fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: Ľudia panikária, v obchodoch nie je toaletný papier

Obyvatelia Tokia panikária. Japonci sa ponáhľajú kupovať nielen masky a dezinfekciu, ale aj toaletný papier. V obchodoch sú prázdne regále.

Máte tip? napíšte nám mailom

Samozrejme, nakupovanie tekutej dezinfekcie na ruky a rúšok je v súčasnej situácii stoviek potvrdených prípadov nakazenia koronavírusom v Japonsku úplne normálne. Avšak čo je menej prirodzené, je panika vyvolaná ohľadom toaletného papiera.

Toaletný papier je vypredaný

„Na sociálnych sieťach sa šíria klebety, podľa ktorých je v Tokiu nedostatok toaletného papiera, rovnako ako pri maskách. Akonáhle príde nový tovar, okamžite zmizne,” rozpráva zúfalá pokladníčka z jedného z obchodov.

Vláda a Združenie výrobcov toaletného papiera však ubezpečujú, že toaletného papiera je dostatok. Tento, v súčasnosti obyvateľmi jeden z najžiadanejších tovarov sa vyrába v Japonsku a nezávisí od čínskej výroby. Japonci však vo veľkom nenakupujú len toaletný papier, ale všetky hygienické potreby. Dopyt je po vreckovkách, plienkach a dámskych vložkách.

Historická trauma, nie len koronavírus

Je to o to šialenejšie, že Japonsko je pravdepodobne jedinou krajinou na svete, kde všetky toalety, doma, ale aj na verejných miestach, disponujú samostatným prúdom vody na umývanie sa po potrebe. Takže používať desiatky kilometrov papiera nie je potrebné.

Prečítajte si tiež:
Fajčiari zbystrite pozornosť! Očistite si pľúca už za 72 hodín

Základný dôvod paniky okolo toaletného papiera je však v skutočnosti historický. Ide o traumy, ktoré pochádzajú z inflácie v dôsledku poklesu kurzu dolára a ropnej krízy v roku 1973. Pri výbuchu cien, deň čo deň spotrebitelia nakupovali hromadne, aby využili nižšie ceny.

Od tej doby, keď médiá vyslovujú slovo kríza, či už je to finančná, jadrová alebo zdravotná, obyvatelia Tokia “trpia Pavlovým reflexom”. Ten následne prerastá až do pašovania. Niektorí ľudia kupujú toaletný papier len preto, aby ho ďalej predávali za neprimeranú cenu na internete.

Problém sú aj masky

Pokiaľ ide o masky, ktoré sú počas epidémie oveľa užitočnejšie ako toaletný papier, ich nedostatok teraz trvá celé týždne. Niektoré obchody tvrdia, že im ochranné masky neboli doručené dva týždne. Nešpecializované spoločnosti ich začínajú vyrábať so štátnymi dotáciami. Každé ráno sú pred drogériami rady Japoncov, ktorí si kupujú množstvo rúšok, hoc doma majú vytvorenú dostatočnú zásobu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj franceinfo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií