fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Auto na leasing či na pôžičku? TOTO sú výhody oboch princípov financovania

Máte tip? napíšte nám mailom

Pri kúpe nového auta mnohí z nás stoja pre dilemou či leasing alebo pôžička. Obe majú svoje výhody, no aj nevýhody. Ktorá možnosť je teda lepšia?

Ak uvažujete nad kúpou auta, určite ste sa už zamysleli nad otázkou, ako ho budete financovať. Aj keď sú na trhu veľmi cenovo dostupné modely, nie každý má na auto našetrenú plnú sumu, a tak musí siahnuť po niektorej z možností financovania. Prakticky existujú iba dve – leasing alebo pôžička, teda úver. 

Leasing

Ak ste živnostník, leasing bude pre vás pravdepodobne zaujímavejšou alternatívou. Pri tomto druhu financovanie si kúpou auta viete znížiť základ dane, a to tak, že si auto kúpite na firemné účely a zapíšete to nákladov. Samotný leasing sa však ešte rozdeľuje na dva typy.

Tým prvým je finančný leasing, ktorý je dostupný prakticky každému zamestnanému občanovi. Treba však pamätať na to, že aj keď je tento proces oproti úveru rýchlejší, auto si iba prenajímate. Počas celej doby splácania patrí auto leasingovej spoločnosti. Po splatení ho môžete odkúpiť poväčšine za veľmi výhodnú cenu. Takisto treba rátať s akontáciou. Tá predstavuje určitú časť hodnoty auta, ktorú musíte na začiatku zaplatiť.

Prečítajte si tiež:
Auto ako doručovacia adresa. Škoda vyvíja systém, vďaka ktorému sa to stane realitou
Zdroj: carsguide.com.au

Druhým typom leasingu je operatívny. Princíp fungovania je v zásade podobný s finančným. Pri operatívnom leasingu dokonca máte výhodu, že všetku starostlivosť o auto na seba preberá leasingová spoločnosť. Ak to teda povieme nadnesene, vy si do auta iba tankujete a servis, poistné udalosti, prezutie pneumatík a všetko ostatné hradí leasingová spoločnosť. Nevýhodou tohto typu leasingu je, že aj po úplnom splatení bude auto naďalej patriť leasingovej spoločnosti. 

Pôžička, úver

Jednoznačnou výhodou úveru oproti leasingu je fakt, že auto bude od začiatku vaše. To môže byť výhodou pri prípadnej poistnej udalosti alebo predaji. Auto môžete predať prakticky kedykoľvek chcete a nie ste viazaní zmluvou. Získať úver však môže byť o niečo ťažšie ako leasing, hlavne ak sa bavíme o bankách. Jednoduchšie je to v prípade nebankoviek. V tomto prípade treba byť opatrný na podmienky, ktoré často bývajú nevýhodné.

Zdroj: pozicky123.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií