fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus v balíkoch? Čínska pošta sa snaží nájsť riešenie

Koronavírus sa rýchlo šíri a čínski obyvatelia už nemôžu opustiť svoje mestá. Zásielky odosielané mimo krajiny však nie sú súčasťou tejto karantény. Vzhľadom na masový vývoz Číny, najmä prostredníctvom online platforiem ako Amazon a AliExpress, sa mnohí obávajú, či by vírus mohol skončiť na našich dverách. Ako to v skutočnosti je?

Máte tip? napíšte nám mailom

Americkí zdravotnícki úradníci v pondelok 27. januára 2020 na tlačovom brífingu uviedli, že zatiaľ neexistuje dôkaz podporujúci prenos vírusu prostredníctvom balíkov. Riaditeľka Centra pre kontrolu chorôb (CDC), Dr. Nancy Messonnier tiež uviedla, že v dôsledku zlého prežitia tohto druhu vírusov na povrchoch „je pravdepodobné len veľmi malé riziko šírenia z výrobkov alebo obalov, ktoré sa expedujú počas dní alebo týždňov pri normálnej teplote okolia.“

Zdroj: Instagram

Doteraz nepoznaný koronavírus 2019-nCov

Zatiaľ sa ale neuskutočnil žiadny výskum pri tomto konkrétnom type vírusu, pretože je celkom nový. Avšak pri jeho bratských vírusoch SARS a MERS je dokázané, že na povrchu dokážu prežiť iba niekoľko hodín. Vzhľadom na to, že balík z Číny bude potrebovať najmenej dva dni na to, aby dorazil do svojho cieľa, prenos je nepravdepodobný. Koronavírus v balíkoch z Číny teda nenájdeme. 

„Nevieme, či sa tento vírus bude správať úplne rovnako ako SARS a MERS,” zdôraznila Dr. Messonnier. „Neexistujú však dôkazy, ktoré by podporovali teóriu možnosti prenesenia vírusu poštou. WHO neeviduje žiadne prípady potvrdenia výrusu z dovážaného tovaru,” dodala špecialistka.

Prečítajte si tiež:
Populárna speváčka prežila hrôzu! Fanatický fanúšik ju chcel pred koncertom uniesť a tým jeho plán nekončil

Čínska pošta sa však aj napriek tomu rozhodla konať a vykonáva pravidelnú dezinfekciu svojich priestorov.

Koronavírus v balíkoch z Číny na Slovensku?

Slovenská pošta sa pri balíkoch z Číny riadi usmernením hlavného hygienika Slovenskej republiky, ako aj špeciálnym odborným stanoviskom, ktoré si  nechala vypracovať u pracovnej zdravotnej služby. Na svojej stránke uvádzajú jasné informácie o postupe pri prijímaní zásielok z Číny: “Vyplývajúc z odborného stanoviska zásielky z Ázie sú bezpečné, nakoľko nie je možné, aby v nich koronavírus prežil. Zároveň sa doposiaľ potvrdil prenos vírusu jedine spôsobom kontaktu s infikovaným človekom alebo zvieraťom. V záujme zníženia akéhokoľvek rizika čínska vláda vydala pokyn, ktorým je Čínska pošta povinná preventívne dezinfikovať všetky poštové zásielky, ktoré smerujú alebo prechádzajú cez Wuhan a jeho spracovateľské stredisko. V prípade medzinárodných zásielok určených pre provinciu Hubei (poštové smerovacie čísla 430000–449999) sa Čínska pošta skontaktuje s adresátom a podľa jeho preferencií doručí jeho zásielku, tak aby sa obmedzil akýkoľvek fyzický kontakt doručovateľa s adresátom zásielky, napríklad doručením do výdajných (balíkových) terminálov.”
 Pošta zároveň požiadala svojich zákazníkov o zhovievavosť pri doručovaní medzinárodných zásielok, ktoré na Slovensko smerujú z Ázie. V rámci vykonávania bezpečnostných opatrení môže dôjsť k ich omeškaniu.

 

Prečítajte si tiež:
Vapovanie má prvú obeť už aj v Európe: Úmrtie mladého Belgičana je stále nejasné
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií