fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: Sú strata čuchu a chuti kľúčové príznaky ochorenia COVID-19?

Strata čuchu a chuti môže byť podľa britských vedcov znakom toho, že máte koronavírus. Tím na King’s College London sa zaoberal odpoveďami od viac ako 400 000 ľudí, ktorí hlásili podozrenie na ochorenie Covid-19.

Máte tip? napíšte nám mailom

Strata čuchu a chuti môžu byť tiež príznakmi iných infekcií dýchacích ciest, ako je napríklad nachladnutie. Odborníci tvrdia, že horúčka a kašeľ naďalej zostávajú hlavnými príznakmi vírusu, na ktoré si treba dávať pozor.

Ak máte vy alebo niekto, s kým žijete, nepretržitý kašeľ alebo vysokú teplotu, odporúčame vám zostať doma, aby ste zabránili šíreniu koronavírusu na ostatných.

Vedci z King’s College chceli získať informácie o možných príznakoch koronavírusu, aby pomohli odborníkom lepšie porozumieť tejto chorobe a bojovať proti nej.

Ľudia, ktorí nahlásili jeden alebo viac príznakov koronavírusu do aplikácie Covid Symptom Tracker:

  • 53% uviedlo, že mali malátnosť alebo únavu
  • 29% pretrvávajúci kašeľ
  • 28% dýchavičnosť
  • 18% stratu čuchu alebo chuti
  • 10,5% trpelo horúčkou

Z týchto 400 000 ľudí 1 702 uviedlo, že boli testovaní na Covid-19, pričom 579 získalo pozitívny výsledok a 1 123 negatívny.

Medzi tými, u ktorých bola infekcia koronavírusom potvrdená pozitívnym testom, tri pätiny (59%) hlásili stratu čuchu alebo chuti.

Mala by sa strata čuchu a chuti považovať za hlavný príznak koronavírusu?

Odborníci tvrdia, že na žo zatiaľ nie je dostatok dôkazov. Aj keď nie je prekvapujúce, že niektorí pacienti s koronavírusom môžu tieto príznaky hlásiť, tieto nie sú špecifické pre Covid-19.

Prečítajte si tiež:
Toto je nový zoznam vládnych opatrení na riešenie krízy koronavírusu

Vedci tvrdia, že by mohlo byť užitočné stratu čuchu a chuti sledovať ako ďalší príznak koronavírusu, no nie samostatne, ale v spojení s ďalšími dôležitými príznakmi, akými sú kašeľ a horúčka.

Profesor Tim Spector povedal: „V kombinácii s inými príznakmi sa zdá, že u ľudí so stratou čuchu a chuti je podľa našich údajov trikrát vyššia pravdepodobnosť, že sú nakazení Covid-19, a preto by sa mali na sedem dní izolovať, aby sa znížilo šírenie nákazy.“

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií