Kremeľ varuje Európu pred raketovým útokom!
V Kremli sa zintenzívňuje napätie po nedávnej výzve Európskeho parlamentu, ktorý požiadal členské štáty EÚ, aby umožnili Ukrajine využívať západné zbrane na útoky proti ruským cieľom. Predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin reagoval ostro, hrozí útokom na Štrasburg raketou Sarmat, aj keď tento systém nedávno prešiel neúspešným testom, pri ktorom explodoval. Obavy z možného eskalovania konfliktu a vojenskej hrozby zo strany Ruska sa tak znova dostávajú do popredia, čo vyvoláva otázky o bezpečnosti v Európe.
Volodinova hrozba Európe
Predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin je nespokojný s nedávnymi diskusiami v Európskom parlamente o vojne na Ukrajine. Tento blízky spolupracovník Vladimira Putina varuje pred ruským útokom na Európu a hrozí, že na Štrasburg vypáli raketu Sarmat. Avšak, nedávny test tejto rakety skončil explóziou.
Európsky parlament a reakcia Kremľa
Európsky parlament, ktorý vo štvrtok (19.9.) vyzval členské štáty EÚ, aby Ukrajine umožnili využívať západné zbrane na útoky proti ruským vojenským cieľom, pravdepodobne spôsobí nespokojnosť Kremľa. Parlament zdôraznil, že Ukrajina musí mať právo na plnú obranu a bez zrušenia existujúcich obmedzení to nebude možné. Na túto požiadavku okamžite zareagoval Volodin, ktorý svoj hnev vyjadril na telegrame, kde v najlepšom štýle Kremľa varoval Európu a osobitne Európsky parlament pred možným útokom.
Neúspech raketového programu
Satelitné snímky zachytili úplne zničené odpaľovacie zariadenie rakety, vrátane veľkého krátera na kozmodróme Plessek na severe Ruska. Podľa informácií Weltu ide o už štvrté zlyhanie vo vývoji medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorú NATO nazýva Satan II. Tento systém, ktorý má byť schopný niesť jadrové hlavice, bol prezidentom Putinom oznámený už v roku 2018, pričom v polovici roku 2023 povedal, že raketové systémy Sarmat „vstúpia do bojového nasadenia čoskoro“. Odborníci na Západe však už vtedy vyjadrovali skepticizmus, najmä kvôli opakovaným oneskoreniam a neúspechom ruského raketového programu.
Riziko globálneho konfliktu
Volodin varoval, že ak sa Ukrajina pokúsi o útok na ruské ciele, Rusko na to „reaguje razantne“ a Kremeľ použije ešte silnejšie zbrane. Podľa neho požiadavka Európskeho parlamentu „môže viesť k globálnemu konfliktu s jadrovými zbraňami“. Šéf Štátnej dumy tiež hrozil, že raketa by mohla zasiahnuť Európsky parlament, pričom zdôraznil, že jej čas letu do Štrasburgu je len „3 minúty a 20 sekúnd“.
Otázka vážnosti hrozieb
Otázka, ako vážne by sa mali tieto hrozby brať, zostáva otvorená. Od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 panuje strach, že by Vladimir Putin mohol zaútočiť aj na ďalšie európske krajiny. Nemecký minister obrany Boris Pistorius varoval, že riziko Putinovho útoku na Európu je veľmi reálne a je potrebné byť pripravený.
Explózia rakety, ktorou šéf Dumy pohrozil
Od invázie na Ukrajinu Rusko opakovane avizovalo údajný prelomový vývoj zbraní, vrátane RS-28 Sarmat, považovanej za „raketu ničiacu svet“. Predchádzajúce testy však neboli úspešné a teraz sa zdá, že došlo k ďalšiemu zlyhaniu.
Sarmat: Neúspech alebo vojenské fiasko?
Podľa nemeckého „Welt“ medzikontinentálna balistická raketa RS-28 Sarmat explodovala počas testovania. Putin ju opísal ako „zázračnú zbraň“. Ak by sa potvrdila nehoda, západní experti by to považovali za vojenské fiasko. Doteraz bol vykonaný len jeden letový test systému, a to 20. apríla 2022, krátko po ruskej invázii na Ukrajinu. Putin tvrdil, že raketa Sarmat, s doletom 18 000 kilometrov a váhou viac ako 200 ton, je „neporovnateľná“ a jej jadrové hlavice môžu prekonať obranné systémy.
Historické pozadie a budúcnosť Sarmatu
Podľa „Welt“ je predchodca R36-M (kód NATO Satan) ironicky vyvinutý na Ukrajine, hoci jeho korene siahajú do čias Sovietskeho zväzu. Putin však trvá na tom, že medzikontinentálna balistická raketa musí byť vyvinutá výlučne ruskými inžiniermi.