fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kuba je eko-friendly, Slovensko prispieva k rozkladu sveta

Máte tip? napíšte nám mailom

Kuba, socialistický ostrov, ktorý prevyšuje vyspelé kapitalistické krajiny, sa stal najudržateľnejšou krajinou sveta. Dokázal to index trvalo udržateľného rozvoja. Krajiny, ktoré zaznamenávajú silný ľudský rozvoj a nižší dopad na životné prostredie, dosahujú vyššie, a teda lepšie skóre. Najhoršie sa v indexe umiestnil Singapur na 163. mieste. Slovensko za Českou republikou zaostáva o 19 priečok.

O indexe trvalo udržateľného rozvoja vie iba málokto. Jeho autorom je antropológ Jason Hickel. Podstatou je vydeliť skóre „ľudského rozvoja“, ktorý sa získava zo štatistík o priemernej dĺžke života, zdraví a vzdelaní obyvateľa s „ekologickým prekročením“ miery, do ktorej siaha ekologická stopy v danej krajine.

Krajiny, v ktorých je silnejší ľudský rozvoj a nižšie dopady na životné prostredie, získavajú najnižšie skóre. To znamená, že sú na tom najlepšie. Naopak, krajiny s vysokým skóre, ktorých obyvatelia dosahujú menšiu priemernú dĺžku života a schopnosť gramotnosti, väčšinou prekračujú ekologické limity a v indexe neobstoja príliš úspešne.

zdroj: ČTK

Vedie Kuba a Južná Amerika

Na základe najnovších údajov je od roku 2015 najudržateľnejšou krajinou Kuba, ktorá v indexe dosiahla skóre 0,859. Na druhom mieste sa umiestnila Costa Rica a prvú trojku uzatvára Sri Lanka. Na prvých dvadsiatich miestach sa vyskytujú prevažne štáty Južnej Ameriky. Čo sa týka susedných krajín Slovenska, najlepšie sa umiestnilo Maďarsko na 28. priečke.

Prečítajte si tiež:
Kremnický festival Big Air radikálne zníži tvorbu plastových odpadov! Už žiadne jednorazové poháre a nápoje v plastových fľašiach

Slovensko sa nemá čím chváliť

Na Slovensku a v Čechách to už také veselé nie je. Naša krajina skončila na 153. mieste, pričom za sebou zanecháva už len desať iných krajín. Česká republika nás predbehla o 19 priečok, skončila tak na 134. mieste. V indexe evidentne patríme medzi krajiny s výrazne vysokým skóre.

„Takéto krajiny sú hlavnými prispievateľmi ku zmenám klímy a iným formám ekologického rozkladu. Neúmerne ovplyvňujú krajiny na juhu, kde klíma zapríčiňuje hladomor,“ vysvetlil autor indexu Hickel. Dodal, že z výsledkov vyplýva, že krajiny po celom svete sa neustále rozvíjajú. Výsledky preto nemusia platiť dlhodobo.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií