fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Košické sídliská sa dočkajú revitalizácie, pribudne zeleň aj športové plochy

Revitalizácia má byť hotová počas budúcoročných letných prázdnin.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.11.2022 (Webnoviny.sk) – Vo vnútrobloku Jasuschová – Bauerová na sídlisku KVP pribudne v rámci projektu Regenerácia vnútroblokov v meste Košice zeleň aj športové plochy. Spoločnosť Eurobau, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní na sadovnícko-architektonickú revitalizáciu vnútrobloku so sumou viac ako 402-tisíc eur, nedávno prevzala stavenisko a v súčasnosti tam prebiehajú prípravné práce. Informovalo o tom mesto Košice.

Je sa na čo tešiť

Obyvatelia sa môžu tešiť na novú zeleň, lavičky a ďalší mobiliár, športové plochy a herné prvky. Okrem toho tu zrekonštruujú a dobudujú komunikácie. Väčší stavebný ruch tam obyvatelia tejto lokality postrehnú od začiatku decembra, revitalizácia má byť hotová počas budúcoročných letných prázdnin.

Mesto postupne začne aj s ďalšími revitalizáciami. Nevyužívaný priestor vo vnútrobloku na Čínskej ulici na Sídlisku Ťahanovce chce pretvoriť na oddychovú zónu. V pláne sú parkové úpravy, vysadenie záhonov, inštalácia lavičiek, herných prvkov aj drobnej architektúry. Tú budú tvoriť vynovené schodiská spojené gabionovými múrikmi, ktoré poskytnú aj možnosť na sedenie. K dispozícii bude bezbariérový prístup a v lokalite vymenia aj nevyhovujúce verejné osvetlenie.

Prečítajte si tiež:
Ako sú na tom s transparentnosťou kampaní kandidáti v komunálnych a župných voľbách? Nájdu sa aj pozitíva

Ihrisko na tréning psov

V lokalite Turgenevova – Lomonosovova na Juhu pribudnú nové dreviny, trvalky, dažďové záhony či komunitná záhrada. Na svoje si prídu aj najmenší obyvatelia a milovníci športu, pre ktorých vybudujú detské ihriská a športoviská. Chýbať nebudú ani nové prístupové chodníky, cestičky a mobiliár.

Nový šat dostane aj verejné priestranstvo na Lidickom námestí v mestskej časti Dargovských hrdinov. Cieľom je zvýšiť funkčnú a estetickú hodnotu priestranstva, a to výsadbou zelene, pridaním nového mobiliára a herných prvkov. Majiteľov štvornohých miláčikov poteší zriadenie kynologického ihriska na tréning psov.

Pribudne aj zeleň

V pláne je aj vybudovanie prvkov zelenej infraštruktúry pri materskej škole Kalinovská 9. Konkrétne pôjde o tri dažďové záhrady, ktoré zvýšia zadržiavanie vody v pôde a budú mať aj edukačnú funkciu. Zrevitalizuje sa zeleň, nepriepustné plochy zmenia na priepustné a pribudnú aj vegetačné plochy na strechách tejto materskej školy.

Uvedené projekty už majú vysúťaženého zhotoviteľa a aktuálne prebieha proces administratívnej finančnej kontroly postupu verejného obstarávania poskytovateľom nenávratného finančného príspevku (NFP), ktorým je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

Prečítajte si tiež:
Slovensko-ukrajinské hranice smerom na Slovensko v sobotu prekročilo 3 515 osôb

Mesto v októbri tohto roka uspelo aj s ďalšími žiadosťami o NFP spolu vo výške viac ako 710-tisíc eur na revitalizácie parkov v Starom Meste na ulici Branisková a Kuzmányho a revitalizáciu verejného priestranstva na ulici Obrancov mieru na Severe. V zásobníku projektov zatiaľ zostáva revitalizácia vnutrobloku Huskova – Hemerkova na Sídlisku KVP. Tento projekt síce uspel v hodnotení riadiaceho orgánu, avšak zatiaľ sa na jeho realizáciu nenašli finančné zdroje z eurofondov.

Viac k témam: Eurofondy, Regenerácia vnútroblokov v meste Košice
Zdroj: Webnoviny.sk – Košické sídliská sa dočkajú revitalizácie, pribudne zeleň aj športové plochy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií