fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: Pokles medzinárodného obchodu bude horší ako kríza v roku 2008

Svetová obchodná organizácia (WTO – z angl. World Trade Organization) tento rok predpovedá výrazný pokles medzinárodného obchodu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Nová správa WTO predpovedá tento rok pokles o 13 % až 32 %. To odráža neistotu týkajúcu sa zdravotnej krízy pre koronavírus.

V správe sa uvádza, že vplyv na obchod pravdepodobne predstihuje prepad spôsobený finančnou krízou v roku 2008.

Generálny riaditeľ WTO Roberto Azevedo označil tieto čísla za „škaredé“.

Nedá sa to obísť,“ povedal. Uviedol, že situácia je predovšetkým zdravotnou krízou a uznal, že vlády musia podniknúť kroky na ochranu života ľudí.

Nevyhnutný pokles obchodu a produkcie bude mať bolestivé následky pre domácnosti a podniky, okrem ľudského utrpenia spôsobeného samotnou chorobou,“ dodal.

Koronavírus a kríza

Pokles obchodu s tovarom o 13 % je v správe opísaný ako relatívne optimistický scenár. Odráža to prudký pokles obchodu, po ktorom nasleduje oživenie v druhej polovici roku 2020.

Samozrejme, muselo by sa to zakladať na podstatnom pokroku, ktorý by musel prísť v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov pri prekonávaní zdravotnej krízy.

Nie je to však zaručené, takže správa obsahuje aj oveľa pesimistickejší prípad, ktorý odráža prudší počiatočný pokles a dlhšie trvajúce a neúplné oživenie.

Prečítajte si tiež:
Dopad pandémie na životné prostredie - Kvalita vzduchu zachraňuje životy

Správa tiež varuje, že „miera neistoty je veľmi vysoká v roku 2020 aj v roku 2021, výsledky môžu byť nad alebo pod týmito číslami.

Rast svetového obchodu sa už koncom minulého roka zastavil

V správe sa uvádza, že rast svetového obchodu sa už koncom minulého roka zastavil. V poslednom štvrťroku 2019 bol obchod s tovarom o 1 % nižší ako v predchádzajúcom roku.

WTO tvrdí, že to bol výsledok „pretrvávajúceho obchodného napätia,“ čo je odkaz, ktorý do veľkej miery odráža konfrontačný prístup k medzinárodnému obchodu zo strany prezidenta Donalda Trumpa.

Azevedo uviedol, že obchod bude po kríze dôležitou súčasťou hospodárskeho oživenia. Povedal, že udržanie otvorených a predvídateľných trhov bude kritické.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií