fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus na Slovensku: V Bratislave zatvárajú stredné a vysoké školy

Bratislavský samosprávny kraj prerušuje pre nový koronavírus od pondelka (9. 3.) na týždeň vyučovanie na všetkých stredných školách vo svojej pôsobnosti. Pripájajú sa k nim aj ďalšie tri vysoké školy a univerzity v Bratislave prerušujú pre nový koronavírus od pondelka (9. 3.) prezenčnú výučbu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zatvorenie sa týka aj osemročných gymnázií a základných škôl na Dunajskej a Teplickej ulici v Bratislave, rovnako tak aj strednej odbornej školy v Malinove. Uviedol to predseda BSK Juraj Droba na nedeľnom brífingu po zasadnutí krízového štábu.
Za posledné dni sa nám ozvali riaditelia viacerých škôl, že majú žiakov, ktorí prišli do priameho kontaktu s infikovanými. Takže sme sa rozhodli prerušiť vyučovanie na všetkých stredných školách v Bratislavskom kraji, ktoré patria pod BSK. Vyučovanie bude prerušené zatiaľ na päť dní,” skonštatoval Droba s tým, že zatvorené budú zároveň aj plavárne Na Pántoch, na Drieňovej a na Tomášikovej ulici. Jediná škola, ktorá zostáva naďalej otvorená, je základná škola v Malinove.

Ďalšie preventívne opatrenia

Šéf Bratislavského kraja v tejto súvislosti prosí zamestnávateľov o ústretovosť k zamestnancom so školopovinnými deťmi, aby mohol aspoň jeden z rodičov ostať doma. “Napríklad umožniť prácu z domu alebo nejaké iné riešenie, ktoré si mimoriadna situácia vyžaduje, aj keď možno nie je presne upravené v Zákonníku práce,” poznamenal.
Preventívne opatrenia sa týkajú aj sociálnej oblasti, v tomto prípade sa kraj riadi rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorým zakázal návštevy na všetkých lôžkových oddeleniach. Zároveň je nariadené dodržiavanie hygienicko-epidemiologického režimu. Zákaz návštev sa týka aj zariadení sociálnych služieb. Kultúrne zariadenia rušia svoje predstavenia, kraj rovnako neodporúča organizovanie akýchkoľvek podujatí na jeho území.

Doprava

Opatrenia sa nevyhli ani doprave a prímestským spojom, ktoré sú dezinfikované, prioritou sú tie spoje, ktoré boli v inkriminovanej oblasti, kde už sa COVID-19 potvrdil. Úrad BSK zároveň obmedzuje priamy kontakt s verejnosťou na minimum, preferuje komunikáciu elektronicky, e-mailom alebo cez telefón. K dispozícii však bude podateľňa úradu.
Na Slovensku sú doteraz známe tri pozitívne výsledky na nový koronavírus. Ďalší štyria nakazení Slováci, rodina, sú v karanténe v Rakúsku.

Prečítajte si tiež:
VIEME PRVÍ: Markíza pripravuje vlastnú Poštu pre Teba. Vráti sa aj Katka Brychtová?

Tri vysoké školy a univerzity taktiež vyhlasujú prerušenie prezenčnej výučby

Ďalšie tri vysoké školy a univerzity v Bratislave prerušujú pre nový koronavírus od pondelka (9. 3.) prezenčnú výučbu. Ide o Ekonomickú univerzitu (EU) v Bratislave, Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave a Slovenskú zdravotnícku univerzitu (SZU) v Bratislave. Pedagogický proces bude zabezpečený formou samoštúdia alebo inou metódou. Rozhodli o tom rektori univerzít či krízový štáb.

Ekonomická univerzita

Ekonomická univerzita prerušuje výučbu do 21. marca, a to na dennom aj externom štúdiu na prvom i druhom stupni štúdia na všetkých pedagogických pracoviskách, teda v Bratislave, Košiciach, Michalovciach i Virte. Rušia sa tiež všetky konzultačné hodiny študijných oddelení, referátov a pedagogických zamestnancov. “Odporúča sa študentom komunikovať s uvedenými oddeleniami a zamestnancami výhradne elektronickou formou alebo telefonicky,” uvádza sa vo vyhlásení po nedeľnom zasadnutí krízového štábu.

Študenti by mali ísť domov aj z internátov

Študentom sa taktiež odporúča, aby počas prerušenia výučby opustili študentské domovy, výnimkou sú zahraniční študenti. “V prípade výskytu nákazy v danom študentskom domove sa budú musieť študenti podrobiť karanténnemu režimu a daný študentský domov bude uzavretý,” informuje ďalej univerzita na sociálnej sieti. S okamžitou platnosťou sa zakazujú návštevy v študentských domovoch univerzity.
V rovnakom termíne bude prerušená výučba aj na Univerzite tretieho veku a rušia sa všetky aktivity UTV organizované Ekonomickou univerzitou v Bratislave, a to vo všetkých vzdelávacích strediskách). Rušia sa tiež všetky hromadné podujatia organizované v priestoroch univerzity v Bratislave aj v Košiciach.

Prečítajte si tiež:
Katolícka cirkev vyplatila takmer 4 miliardy dolárov kvôli jej škandálom so sexuálnym zneužívaním

VŠMU

Na VŠMU bude prezenčná výučba prerušená do 14. marca, aj v tomto prípade sa má využiť pre zabezpečenie pedagogického procesu forma samoštúdia alebo iná vhodná metóda. Ako uvádza  univerzita na svojej webovej stránke, podrobnosti stanovia dekani fakúlt, pedagógovia poskytnú študentom potrebné informácie a podklady.
Rektorka zároveň odporúča študentom bývajúcim na internátoch, aby počas prerušenia prezenčnej výučby odišli domov, v prípade výskytu nákazy môžu byť internáty uzatvorené. Rušia sa tiež zasadnutia samosprávnych akademických orgánov a všetky hromadné podujatia v priestoroch VŠMU. O ďalšom postupe bude informovať vedenie univerzity v priebehu týždňa.

Slovenskej zdravotnícka univerzita (SZU)

O prerušení prezenčnej výučby rozhodol aj rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) Peter Šimko, a to do 21. marca. “Podrobnosti o ďalšej forme výučby a samoštúdia spresnia jednotliví dekani fakúlt,” informoval TASR Peter Kimijan zo SZU s tým, že sa zároveň rušia zasadnutia vedeckých rád, akademických senátov a všetkých hromadných podujatí.
Prerušená prezenčná výučba na dva týždne bude aj na dvoch najväčších univerzitách na Slovensku – Univerzite Komenského (UK) v Bratislave a Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave.
Na Slovensku v nedeľu potvrdili ďalšie dva pozitívne prípady nového koronavírusu. Ide o jednu osobu z Bratislavy a druhú zo Senca. Na Slovensku je tak potvrdených spolu päť prípadov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií