fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kyjev identifikoval dvanásť kolaborantov z Chersonu, ktorí Rusom cez vykonštruované obvinenia pomáhali stíhať Ukrajincov

Jeden z nich údajne dobrovoľne vstúpil do miestnej pobočky ruského ministerstva vnútra ako takzvaný „vyšetrovateľ” a podieľal sa na nelegálnom väznení obyvateľov, ktorí odmietali ruskú okupáciu.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.4.2023 (SITA.sk) – Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v sobotu informovala, že identifikovala dvanásť kolaborantov, ktorí v Chersonskej oblasti pomáhali ruským okupantom stíhať Ukrajincov prostredníctvom vykonštruovaných obvinení. Jeden z nich údajne dobrovoľne vstúpil do miestnej pobočky ruského ministerstva vnútra ako takzvaný „vyšetrovateľ” a podieľal sa na nelegálnom väznení obyvateľov, ktorí odmietali ruskú okupáciu. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Identifikovaní kolaboranti sa údajne nachádzajú na Ruskom kontrolovaných územiach na juhu Ukrajiny. Avšak SBU tvrdí, že pozná miesto ich pobytu a robí „komplexné opatrenia, aby ich priviedla pred súd“. V polovici apríla SBU oznámila, že kolaborant, ktorý poskytoval informácie, aby pomáhal ruským útokom na Mykolajivskú oblasť, bol odsúdený na jedenásť rokov väzenia.

Hovorkyňa ukrajinskej polície Mariana Revová v januári informovala, že bezpečnostné sily krajiny začali 2 300 trestných vyšetrovaní v súvislosti s kolaboráciou. „Prípadov kolaborácie je celá škála, počnúc podporou nepriateľa na sociálnych sieťach, ospravedlňovaním agresie a končiac obsadzovaním funkcií v okupačných úradoch,” dodala hovorkyňa.

Prečítajte si tiež:
Zelenskyj je najvplyvnejšia osobnosť roka, Musk je v rebríčku čitateľov magazínu TIME druhý

Viac k témam: Cherson, kolaborant, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Kyjev identifikoval dvanásť kolaborantov z Chersonu, ktorí Rusom cez vykonštruované obvinenia pomáhali stíhať Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií