Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Láska je droga! Čítaj, aké sú chemické fázy lásky

Chceš porozumieť láske? Tak zahoď romantické knihy a otvor knihu s biochémiou. Láska sa dá totiž považovať za drogu a zamilovaní pripomínajú tak trochu feťákov!

„Prisaháš, že tvoja láska prežije naveky? Tvoje hormóny si myslia niečo iné,“ vraví talianska biochemička Donatella Marazziti, podľa ktorej vydrží láska maximálne 2 roky. Tím doktorky Marazziti skúmal hladiny chemických látok v krvi zamilovaných. Zamerali sa najmä na takzvané neurotransmitery, ktoré prenášajú nervové vzruchy. Vedci prišli k záveru, že cit, ktorý ospevujú básnici, je len biochemickou intoxikáciou organizmu. Nie je to veľmi romantické, ale vysvetľuje to bláznivé správanie zamilovaných. Láska má 4 fázy a v každej z nich nás ovláda iná „droga“.

1. Fáza: Sexuálna fascinovanosť – adrenalín

Nevie sa celkom presne, čo spúšťa túto fascinovanosť. Proste sa niekde v našej hlave spraví nejaký „cvak“, ktorý spôsobí, že nadobličky začnú vylučovať adrenalín. Výbuch túžby pripomína stresovú reakciu – rozbúši sa ti srdce, začneš sa potiť a zrýchlene dýchaš. Toto však ešte nie je láska, je to iba sexuálna fascinovanosť, pudová potreba.

2. Fáza: Akútna zamilovanosť – fenyletylamín

Pokiaľ všetko ide ako má, prejaví sa u teba akútna zamilovanosť, ktorú vedci občas prirovnávajú k psychickému ochoreniu podobnému schizofrénii. Jednoducho povedané, zblbneš. Môže za to tvoj limbický systém, ktorý začne vylučovať fenyletylamín (FEA). Táto chemická zlúčenina je označovaná aj ako hormón zamilovanosti. Ako táto zlúčenina vyzerá? Je to bezfarebná tekutina, ktorá slabo páchne po rybách a v reakcii so vzduchom sa mení na pevný uhličitan. FEA je chemickým bratom metamfetamínu, inak povedané pervitínu, preto v nás vyvoláva pocity nabudenia a eufórie. To je dôvodom, prečo zamilovaní pôsobia občas akoby fičali na perníku – dokážu byť hore celú noc a celé hodiny sa milovať bez pocitu únavy. Ich myšlienky sú zamerané len na objekt ich lásky a zbytok reality pre nich prestáva existovať. Potrebujú ďalšiu a ďalšiu dávky FEA, ktorá sa k ním dostáva kontaktom s ich láskou. Preto zamilovaní stále volajú, chatujú a esemeskujú. Na FEA si vytvoria až závislosť a tým môžu pripomínať psychiatrického pacienta s obsesívno-kompulzívnou poruchou správania. Ale nič netrvá večne a výnimkou nie je ani táto závislosť na FEA. Po dvanástich až tridsiatich mesiacoch telo prestáva túto chemickú zlúčeninu vylučovať. To ale neznamená, že je láske koniec, láska sa posúva na ďalšiu úroveň. Ak ťa ale partner po tejto fáze opustí, je to len „feťák“, ktorý potrebuje ďalšiu dávku FEA, ktorú môže získať len pri niekom novom a je pravdepodobné, že sa často vrhá do nových vzťahov.

Chemický vzorec fenyletylamínu

Pokračovanie na ďalšej strane

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií