fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kyjev prevzal americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ukrajinská obloha bude bezpečnejšia

Systém Patriot sa môže použiť proti lietadlám, raketám s plochou dráhou letu a balistickým raketám kratšieho dostrelu.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.4.2023 (SITA.sk) – Ukrajinské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že krajina prevzala americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ktoré dlho žiadala. Kyjev dúfa, že tieto systémy riadených rakiet zem-vzduch mu pomôžu pri ochrane oblohy pred ruskými vzdušnými údermi.

Ukrajinci sú vďační

„Dnes sa naša krásna ukrajinská obloha stáva bezpečnejšia, pretože na Ukrajinu prišli systémy protivzdušnej obrany Patriot,” uviedol na mikroblogovacej sieti Twitter ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinskí predstavitelia sa predtým vyjadrili, že príchod systémov Patriot, ktorých poslanie Washington sľúbil vlani v októbri, bude veľkou podporou a míľnikom vo vojne proti otvorenej ruskej invázii. Reznikov sa poďakoval ľudu USA, Nemecka a Holandska, ale nepovedal, koľko systémov bolo dodaných.

Zvýšená obranychopnosť

Systém Patriot sa môže použiť proti lietadlám, raketám s plochou dráhou letu a balistickým raketám kratšieho dostrelu. Rusko takéto zbrane používa na bombardovanie Ukrajiny, vrátane obytných oblastí a civilnej infraštruktúry.

Experti však upozorňujú, že efektívnosť systému Patriot je obmedzená a pravdepodobne nebude znamenať vo vojne podstatnú zmenu, hoci zväčší ukrajinský arzenál v boji proti väčšiemu nepriateľovi.

Prečítajte si tiež:
Zomrel Viktor Fajnberg, ktorý ako jeden z „ôsmich statočných“ protestoval proti okupácii Československa v auguste 1968

Viac k témam: Protiraketový systém Patriot, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Kyjev prevzal americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ukrajinská obloha bude bezpečnejšia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií