fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Alžbeta II. oslávila 94 rokov: Toto ste o nej určite nevedeli!

Kráľovná Alžbeta II. oslávila v utorok 21. apríla svoje 94. narodeniny. A pri tejto príležitosti sme sa rozhodli pozrieť na jej život podrobnejšie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou Spojeného kráľovstva. Od svojej korunovácie v roku 1953 toho prežila naozaj veľa. A pozrite sa teraz spolu s nami na 11 zaujímavostí z jej života, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli.

Svojho manžela spoznala, keď mala 13 rokov

So svojou rodinou navštívila Alžbeta II. ako 13-ročná americký Dartmouth. A práve tu sa zoznámila so svojím budúcim manželom. Philip bol jej a jeho rodičmi požiadaný, aby sprevádzal Elizabeth a jej sestru Margaret. Philip mal vtedy 18 rokov a vojenskú funkciu kapitána. Elizabeth sa do neho okamžite zamilovala, no ona bola vtedy preňho dieťa. Pred tým, ako vytvorili skutočný pár, spolu niekoľko rokov udržiavali písomný kontakt.

Zbožňuje psov obzvlášť plemeno Waleský Corgi

Kráľovná Alžbeta II. vie presne pomenovať niekoľko desiatok plemien psov, pričom počas svojho života bola majiteľkou niekoľkých stoviek. Ako každý Angličan, aj ona patrí k milovníkom ságy „Harry Potter“ a dokonca nedávno nazvala jedného zo svojich psov „Chrabromilčan“.

Zakázala svojej sestre vydať sa

Jej sestra Margaret sa zamilovala do pilota Kráľovských vzdušných síl počas druhej svetovej vojny. Peter Townsend požiadal Margaret o ruku, avšak kráľovná Alžbeta II. s ich sobášom nesúhlasila. Townsend bol rozvedený, a to bolo pre kráľovskú rodinu neprijateľné. Margaret sa z tohto dôvodu so svojou sestrou niekoľko rokov nerozprávala a ich vzťahy ochladli.

Prečítajte si tiež:
Už žiadne fotky Meghan Markle - Radikálne rozhodnutie kráľovnej

Kráľovská koruna, ktorú nosí, je ťažká

V dokumentátom filme, ktorý zachytáva korunováciu britskej kráľovnej Alžbety, odhalila samotná kráľovná tajomstvo, ktoré roky skrývala. Úprimne sa vyjadrila, aké náročné je prednášať prejav s korunou na hlave.

Kráľovská koruna je vyrobená z troch kilogramov zlata a 444 drahých kameňov. Prvýkrát ju mala na hlave v deň korunovácie 2. júna 1953.

Má vodičský preukaz na nákladné autá

Počas druhej svetovej vojny sa pripojila k Pomocnej teritoriálnej armáde a naučila sa riadiť nákladné autá. Dokonca sa zaujímala aj o ich mechaniku. Niektoré dokumenty z tohto obdobia tiež zachytávajú kráľovnú, ako sa venuje oprave nákladných áut a má ruky špivané od oleja.

Platí dane

Panovníci, a teda aj kráľovná Alžbeta II., sú oslobodení od platenia daní z príjmu aj kapitálových výnosov. Napriek tejto úľave platí od roku 1993 Alžbeta II. dane pravidelne.

Nikdy nebude odsúdená

Anglická kráľovná Alžbeta II. je nad zákonom a nemôže byť postavená pred súd. Jediný dôvod, kedy by bolo možné ju odsúdiť, by bola zrada Anglicka. Trestom by bol pre ňu v tomto prípade trest smrti. Ten bol však v roku 1998 zrušený.

Prečítajte si tiež:
Princ Harry obeťou telefonického podvodu! Prezradil čo nemal?

Nie je len kráľovnou Anglicka

Alžbeta II. je okrem Spojeného kráľovstva rešpektovaná ako panovníčka, prípadne ako hlava štátu v ďalších 15 krajinách. Spolu teda označuje ako hlavu štátu Alžebetu II. 16 krajín, ktoré sa označujú ako Commonwealth Realm (Kráľovstvo Spoločenstva) a patrí sem : Spojené kráľovsto, Antigua a Barbuda, Austrália, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Šalamúnove ostrovy a Tuvalu.

Za svojej vlády zažila už 13 amerických prezidentov a 14 britských premiérov

Winston Churchill, Margaret Thatcher, Tony Blair, David Cameron a mnohí iní významní politici.

Alžbeta II. podpísala tisícky zákonov

Podpísala viac ako 3 500 zákonov. Je vedúcou parlamentu a má posledné slovo.

Nebojí sa nových technológií

Kráľovná Alžbeta II. odoslala svoj prvý e-mail už v roku 1976, urobila tak z Britského výskumného zariadenia.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj gala

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií