Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus je 10-krát nebezpečnejší ako chrípka, tvrdia vedci zo SAV

Vedci zo SAV tvrdia, že nový koronavírus sa javí ako 10-krát nebezpečnejší ako chrípka. Ročne je na celom svete evidovaných okolo jednej miliardy prípadov chrípky. Z tohto počtu je od 300.000 do 650.000 prípadov smrteľných.

,,Z hľadiska podielu smrteľných prípadov sa nový koronavírus javí byť aspoň desaťkrát nebezpečnejší ako bežná sezónna chrípka,“ uviedli vedci z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).

Pripomenuli, že do pondelka (9.3.) do 10.00 h, teda za desať týždňov od prepuknutia, bolo na celom svete evidovaných takmer 110.000 prípadov nákazy novým koronavírusom, z toho je viac ako 4000 smrteľných. Poukázali tiež na to, že chrípka a nový koronavírus majú podobné príznaky.

Zdôraznili, že kým vakcína proti ochoreniu COVID-19 nie je zatiaľ dostupná, chrípke je možné efektívne predchádzať vakcináciou. Odborníci poznamenali, že sezónna očkovacia látka je dostupná a účinná, no napriek tomu ju využíva iba malé percento ľudí.

Koronavírus nemá sezónny charakter

Vysvetlili tiež, že kým genetická informácia nového koronavírusu je uložená v jednej molekule RNA, vírusy chrípky majú genetickú informáciu uloženú v ôsmich molekulách RNA. Ich vysoká mutačná schopnosť spôsobuje vysokú variabilitu chrípky.

Slovenskí vedci tiež komentovali, že chrípka má sezónny charakter, čo pravdepodobne neplatí pre ochorenie COVID-19. Vírusy spôsobujúce COVID-19 a chrípkové ochorenia sa prenášajú podobným spôsobom.

V oboch prípadoch je ťažký proces ochorenia asociovaný s oslabenou imunitou, prípadne pridruženými chorobami. V prípade nového koronavírusu ho ťažko znášajú najmä starší ľudia. Najväčšie nebezpečenstvo koronavírusu SARS-CoV-2 podľa vedcov spočíva v jeho rýchlom a nenápadnom šírení.

 „Pri masívnom náraste počtu prípadov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť môže dôjsť k zahlteniu zdravotníckych systémov. Najdôležitejšie sú preto izolačné a karanténne opatrenia, ktoré majú za cieľ šírenie vírusu čo najviac spomaliť a získať tak čas na lepšie zvládnutie situácie,“ dodali vedci zo SAV.

Rozdiel medzi chrípkou a koronavírusom

Príznaky

  • Obe spôsobujú horúčku, kašeľ, bolesti tela, únavu; niekedy zvracanie a hnačku.
  • V zriedkavých prípadoch môže byť mierny alebo ťažký, až smrteľný.
  • Môže mať za následok zápal pľúc.

Prenos ochorenia

  • Obe sa môžu šíriť z človeka na človeka kvapkami vo vzduchu od infikovanej osoby, ktorá kašle, kýcha, alebo rozpráva.
  • Možný rozdiel: Koronavírus  sa môže šíriť leteckou dopravou.
  • Infikovaná osoba môže chrípku šíriť niekoľko dní predtým, ako sa u nej objavia príznaky a predpokladá sa, že  rovnako aj koronavírus sa šíri týmto spôsobom.

Liečba koronavírusu a chrípky

  • Ani jeden vírus nie je liečiteľný antibiotikami. Antibiotiká pôsobia iba na bakteriálne infekcie.
  • Obidve sa môžu liečiť zmiernením príznakov, ako je napríklad zníženie horúčky a bolesti. V závažných prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia a napríklad mechanická ventilácia. viac o rozdieloch medzi chrípkou a koronavírusom nájdete v tomto článku.
Zdroj tasr hopkinsmedicine
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií