fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne je najkrajšou obnovenou pamiatkou, o cene Fénix rozhodla verejnosť

Víťaz 16. ročníka súťaže si ocenenie prevezme 8. mája počas slávnostného galavečera.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.4.2023 (SITA.sk) – Ocenenie Fénix – Cena nadácie SPP získal v hlasovaní verejnosti o najkrajšiu národnú kultúrnu pamiatku kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne. Hlasovalo zaň viac ako 16-tisíc z temer 62-tisíc hlasujúcich. Na svojej webstránke o tom informoval Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

Víťaz 16. ročníka súťaže si ocenenie prevezme počas slávnostného galavečera na obrazovkách Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) 8. mája. Počas neho predstavia aj ďalších laureátov ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka.

Vyhral s veľkým náskokom

„Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne, ktorý prešiel komplexnou obnovou, zvíťazil v online hlasovaní verejnosti s veľkým náskokom. Obnova a reštaurovanie mu priniesli hodnoverný historický výraz a zároveň umožnili prezentovať novoobjavené hodnotné nálezy,” uvádza SPP.

„Máme za sebou ďalší, mimoriadne úspešný ročník súťaže. Zapojil sa do nej rekordný počet 36 prihlásených národných kultúrnych pamiatok, ktoré prešli obnovou v rokoch 2021 a 2022. O tom, že verejnosť pamiatky veľmi zaujali, svedčia aj výsledky online hlasovania. Tento rok sa najviac zmobilizovala komunita v Liptovskom Jáne. K víťazstvu srdečne blahoželáme,“ vraví správkyňa Nadácie SPP Eva Guliková. Súťaž vyhlasuje Ministerstvo kultúry (MK) SR, nadácia je jej partnerom od roku 2004.

Prečítajte si tiež:
Kto je ďalší? Nový slovenský film o sexuálnom vydieraní šokoval aj Jozefa Vajdu!

Prihlásilo sa až 36 pamiatok

Popri hlasovaní boli verejnosti na webstránke predstavené aj detailné informácie o jednotlivých prihlásených pamiatkach. O ocenenie sa uchádzali kaštiele, zámky a kostoly, ale aj veže, most či železničná stanica a rozličné technické pamiatky. Príbehy pamiatok i víťaza ocenenia sú stále dostupné na stránke www.kpr-fenix.sk.

Prihlásených bolo 36 kultúrnych pamiatok. Posudzovala ich odborná porota z oblastí architektúry, dejín umenia, reštaurovania, a tiež zástupcov MK SR a Nadácie SPP.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Počas slávnostného galavečera 8. mája 2023 bude predstavených 12 nominovaných pamiatok, z ktorých vzídu víťazi a držitelia troch cien Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Odborná porota zároveň udelí jedno čestné uznanie. Ministerstvo kultúry SR a partneri súťaže, spoločne s odbornou porotou, udelia tiež titul ´Adept na cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka´,” uvádza SPP. Traja ocenení získajú osvedčenie od ministerky kultúry, a tiež finančnú cenu 10-tisíc eur od Nadácie SPP.

Viac k témam: Kultúrna pamiatka roka – Fénix, Národná kultúrna pamiatka, Ocenenie
Zdroj: SITA.sk – Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne je najkrajšou obnovenou pamiatkou, o cene Fénix rozhodla verejnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Zomrel prozaik a esejista Ján Tužinský, v minulosti bol ústredným riaditeľom Slovenského rozhlasu
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií