fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kurkuma nie je iba korenie: Poznáte liečivé účinky indického šafranu?

Máte tip? napíšte nám mailom

Kurkuma je výnimočná rastlina, ktorá je po stáročia známa svojimi účinkami na zdravie človeka. Je skvelým pomocníkom pri liečbe reumatoidnej artritídy či osteoartritídy a nahradiť ňou môžeme dokonca aj Ibuprofen. Spoznajte výhody tejto super potraviny!

Kurkuma: Zázračné korenie s množstvom liečivých účinkov - klocher.sk
Zdroj: Instagram nutricionistagiselapitura

Bojuje proti zápalom

Pôvod mnohých chorôb vzniká práve v dôsledku chronických zápalov, ktorými naše telo trpí. Kurkuma obsahuje významnú látku kurkumín, ktorá má silné protizápalové účinky. Tlmí zápalové zmeny v tele človeka rovnako ako napríklad Ibuprofen. Avšak s tým rozdielom, že je prírodná a nemá žiadne vedľajšie účinky. Rovnako pomáha pri liečbe reumatoidnej artritídy či osteoartritídy, zmierňuje zápaly kĺbov a aj ich bolesti.

Pomôže pri diabetese

Vďaka kurkumínu dokáže regulovať hladinu glukózy v tele a je skvelá pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou.

Chráni mozog

Ďalšou látkou, ktorú obsahuje, je tumeron. Vďaka nemu sa môže navýšiť rast kmeňových buniek v mozgu až o 80 percent. A práve kombinácia tumeronu a protizápalového kurkumínu je skvelým pomocníkom pri kognitívnych poruchách, ako je napríklad demencia či Alzheimerova choroba. Kurkumu je tiež vhodné zaradiť do jedálnička pacientom po mŕtvici.

Prečítajte si tiež:
Trik, ako sa zbaviť roztočov v posteli

Znižuje riziko vzniku rakoviny

Nakoľko je kurkumín silným antioxidantom, napomáha chrániť naše bunky. Aj z tohto dôvodu je kurkuma považovaná za skvelého pomocníka v boji proti onkologickým ochoreniam.

Chráni pečeň

Kurkuma chráni pečeň pred jej poškodením toxínmi a zároveň podporuje regeneráciu obnovy buniek pečene.

Zlepšuje trávenie

Kurkuma stimuluje žlčník, zmierňuje nadúvanie a znižuje riziko zápalu tráviaceho traktu.

Vďaka antibakteriálnym, protiplesňovým, antiseptickým a antimikrobiálnym účinkom je vhodná pri liečbe psoriázy a rôznych ekzémov. Urýchľuje proces hojenia rán či popálenín, podporuje tvorbu kolagénu, reguluje činnosť mazových žliaz a aj bojuje proti akné, preto sa využíva v kozmetickom priemysle. Pleť nevysušuje, ale hydratuje a čistí.

Ako užívať kurkumu?

Kurkumu (koreň) si môžete kúpiť čerstvú, sušenú v prášku či tabletách ale aj ako olej. Pre zvýšenie účinku sa ju odporúča konzumovať spolu s čiernym korením a pár kvapkami olivového oleja.

A čo tak uvariť si z nej napríklad čaj? K jeho príprave je potrebné uvariť si 0,5 litra vody, do ktorej pridáte 1 kopcovitú čajovú lyžička sušenej kurkumy. Čaj nechajte 10 minúť odstáť a následne preceďte cez plátno. Na dochutenie použite med, škoricu alebo zázvor.

Prečítajte si tiež:
Crazy tetovanie na prstoch je hitom tohtoročnej jarnej sezóny. Ktoré je vaše obľúbené?
Zdroj: Instagram tvornica_zdrave_hrane

Na TOTO si dajte pozor!

Nakoľko má kurkuma antikoagulačné účinky (riedi krv), pozor by si mali dať pacienti, ktorí majú problémy so zrážanlivosťou krvi, ale aj ľudia trpiaci nízkym tlakom, nakoľko ho znižuje. U diabetikov môže zapríčiniť až príliš nízku hladinu cukru. Pacienti, ktorých trápi zvýšená žalúdočná kyselina alebo tí, ktorí majú problémy so žlčníkom, by mali byť tiež v jej užívaní ostražití. Kurkuma dokáže ovplyvniť aj spracovanie niektorých liekov, čo môže viesť k problémom s pečeňou.

Napriek množstvu pozitívnych účinkov tohto farebného pokladu je dôležité jeho užívanie konzultovať s ošetrujúcim lekárom. A stále pri ňom platí: všetko s mierou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií