fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Legalizácia potratov v Argentíne: Ženy treba chrániť, odôvodnil prezident

Argentína je na dobrej ceste stať sa prvým veľkým latinskoamerickým štátom, ktorý zlegalizoval potraty. Prezident Alberto Fernández v nedeľu uviedol, že v priebehu nasledujúcich desiatich dní by tento návrh chcel predložiť kongresu. Prezidentov krok kvitujú najmä aktivistky.

Máte tip? napíšte nám mailom

Legalizácia potratov je vo väčšine latinskoamerických štátoch priam nemožná. Všetky tieto krajiny podliehajú rímskokatolíckej viere a presvedčeniu. Doposiaľ bol potrat legálny iba na Kube, v Uruguaji a tiež anglikánskej Guyane. Podľa slov argentínskeho prezidenta by toto číslo mohlo už čoskoro vzrásť. Jeho cieľom je zlegalizovať potrat aj v obývateľnejšej a rozlohovo väčšej Argentíne.

Prezident Alberto Fernández vo svojej kongresovej reči uviedol, že štát vo všeobecnosti musí chrániť svojich občanov a najmä ženy. „Spoločnosť v 21. storočí musí rešpektovať individuálne rozhodnutia svojich členov, aby mohol každý slobodne rozhodovať o svojom vlastnom tele,“  dodal Fernández. Ak kongres tento zákon schváli, Argentína sa stane prvým veľkým štátom, v ktorom je potrat legálny.

Legalizácia je krokom vpred

Fernándezovu snahu oceňujú najmä aktivistky, ktoré dlhodobo bojujú za práva žien a legalizáciu potratu. „Sme veľmi šťastné, dnes je historický deň,“ uviedla jedna z aktivistiek Ana Correaová. „Dekriminalizácia a legalizácia potratov je konečne na dosah ruky. Dúfame, že kongres sa toho chopí,“ dodala Correaová.

Predchádzajúci pokus o uplatnenie zákona týkajúci sa legalizácie potratov z roku 2018 nedopadol príliš dobre. Aktivisti za to vinia vtedajšieho prezidenta Mauricia Macriho, ktorý nápad nepodporil a rovnako to nekvitovala ani cirkevne založená opozícia. Tentokrát to vyzerá oveľa nádejnejšie, nakoľko prezident získal veľkú podporu vládnej politickej strany.

Prečítajte si tiež:
VIDEO Divoká móda aj romantika? TOTO sú najšialenejšie momenty festivalu Burning Man!
Legalizácia potratov v Argentíne: Ženy treba chrániť, odôvodnil prezident
zdroj: AP/Rodrigo Abd

Ženy treba chrániť

Právo na potrat je v Latinskej Amerike prísne obmedzené. Ukončenie tehotenstva je povolené iba v prípade znásilnenia alebo v prípade, keď tehotenstvo ohrozuje život ženy. V Dominikánskej republike, Haiti, Salvádore, Nicarague či Hondurase je potrat zakázaný bez akýchkoľvek výnimiek. Argentínsky prezident si uvedomuje, že množstvo žien nerešpektuje možné riziko a na potrat chodí do iných krajín.

„Zákaz potratov odsúdilo veľa žien, vo všeobecnosti hlavne chudobnejšie, ktoré podstupujú potrat potichu a tajne, čo často ohrozuje ich vlastné životy,“ skonštatoval Fernández. Novinku privítala aj Mariela Belskiová, riaditeľka Amnesty International v Argentíne. „Je zrejmé, že prezident vypočul požiadavky žien, dospievajúcich žien a mladých dievčat,“ poznamenala Belskiová.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj The Guardian

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií