fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Laureáta Nobelovej ceny mieru Biaľackého odsúdili na desať rokov väzenia

Štyroch predstaviteľov ľudskoprávneho centra Viasna súd uznal za vinných z financovania akcií narušujúcich verejný poriadok a pašeráctva.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.3.2023 (SITA.sk) – V Bielorusku v piatok odsúdili na desať rokov väzenia popredného ľudskoprávneho aktivistu a laureáta Nobelovej ceny mieru Alesa Biaľackého. Šesťdesiatročného Biaľackého a ďalších troch predstaviteľov ľudskoprávneho centra Viasna, ktoré založil, súd uznal za vinných z financovania akcií narušujúcich verejný poriadok a pašeráctva. V piatok o tom informovala Viasna.

Valiancin Stefanovič dostal deväťročný trest, Uladzimir Labkovič sedem rokov a Dzmitryja Salaujova v neprítomnosti odsúdili na osem rokov.

✊On the eve of the verdict in the Viasna case, the signatory organisations reiterate their calls to release the human rights defenders – Ales Bialiatski, Valiantsin Stefanovic and Uladzimir Labkovich – and drop all charges against them.
👉 https://t.co/VtmqPdB3YY#FreeViasna pic.twitter.com/fvrbiB9CDK
— Free Viasna (@FreeViasna) March 2, 2023
 

Biaľackého a jeho dvoch spolupracovníkov zatkli a uväznili po rozsiahlych protestoch, ktoré v krajine vypukli po voľbách v roku 2020, ktorými si autoritársky prezident Alexander Lukašenko zabezpečil zotrvanie vo funkcii. Salaujovovi sa podarilo z Bieloruska ujsť. Trojica strávila za mrežami od zatknutia 21 mesiacov.

Lukašenko, ktorý v krajine vládne od roku 1994, spustil po kritizovaných voľbách brutálny zásah proti demonštrantom, pričom zadržali viac ako 35-tisíc ľudí a tisícky polícia zmlátila. Všetci štyria aktivisti aj po rozsudku trvajú na svojej nevine.

Prečítajte si tiež:
Srbsko podpísalo dohodu s Ruskom, obe krajiny budú spolu konzultovať otázky zahraničnej politiky

Viac k témam: Aktivista, laureáti, Nobelova cena za mier
Zdroj: SITA.sk – Laureáta Nobelovej ceny mieru Biaľackého odsúdili na desať rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií