Aké sú príznaky koronavírusu covid19
Koronavírus je momentálne veľkou hrozbou po celom svete. Vyvoláva paniku aj ošiaľ, pretože je veľmi nebezpečný. Aké sú jeho príznaky?
Koronavírus sa objavil už minulý rok
Koronavírus sa z Číny raketovou rýchlosťou šíri do celého sveta. Prvé podozrenie sa objavilo aj na Slovensku, ale nepotvrdilo sa. Najhoršie na chorobe je, že sa rozširuje veľmi rýchlo a zanecháva po sebe desiatky mŕtvych a stovky nakazených. Lekári dokonca tvrdia, že jedna osoba infikovaná vírusom môže nakaziť dvoch až troch zdravých ľudí. Podľa posledných zistení sa koronavírus rozšíril zo zvieraťa na človeka, pravdepodobne z hada koncom minulého roka. Medzi ľuďmi sa rozširuje ľahko: kašľom a kýchaním, dotýkaním sa alebo podávaním rúk. Príznaky sú veľmi podobné chrípke.
Aké sú príznaky koronavírusu?
Koronavírus je desivý a šíri sa veľmi rýchlo. Bežné príznaky tejto infekcie zahŕňajú respiračné príznaky, horúčku, kašeľ, dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti. V závažnejších prípadoch môže infekcia spôsobiť zápal pľúc, závažný akútny respiračný syndróm, zlyhanie obličiek alebo smrť. Štandardné odporúčania na zabránenie šírenia infekcie zahŕňajú pravidelné umývanie rúk, zakrývanie úst a nosa pri kašli a kýchaní, dôkladné varenie mäsa a vajec. Ľudia v postihnutých oblastiach by sa mali vyvarovať kontaktu s každým, kto má príznaky respiračného ochorenia, ako je kašeľ a kýchanie. Žiaľ, podobné príznaky má aj chrípka alebo prechladnutie, preto neraz vzniká panika celkom zbytočne a koronavírus sa nepotvrdí.
Viac ako tisíce obetí
Koronavírus má naozaj hrôzostrašné štatistiky. Najviac nakazených je v EÚ Koronavírus pochádza z mesta Wu -chan, ktoré je najväčšie mesto v strednej Číne s počtom obyvateľov viac ako 11 miliónov. Nemecko, Japonsko a Taiwan hlásili prvé prípady u pacientov, ktorí osobne nenavštívili Čínu, ale nakazili vírus vírusom niekoho iného. Miera úmrtnosti sa v súčasnosti odhaduje na približne 2%. Na porovnanie je miera úmrtnosti prípadov so sezónnou chrípkou menšia ako 0,01% , teda 1 úmrtie pripadne na každých 10 000 prípadov.