fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Korytnačka Jonathan je najstarší tvor, aký chodí po zemi.

Korytnačí samec Jonathan zažil už tri storočia. Stále sa má k svetu a užíva si dôchodok na ostrove Svätá Helena.

Máte tip? napíšte nám mailom

Keby vedel Jonathan rozprávať, určite by nám rozpovedal, ako veľmi sa zmenil svet za posledných takmer dvesto rokov. Práve on je totiž tým najstarším tvorom, ktorý sa prechádza po súši. Jonathan zažil viac zím než ktokoľvek z nás, prežil dve svetové vojny, 3 storočia, ale zažil aj siedmich rôznych panovníkov na britskom tróne. Zoznámte sa s Jonathanom, zvieracím rekordérom a očarujúcim spoločníkom.

Narodil sa v tropickom raji

Odborníci odhadujú, že Jonathan sa narodil pravdepodobne v roku 1831 na Seychelách v Atlantickom oceáne. Na ostrov Svätá Helena ho ľudia priviezli v roku 1882. V tom čase bol už Jonathan dospelý, približne 50-ročný samec. Momentálne má Jonathan podľa odhadov 188 rokov. To mu vyslúžilo aj zápis v Guinessovej knihe rekordov, kde figuruje ako najstaršie suchozemské zviera. Na najstaršie morské zviera sa však nechytá ani Jonathan. Najdlhšie žijúcim morským zvieraťom je istý druh ustrice, ktorej vek vedci odhadli na neuveriteľných 507 rokov.

Korytnačka Jonathan je najstarší tvor, aký chodí po zemi.
Zdroj: Wikipedia Commons

Vráťme sa však k Jonathanovi. Ten už, bohužiaľ, nie je v takej forme ako v 19. storočí. Kvôli šedému zákalu oslepol, takisto stratil čuch, spolieha sa už takmer výhradne na svoj prvotriedny sluch. Jonathan je napriek tomu stále zdravý a fit, má nasadenú špeciálnu diétu, ktorá je bohatá na kalórie. Miluje mrkvu, uhorky, jablká a banány. Jedáva len raz za týždeň. Počas teplých dní sa vyhrieva na slniečku, keď sa ochladí, urkyje sa do trávy alebo listov a nevystrčí z nich ani nos.

Prečítajte si tiež:
Klasický telefón vs. Smartfón: Strácajú smartfóny svoju hodnotu?

Jonathan patrí k suchozemským korytnačkám, konktétne k druhu s latinským názvom Aldabrachelys gigantea hololissa. Biológovia predpokladajú, že Jonathan je jedným z posledných žijúcich exemplárov tohto druhu.

Milovaný turistami aj miestnymi

Jeho domovom je už viac než 130 rokov rezidencia Plantation House, v ktorej už roky sídli guvernér Svätej Heleny. Okrem Jonathana tu žijú aj korytnačky, David, Emma a Fred, ktoré sú však oproti Jonathanovi úplné bábätká. Najstarší David má 80 rokov.

Jonathana milujú aj turisti, ktorí sa s ním často fotia. Stal sa symbolom vytrvalosti a stability miestnych ľudí.

Jonathanovi želáme ešte veľa krásnych rokov a príjemných slnečných dní.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Wikipedia Bright Side MSN

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií