fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kyslík z mesačného prachu? Vedci vraj vedia ako na to

Máte tip? napíšte nám mailom

Mesiac je pokrytý jemným prachom zvaným regolit, ktorý sa drží na všetkom a spôsobuje technické problémy. Môže byť z neho vyrobený kyslík?

Je to však hojný zdroj a plány na jeho využitie zahŕňajú tavenie pomocou laserov na 3D tlač alebo výrobu tehál na tvorbu prírodných obydlí. Dnes prichádza Európska vesmírna agentúra (ESA) s ďalším využitím zložitého materiálu: premenou na kyslík, ktorý by mohli využívať lunárne prieskumné tímy na dýchanie a výrobu paliva.

Je známe, že 40-50% hmotnosti mesačného regolitu tvorí kyslík, ktorý je viazaný vo forme oxidov, takže nie je okamžite použiteľný. Vedci z Európskeho vesmírneho výskumného a technologického centra (ESTEC) skúmali spôsoby, ako extrahovať tento kyslík pomocou elektrolýzy z roztavenej soli. Regolit sa vtedy umiestňuje do kovového koša spolu s roztavenou soľou chloridu vápenatého a zohreje sa na vysokú teplotu. Následne ním prechádza elektrický prúd, aby sa mohol kyslík extrahovať. Bonusom metódy je, že produkuje použiteľné kovové zliatiny ako vedľajší produkt.

Technika bola pôvodne vyvinutá spoločnosťou Metalysis, ktorá hľadala spôsob, ako extrahovať kovové zliatiny a kyslík považovala za vedľajší produkt. Vedci si však uvedomili, že ju môžu využiť na prieskum Mesiaca. Beth Lomax z Glasgowskej univerzity vysvetľuje vo vyhlásení:

„V spoločnosti Metalysis je týmto procesom produkovaný kyslík nežiaducim vedľajším produktom, a namiesto toho sa uvoľňuje oxid uhličitý a oxid uhoľnatý, čo znamená, že reaktory sú navrhnuté bez potreby stretu s kyslíkom. Museli sme vypracovať vlastnú verziu procesu v ESTEC, aby sme k dispozícii získali vzorku na meranie. Laboratórny tím bol veľmi nápomocný pri bezpečnom inštalovaní a prevádzke.“

Vedci teraz uvažujú o tom, ako môžu byť tieto kovové zliatiny užitočné pre lunárnych návštevníkov. Výskumník ESA, Alexandre Meurisse, uviedol:

„Výrobný proces zanecháva za sebou množstvo rôznych kovov. Je to ďalšia užitočná línia výskumu, aby sme zistili, ktoré zliatiny sú najužitočnejšie, čo by sa z nich dalo vyrobiť a na aké aplikácie sú použiteľné. Presná kombinácia kovov bude závisieť odkiaľ z Mesiaca ich získame, čím by došlo k významným regionálnym rozdielom.“

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/slovenka-spolocnicka-simona-najlepsi-klienti-rozhovor/

Prečítajte si tiež:
Prevrat technických firiem v roku 2019: Aké objavy chystajú v zdravotníckom priemysle?
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií