fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR na tmavé kruhy pod očami: Nejde len o estetický problém!

Máte tip? napíšte nám mailom

Kruhy a vačky pod očami netreba podceňovať. Viete, prečo vznikajú a ako s nimi účinne bojovať? Poradíme vám!

Čo sú kruhy pod očami a ako vznikajú?

Okolie očí je obklopené spleťou jemných žiliek, v ktorých pri únave viazne prietok krvi. Žilky sa potom rozšíria a cez tenkú kožu pod očami presvitajú tmavé kruhy. Často sa k nim pridajú aj vačky, ktoré spôsobuje únava či zadržiavanie vody a tuku.

https://www.instagram.com/p/BiB9SvMncMW/?utm_source=ig_web_copy_link

Vznik kruhov je spôsobený hormónom kortizol, ktorý produkujú nadobličky. Ten zadržiava vodu v tele a zvyšuje tlak na cievy. Drobné cievky pod očami môžu popraskať, uvoľnená krv sa rozloží a pri odbúravaní hemoglobínu sa objavia kruhy pod očami. Informuje blog.mall.sk.

Iný portál vysvetľuje ich vznik nasledovne: Koža pod očami je veľmi tenká. Nemá obvyklú vrstvu tukového tkaniva ako iné časti našej tváre, takže sa na nej všetko rýchlo prejaví. Táto oblasť pokožky je navyše popretkávaná množstvom malých ciev a lymfatických žliaz. Keď nášmu telu chýba kyslík alebo tekutiny, prúdi krv pomalšie a je tmavšej farby. Cez tenkú kožu sú cievy ľahko viditeľné a dodávajú pleti nezdravú farbu, ktorá má v závislosti od typu pokožky buď hnedý alebo modrastý odtieň. V niektorých rodinách sú navyše kruhy pod očami spôsobené geneticky. Ak ich máte dedične predurčené, môžu vás prenasledovať i vo chvíľach, keď ste dokonale fit a vyspatí.

Stres, únava, ale aj genetika

Tmavé kruhy pod očami môžu mať mnoho príčin. Najčastejšie je to stres, únava, nedostatok tekutín či vitamínov, nesprávna životospráva. Ak nedáte dopustiť na slané potraviny, ako sú údeniny či čipsy, v tomto prípade by ste na ne mali radšej zabudnúť. Jedlo s nadmerným množstvom sodíka totiž prispieva k zadržiavaniu vody v organizme, a teda aj k tvorbe vačkov pod očami.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na vlasoch? Ako často si počas epidémie umývate hlavu?

https://www.instagram.com/p/BriDfAAl8Te/?utm_source=ig_embed

Vášmu vzhľadu neprospieva ani fajčenie či alkohol a svoju úlohu zohráva aj spomínaná genetika. Ak máte veľmi svetlú pleť,  kruhy pod očami vidno oveľa viac. Ďalšou z príčin môže byť tiež ochorenie srdca alebo pečene, neuróza, zlá činnosť obličiek či anémia – málokrvnosť, teda nedostatok železa.

Odporúčaná denná dávka železa je 18 mg pre ženy a 8 mg pre mužov a ženy po menopauze. Dobré potravinové zdroje železa sú chudé červené mäso, ovsené vločky, hrach, šošovica a fazuľa. Okrem železa vášmu organizmu v tomto prípade pravdepodobne chýba aj kyselina listová, vitamíny B12 a B6. Kyselinu listovú nájdete v kapuste, brokolici, strukovinách či paradajkách. Vitamín B12 doplníte konzumáciou droždia, sóje alebo rýb a vitamín B6 zase dávkou kuracieho, bravčového mäsa alebo mliečnych výrobkov.

Najjednoduchší spôsob, ako sa nepekných vačkov pod očami zbaviť, je zakryť ich tónovacím krémom. Ide však o spôsob maskovania, nie odstránenia.

Ako sa ich zbaviť raz a navždy?

View this post on Instagram

@innisfreeofficial:Be your own makeup artist. Smart Drawing Color Correctors have built-in applicator brushes that make it super easy to apply the product exactly where you want for a fresh, natural look. ———————————————————————— ➡️➡️➡️Here's how to use each color : – 01 Apricot Peach: Great in counteracting the blue tones under the eyes – 02 Vanilla Green: For areas you want to neutralize redness, like around the nose – 03 Cream Purple: Consider this your spotlight! Apply to any dull areas to make them appear brigter – 04 Lemon Yellow: People often get confused by yellow color correctors, but it's simple, really! They're great for dark spots and purple tones #innisfree #PrettySmart #SmartDrawing #kbeauty #koreanbeauty #koreanmakeup #kmakeup #kbeautyaddict #makeuptutorial #colorcorrect #colorcorrecting #innisfreeaustralia #koyocosmetics

A post shared by KOYO COSMETICS (@koyocosmetics) on

Schlaďte ich

Spoľahlivou zbraňou proti kruhom pod očami je chlad. Ponorte tvár do studenej vody alebo pod oči priložte:

  • kocku ľadu,
  • vychladenú lyžičku,
  • plátky surovej uhorky alebo zemiaku,
  • použité a studené čajové sáčky.

Chlad pokožku prekrví, tým rozhýbe krv v žilkách, a tak rozptýli tmavé kruhy a vačky.

https://www.instagram.com/p/BriF-yqFtJv/?utm_source=ig_embed

Doprajte si masáž

Druhým spôsobom, ako rozhýbať krv, je masáž. Jemnými krúživými pohybmi masírujte okolie oka od vonkajšieho k vnútornému kútiku aspoň päť minút. Na pomoc si vezmite krém alebo olej, nech jemnú pokožku nepodráždite hrubým zaobchádzaním.

Odpočívajte a nestresujte sa!

O tom, že máte žiť zdravo, čítate všade. Keďže má na vznik kruhov pod očami vplyv predovšetkým únava, snažte sa nielen dostatočne spať, ale tiež sa zamerajte na duševnú hygienu. Nenoste si prácu domov, nestresujte sa z maličkostí a doprajte si z času na čas oddych pri ľubovoľnom športe alebo vo wellness. Pomôcť vie aj zmena jedálnička. Poďakujú vám nielen oči, ale celé telo.

https://www.instagram.com/p/B1trqI5nYjb/

Proti kruhom pod očami bojujú aj látky obsiahnuté v kozmetických prípravkoch. Pri výbere sa zamerajte na obsah:

  • retinolu (vitamín A), ktorý spevňuje a osviežuje pleť a účinkuje proti vráskam,
  • kyseliny listovej (vitamín B9), ktorá stimuluje kožné bunky zvnútra a je dôležitá pre ich obnovu,
  • kyseliny hyalurónovej, ktorej molekuly majú výnimočnú schopnosť viazať vodu a tým výborne hydratujú.

Určite si nezabudnite prečítať aj rozhovor s Lenkou Majerníkovou zo salónu La Femme – Lenkin kútik krásy, s ktorou sme sa porozprávali okrem nežiadúcich kruhov pod očami aj o akné. Viete, ako sa ho zbaviť?

Zdroj: blog.mall.sk, nivea.sk, zivot.pluska.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií