fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec politickej kariéry? Mariánovi Kotlebovi hrozí osem rokov väzenia

Máte tip? napíšte nám mailom

Mariánovi Kotlebovi hrozí väzenie. Dôvodom sú najmä šeky v hodnote 1488 eur, ktoré rozdával sociálne slabším rodinám. 

Hlavné pojednávanie obžalovaného Mariána Kotlebu bolo odročené. Predsedníčka senátu však upozornila, že je tu možnosť uznať ho za vinného z trestného činu podľa prísnejšieho ustanovenia zákona, ako podľa ktorého posudzovala skutok obžaloba. Prokurátor žaluje vodcu ĽSNS za šeky v hodnote 1488 eur, ktoré rozdával sociálne slabším rodinám. Ak sa mu dokáže trest, hrozí mu až osemročné väzenie.

Mariánovi Kotlebovi hrozí väzenie

Keď Marián Kotleba zverejnil na prvý pohľad nevinný príspevok o tom, že rozdal peniaze sociálne slabším rodinám v banskobystrickom kraji, zrejme ani len netušil, čo bude nasledovať. Tí, ktorí vedia prečítať symboly fašistickej ideológie zostali v nemom úžase.

„1488 je asi najznámejšia neonacistická šifra,” poznamenal Daniel Milo, odborník na extrémizmus.

Ďalší znalci vysvetľujú, že číslo štrnásť symbolizuje štrnásťslovnú vetu v ktorej americký rasista hovorí o ochrane bielych detí. 88 zasa ukrýva ôsme písmeno z abecedy a teda najznámejší pozdrav fašistického vodcu. K celej situácii sa v minulosti vyjadril aj Marián Kotleba. Tvrdil, že išlo o náhodu a pred súdnym pojednávaním novinárom nechcel odpovedať na otázku, prečo daroval šek v hodnote 1488 eur. 

Prečítajte si tiež:
Koleda "Búvaj dieťa krásne" sa dočkala moderného coveru. Takto jedinečne ju prespievali sólisti Divadla Nová scéna

Koniec politickej kariéry?

Ak by skutočne odsúdili Mariána Kotlebu, pre ĽSNS by to bol pád na dno. Strana sa aj v týchto dňoch otriasa v základoch za rasistické výroky Milana Mazureka. Právoplatné odsúdenie však nespĺňalo argument, ktorý by mohol extrémistickú stranu rozpustiť.  

„Preto sme podali opätovne podnet na generálnu prokuratúru, aby generálny prokurátor znova opätovne podal takýto žalobný návrh na Najvyšší súd SR a ten túto stranu zrušil,” informoval Ondrej Matej, predseda strany Hlas pravice.

Organy činné v trestnom konaní vysvetlili aj dôvod, prečo Mariánovi Kotlebovi hrozí väzenie. Číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children(Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je známy americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE: Pre koronavírus na Slovensku zatvorili strednú školu!
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií