fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trápi vás častá bolesť hlavy? Ktorá z nich je nebezpečná?

Bolesť hlavy vie znepríjemniť celý deň či už ste v práci, v škole alebo doma. Ktorá z nich je nebezpečná?

Máte tip? napíšte nám mailom

Takmer každý jeden z nás niekedy zažil bolesť hlavy. Bolesť, ktorou trpíte vy, však nemusí byť rovnaká ako bolesť, ktorou trpí niekto iný. Je to preto, lebo existujú rôzne typy tejto bolesti, z ktorých každá má svoj charakter a príčinu. Keď budete vedieť, ktorý typ máte, budete lepšie vedieť túto bolesť riešiť.

Existuje veľa typov bolesti a to napríklad: pichľavá, tupá alebo pulzujúca. Môže prísť hneď alebo vzniká postupne. Je dôležité rozpoznať, o akú bolesť ide. Na základe toho potom viete zistiť, či je bolesť “neškodná” alebo naopak nebezpečná a ako sa s ňou vysporiadať.

O akú bolesť hlavy ide?

Hromová bolesť

Ide o veľmi silnú bolesť. Trvá krátko, kým dosiahne svoje maximum. Môže byť dôsledkom viacerých komplikácii, vrátane vnútorného krvácania do mozgu, ktoré vie byť život ohrozujúce.

Tenzná bolesť hlavy

Najčastejším typom bolesti hlavy sú tenzné bolesti, ktorými pravidelne trpí až 8 ľudí z 10. Aké pocity vyvoláva? Tenzná bolesť hlavy je zvyčajne opisovaná ako tesný pás alebo pocit stiahnutia okolo hlavy. Táto bolesť zvyčajne zostáva rovnaká a nepulzuje.

Prečítajte si tiež:
Nechajte si poradiť: Tipy na jesenné trendy, ktorými očaríte tento rok

Čo túto bolesť spôsobuje? Možno vás prekvapí zistenie, že zdrojom tenznej bolesti hlavy sú citlivé svaly hlavy a krku. Keď ste v strese alebo vás chytá únava, svaly na vašej hlave a krku začnú byť boľavé a citlivé. Keď sú tieto svaly v napätí, táto bolesť cestuje nahor do vašej hlavy a vy ju pociťujete ako bolesť.

Bolesti hlavy po úraze

Nazýva sa tiež post-traumatická bolesť. Pri nej môžu nastať výpadky pamäte. Aj malý úraz hlavy dokáže spôsobiť tlak v lebke alebo poškodenie mozgu.

Klastrová bolesť hlavy

Klastrové bolesti hlavy majú svoj názov z toho, že nastupujú v skupinách a často takmer bez varovania. Môžete pocítiť náhlu alebo prudkú bolesť za vaším okom a niekedy na jednej strane hlavy. Čo túto bolesť spôsobuje? Príčina klastrových bolestí hlavy nie je známa, ale predpokladá sa, že zahŕňa hypotalamus – „biologické hodiny“ mozgu.

Bolesť, ktorá je viac nepríjemná ráno po zobudení

Niekedy sa nazýva aj ako ranná migréna. Ak sa u vás vyskytuje, mali by ste byť opatrní a dať sa radšej vyšetriť, lebo sa môže jednať o nádor v hlave.

Prečítajte si tiež:
Tieto cviky na brucho, ktoré môžete robiť aj na svojej stoličke

Bolesť hlavy od prínosových dutín

Bolesť od prínosových dutín je pulzujúca bolesť v oblasti čela a tvárovej časti hlavy. Môžete pociťovať tlak alebo plnosť okolo očí, líc a čela. Pri pohyboch alebo predklone sa často zhoršuje.

Čo túto bolesť spôsobuje? Bolesti hlavy od prínosových dutín spôsobuje kongescia a zápal v prínosových dutinách, teda vzduchom vyplnených dutinách okolo nosa, očí a líc.

Nezvyčajné migrény

Migréna vyvoláva pocity pulzujúcej bolesti na jednej strane hlavy. Môžete tiež trpieť nevoľnosťou a citlivosťou na svetlo, a dokonca vizuálnymi problémami ako blikajúce svetlá alebo cikcakovité čiary. Čo túto bolesť spôsobuje? Príčina migrény nie je úplne známa, ale predpokladá sa, že súvisí so zvýšeným prietokom krvi do hlavy.

Ak máte tieto bolesti, radšej navštívte svojho lekára:

  • Bolesť, ktorá sa zhoršuje každý dňom
  • Bolesť, ktorá sa objavuje po fyzickej aktivite (posilovanie, sex, jogging)
  • Bolesť, ktorá ovplyvňuje reč
  • Vyskytli sa u vás problémy s videním, ako napr. rozmazané videnie
  • Príznaky bolesti hlavy začnú byť prudké
  • Bolesť je sprevádzaná inými príznakmi, ako napr. horúčkou a zvracaním
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Nurofen

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií