prilepený k vláknam," hovorí.

Zmeny teploty a vlhkosti môžu tiež ovplyvniť, ako dlho môže prežiť. To môže vysvetľovať, prečo je menej stabilný v rozptýlených kvapkách vo vzduchu. „Momentálne prebiehajú nadväzujúce experimenty s cieľom podrobnejšie preskúmať vplyv teploty a vlhkosti.“

Schopnosť vírusu tak dlho vydržať iba zdôrazňuje význam hygieny rúk a čistenie povrchov, tvrdí Munster. „Je možné, že sa tento vírus bude šíriť rôznymi spôsobmi,“ uzatvára.

KARANTÉNA: Čo robiť, keď sa vrátite zo zahraničia

Karanténa

 • Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia, sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi.
 • Karanténu sú povinní dodržiavať aj všetky osoby žijúce v spoločnej domácnosti s ľuďmi, ktorí sa vrátili zo zahraničia.
 • Počas domácej karantény sú ľudia povinní sledovať svoj zdravotný stav, náhly nástup aspoň jedného z príznakov, akými sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť.
 • V prípade objavenia sa príznakov bez meškania telefonicky musia kontaktovať ošetrujúceho lekára a územne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a podrobiť sa odberu biologického materiálu.
 • Rovnako sa v domácej karanténe treba zdržať sociálnych kontaktov či prijímania osôb alebo vykonávania spoločenských aktivít v mieste izolácie.
 • Tiež je dôležité zdržať sa cestovania či účasti na výučbových aktivitách s výnimkou e-learningových foriem.
 • V neposlednom rade je dôležité sa zdržať pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie.
 • Zdržať  sa akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo prijímať v mieste izolácie vnímavé osoby.

Opatrenie sa nevzťahuje na

 • vodičov nákladnej dopravy, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru,
 • vodičov a posádky dopravnej zdravotnej služby, ktorí vykonávajú transport pacienta,
 • pilotov dopravných lietadiel, ktorí neopustia palubu lietadla s výnimkou vykonania predletovej a medziletovej prípravy, pri tranzitoch alebo spiatočných letoch,
 • na posádku v lodnej nákladnej doprave, ktorá vstupuje na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru,
 • rušňovodičov a strojvodcov v železničnej nákladnej doprave, ktorí vstupujú na územie SR za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru.

Za nedodržanie domácej karantény hrozí sankcia vo výške 1659 eur.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií