fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kurilovská ako rektorka Akadémie Policajného zboru končí, prezidentka Čaputová vyhovela Mikulcovi

Prezidentka Zuzana Čaputová nemala v zmysle ústavy inú možnosť.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.4.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok vyhovela návrhu ministra vnútra Romana Mikulca a odvolala Luciu Kurilovskú z funkcie rektorky Akadémie Policajného zboru.

Odvolanie rektorky

Informuje o tom v tlačovej správe hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, podľa ktorého pri menovacích právomociach rektorov a vysokoškolských profesorov prezidentka podľa ústavy posudzuje iba formálne naplnenie návrhov na ich vymenovanie alebo odvolanie.

Rozhodujúci je vždy postoj toho, kto predkladá návrh, pričom na odvolanie rektora Akadémie Policajného zboru je potrebný návrh ministra vnútra. Akademický senát v tomto prípade nerozhoduje, iba poskytuje stanovisko,“ dodal Strižinec.

Postrelenie žiačky

Pokiaľ ide o pozíciu hlavy štátu, menovanie a odvolanie rektorov je aj podľa ústavy oblasťou, kde miera uváženia prezidenta prakticky môže len ťažko presiahnuť posudzovanie formálnych predpokladov.

Prezidentka teda nemala v zmysle ústavy inú možnosť, ako návrh ministra akceptovať, o čom Luciu Kurilovskú podľa Strižinca počas týždňa informovala aj na osobnom stretnutí.

Po rokovaní vlády v stredu 19. apríla minister Mikulec zdôraznil, že návrh na odvolanie Lucie Kurilovskej podal on. Zopakoval, že Kurilovská by v súvislosti s incidentom na akadémii mala prijať osobnú zodpovednosť. Minister zároveň povedal, že vo veci stále prebieha vyšetrovanie a on si počká na kompletné závery.

Prečítajte si tiež:
Vodič prešiel do protismeru, čelnú zrážku neprežila žena z druhého auta (foto)

Nešťastná udalosť sa stala v stredu 1. marca na Akadémii Policajného Zboru v Bratislave, kde zo zatiaľ nezistených príčin pedagóg postrelil 20-ročnú žiačku. Tá skončila s vážnymi poraneniami v nemocnici. Podľa medializovaných informácií sa tri budúce policajtky po vyučovaní chceli zdokonaliť v streľbách, a tak išli s pedagógom na polygón v areáli školy. Pri výstrele z inštruktorovej zbrane strela zasiahla jednu z kadetiek do chrbta. Pedagóg Vladimir Š. čelí v tejto súvislosti obvineniu z trestného činu ublíženia na zdraví.

Viac k témam: Minister vnútra SR, Odvolanie z funkcie, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Kurilovská ako rektorka Akadémie Policajného zboru končí, prezidentka Čaputová vyhovela Mikulcovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií