fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

To je nápad! Autobusové zastávky v tomto meste sú plné včiel. Uhádnete prečo?

Inšpirovať by sa mal celý svet

Máte tip? napíšte nám mailom

Holanďania sú opäť o krok ekologickejší. Na strechy autobusových zastávok vysádzajú kvety pre včely.

Informuje o tom Independent

V poslednom období sa veľa hovorí o masívnom úhyne včiel, o pesticídoch, o monokultúrach, ale aj (napríklad) o potrebe vysádzania lúčnych kvetov aj uprostred mesta. K zakladaniu takýchto biodiverzitných lúk na podporu zachovania druhovej rozmanitosti rastlín aj živočíšnych druhov sa pridávajú aj menšie mestá na Slovensku (ako napríklad Vráble, Prievidza či bratislavská mestská časť Karlova Ves). Lebo ako povedal Albert Einstein, keď vymrú včely, ľudstvu nezostane viac než 4 roky života.

Zdroj: pexels.com

Darček pre včely

Holandské mesto Utrecht najnovšie vysadilo kvety – najmä rozchodníky – na strechách autobusových zastávok. Tak sa stalo 316 miest nielen zastávkou pre ľudí, ale aj pre včely, čmeliaky a iné opeľovače.

Zdroj: brightvibes.com

Zastávky podporujú biodiverzitu, ale to nie je ich jediná prednosť. Okrem toho totiž aj zachytávajú prach, a tak zlepšujú kvalitu ovzdušia. Tiež zachytávajú dažďovú vodu. Starajú sa o ne pracovníci, ktorí jazdia od jednej zastávky k druhej elektrickým vozidlom. „Bee-friendly (priateľské k včelám)” zastávky sú vybavené energeticky úspornými LED svietidlami a bambusovými lavičkami.

Dutch City turns bus stops into bee stops

This Dutch city has transformed its bus 🚌 stops into bee 🐝 stops 🌼

Zveřejnil(a) BrightVibes dne Pátek 5. července 2019

Majú ďalšie eko plány

Kvety na strechách zastávok sú len jedným z opatrení na zlepšenie ovzdušia. Mesto Utrecht plánuje do konca roka zaviesť 55 nových elektrobusov a do roku 2028 chcú mať „úplne čistú verejnú dopravu”.

Prečítajte si tiež:
Elon Musk prispel miliónom dolárov na výsadbu nových stromov
Do roku 2028 plánujú mať úplne čistú verejnú dopravu. Zdroj: brightvibes.com

Čo ich bude poháňať? Na dobíjanie autobusov sa bude používať elektrina vyrobená holandskými veternými mlynmi. Pekný príklad toho, ako využiť všetko, čo krajina ponúka.

Utrecht taktiež umožňuje obyvateľom požiadať o príspevok na transformáciu vlastnej strechy na strechu zelenú.

Obyvatelia môžu požiadať o príspevok na tzv. zelenú strechu. Zdroj: brightvibes.com
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií