Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľahšie sa dýcha aj v Indii: Koronavírus zrazil smogové hodnoty

Koronavírus znížil smogové hodnoty v Indii. Indické metropoly patria k jedným z najznečistenejších miest na svete.

Koronavírus a karanténne opatrenia sa dotkli aj Indie. Do veľkej miery obmedzili dopravu a uzavreli mnohé továrne, čím sa zlá smogová situácia v indických veľkomestách výrazne zlepšila. Indické metropoly patria k jedným z najznečistenejších miest na svete. Škodlivé emisie spôsobuje najmä priemysel, výfukové plyny a uhoľné elektrárne.

V Indii sa lepšie dýcha

Súčasná situácia v dôsledku šírenia koronavírusu však zmenila indické ulice a cesty na nepoznanie. Na cestách je veľmi málo áut, ulice sú ľudoprázdne. K domácej karanténe v nedeľu vyzýval aj indický premiér Nárendra Módí.

V Naí Dillí sa index kvality vzduchu v pondelok popoludní znížil na zhruba 93, čo je považované za mierne znečistenie. Vzduch v tejto metropole je dlhodobo hodnotený ako veľmi nezdravý. Podľa IQAir sa index kvality vzduchu pred rokom pohyboval na úrovni okolo 161.

V Bombaji klesol index kvality vzduchu na 90, čo síce ešte nie sú ideálne hodnoty, avšak v porovnaní s hodnotami spred roka je to rovnako výrazný pokles, podobne ako v Naí Dillí. V marci 2019 bol index v Bombaj na hodnote 153.

Mnohí obyvatelia veľkomiest sa zhodli na tom, že vzduch je čistejší a v týchto dňoch je vidieť aj hviezdy na oblohe. Mrakodrapy, ktoré boli často zahalené v smogu, sú v týchto dňoch bez šedého oparu.

koronavírus
Indii pomohli bezpečnostné opatrenia k lepšej kvalite vzduchu. Zdroj: CNN.com

Koronavírus pomohol prírode

Každá krajina sprísnila aj bezpečnostné opatrenia, ktoré sa týkajú predovšetkým zákazu zhromažďovať sa a cestovať. Navyše, koronavírus spôsobil, že viacerí obyvatelia krajín sú v domácej karanténe. A práve tento zákaz mal pozitívny dopad na prírodu, ktorá si naspäť vzala to, čo sme jej kedysi vzdali.

Aktuálnym príkladom sú predovšetkým Benátky. Pandémia koronavírusu mala neočakávaný vedľajší účinok v Benátkach, kde sa normálne zakalené kanály premenili na vodný krištáľ, ktorý je dostatočne jasný na to, aby ste v ňom videli plávať ryby.

„Priezračná voda však nie je známkou kvality vody, ale nedostatkom lodnej dopravy, ktorá na vode usádza škodliviny, ktoré znečisťujú vodnú hladinu,” povedal pre BBC Pierpaolo Campostrini, generálny riaditeľ Konzorcia pre riadenie vedeckého výskumu.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií