fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Horskej záchrannej službe pracoval Roman dvadsať rokov, po páde lavíny v Bielovodskej doline však jeho život vyhasol

Máte tip? napíšte nám mailom

Vo Veľkom Mlynárovom žľabe v oblasti Bielovodskej doliny vo Vysokých Tatrách spadla lavína, v ktorej zahynul dlhoročný člen Horskej záchrannej služby (HZS). 

O tragickej udalosti informovala HZS dňa 28. 2. 2019. V dopoludňajších hodinách spadla lavína, ktorá so sebou strhla jedného z dvojice horolezcov, zatiaľ čo liezli v hornej časti žľabu. „Druhý zostal uviaznutý v exponovanom teréne asi 100 metrov pod vrcholom a nemal s ďalším ani hlasový, ani vizuálny kontakt,” informovala HZS na svojej webovej stránke.

Na miesto nešťastia bol hneď povolaný vrtuľník z Popradu. Na palube sa nachádzal aj psovod HZS s lavínovým psom. Druhá skupina záchranárov smerovala do postihnutej oblasti pozemne a v prípade núdze bola pripravená aj ďalšia skupina, ktorá čakala na príkaz na heliporte.

Lokalitu spadnutej lavíny sa podarilo ihneď identifikovať. Zasiahnutý horolezec ňou bol čiastočne zasypaný, pri páde však utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Zosnulý 48-ročný Roman pracoval paradoxne dvadsať rokov pre HZS Nízke Tatry. 

„Táto tragická udalosť hlboko zasiahla všetkých z nás, keďže pri nej zahynul náš dlhoročný kolega a obetavý záchranár. Česť jeho pamiatke,” vyjadrila úprimnú sústrasť HZS. 

Prečítajte si tiež:
Učiteľka Erin vytvorila sériu plagátov pre študentov, aby mohli vyjadriť to, ako sa práve cítia. Chcela tým znížiť počet samovrážd
Riaditeľstvo Horskej záchrannej služby vyvesilo na počesť svojho zosnulého kolegu čiernu zástavu. Zdroj: Veronika Bozdošová

Druhého horolezca nedokázali za pomoci leteckej techniky dostať z terénu. Situáciu im komplikoval silný nárazový vietor. Vďaka tomu, že horolezec neutrpel žiadne vážnejšie zranenia, začal schádzať žľabom sám. V jeho ústí už boli podmienky pre letecký zásah priaznivejšie. Horolezca museli evakuovať za pomoci palubného žeriava. Následne ho vyložili na Lysej Poľane, odkiaľ pokračoval vlastným motorovým vozidlom. 

Podľa Jozefa Janigu, šéfa Horskej záchrannej služby, išlo o prachovú alebo samovoľnú lavínu. Taktiež sa vyjadril, že hovoriť o príčinách tragédie je momentálne predčasné.

Česť jeho pamiatke.

Zdroj: HZS, tvnoviny.sk, TASR

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií