fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Krvavé vodopády – záhadný prírodný úkaz na Antarktíde: Vedci odhalili, čo ho spôsobuje

Máte tip? napíšte nám mailom

Prírodný úkaz nazývaný Krvavé vodopády, ktorý možno vidieť na Antarktíde, si ľudia nevedeli vysvetliť dlhé roky a šírili sa okolo ich vzniku mnohé teórie. Teraz sa však prišlo na to, čo za tým je.

Okolo zvláštneho a záhadného prírodného úkazu, ktorý dostal názov Krvavé vodopády, sa rokmi šírili mnohé dohady a teórie, ako vôbec vznikli. Asi najbláznivejšia sa zakladala na tom, že ide o predzvesť blížiacej sa apokalypsy. To však, samozrejme, pravdou nie je.

Vedci, ktorých tieto Krvavé vodopády oslovili a chceli odhaliť príčinu ich vzniku, sa spočiatku domnievali, že úkaz by mohol byť spôsobený vďaka prítomnosti siníc. Výskumom sa však ukázalo, že ani sinice nie sú príčinou krvavo sfarenej vody. Za celou záhadou je obyčajné železo, ktoré sa nachádza v nezamrznutej vode pod povrchom ľadovca a keď sa dostane na povrch, pri kontakte so vzduchom začne oxidovať a meniť farbu na krvavočervenú.

 

2962847

Teplota tuhnutia slanej vody je vyššia než pri sladkej a to je príčinou, že voda v rieke pod ľadovcom neustále prúdi, čo vlastne umožňuje aj jej vyvieranie na povrch. Krvavé vodopády však lákajú výskumníkov nielen nezvyčajným sfarbením, ale aj tým, že v nich existujú ojedinelé mikroorganizmy.

Prečítajte si tiež:
Opäť si merajú! Trump odkazuje Kimovi, že jeho jadrové tlačidko je väčšie ako to, ktoré má na stole on!

 

 

Zdroj: The Sun

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií