fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Krištúfková bojuje za to, aby bolo zabitie psov za účelom konzumácie alebo výroby masti protizákonné

Zvieratá, ktoré sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely si podľa poslankyne zaslúžia zvýšenú ochranu.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.1.2023 (Webnoviny.sk) – Poslankyňa Národnej rady SR Petra Krištúfková (Sme rodina) predkladá na najbližšiu schôdzu parlamentu novelu Trestného zákona, ktorá má upraviť skutkovú podstatu trestného činu usmrtenia spoločenského zvieraťa.

Ako uviedla v tlačovej správe, návrh reaguje na mnohé prípady, keď došlo k zabitiu zvierat, najmä psov, v dôsledku výroby tzv. psích mastí.

Konzumácia či výroba mastí

Aktuálny Trestný zákon podľa koaličnej poslankyne umožňuje stíhať páchateľa za týranie, ale nerieši, keď sa s protiprávne usmrteným spoločenským zvieraťom, napríklad psom či mačkou, ďalej nakladá, a to na účely spracovania jeho ostatkov na priamu konzumáciu a výrobu masti.

„Takéto konanie nie je možné v súčasnosti definovať ako trestný čin, ale iba ako podozrenie z priestupku, preto sme sa rozhodli upraviť Trestný zákon tak, aby toto konanie bolo považované za trestný čin ako usmrtenie spoločenského zvieraťa bez primeraného dôvodu,“ vysvetlila Krištúfková.

znak spáchania činu na zvierati

Návrh podľa poslankyne reflektuje aj potrebu zabezpečenia zvýšenej trestnoprávnej ochrany zvierat, ktoré sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely.

Prečítajte si tiež:
Príbeh o prepade domu a možnej streľbe zabral, Popradčanka skočila na lep podvodníkovi a prišla úspory

„V právnom poriadku SR má zviera postavenie živého tvora, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami, vyššiu právnu ochranu je mu však možné poskytovať najmä vtedy, ak plní také úlohy, ktoré slúžia na telesný a duševný rozvoj človeka. Preto sme sa rozhodli do Trestného zákona doplniť aj znak spáchania činu na zvierati používanom na liečebné, športové alebo rekreačné účely, aby sme tieto zvieratá lepšie ochránili pred ich prípadným týraním, resp. utýraním,” dodala Krištúfková.

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Ochrana zvierat, Psy, Trestný zákon, Týranie zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk – Krištúfková bojuje za to, aby bolo zabitie psov za účelom konzumácie alebo výroby masti protizákonné © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií