Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Legalizácia potratov v Argentíne: Ženy treba chrániť, odôvodnil prezident

Argentína je na dobrej ceste stať sa prvým veľkým latinskoamerickým štátom, ktorý zlegalizoval potraty. Prezident Alberto Fernández v nedeľu uviedol, že v priebehu nasledujúcich desiatich dní by tento návrh chcel predložiť kongresu. Prezidentov krok kvitujú najmä aktivistky.

Legalizácia potratov je vo väčšine latinskoamerických štátoch priam nemožná. Všetky tieto krajiny podliehajú rímskokatolíckej viere a presvedčeniu. Doposiaľ bol potrat legálny iba na Kube, v Uruguaji a tiež anglikánskej Guyane. Podľa slov argentínskeho prezidenta by toto číslo mohlo už čoskoro vzrásť. Jeho cieľom je zlegalizovať potrat aj v obývateľnejšej a rozlohovo väčšej Argentíne.

Prezident Alberto Fernández vo svojej kongresovej reči uviedol, že štát vo všeobecnosti musí chrániť svojich občanov a najmä ženy. „Spoločnosť v 21. storočí musí rešpektovať individuálne rozhodnutia svojich členov, aby mohol každý slobodne rozhodovať o svojom vlastnom tele,“  dodal Fernández. Ak kongres tento zákon schváli, Argentína sa stane prvým veľkým štátom, v ktorom je potrat legálny.

Legalizácia je krokom vpred

Fernándezovu snahu oceňujú najmä aktivistky, ktoré dlhodobo bojujú za práva žien a legalizáciu potratu. „Sme veľmi šťastné, dnes je historický deň,“ uviedla jedna z aktivistiek Ana Correaová. „Dekriminalizácia a legalizácia potratov je konečne na dosah ruky. Dúfame, že kongres sa toho chopí,“ dodala Correaová.

Predchádzajúci pokus o uplatnenie zákona týkajúci sa legalizácie potratov z roku 2018 nedopadol príliš dobre. Aktivisti za to vinia vtedajšieho prezidenta Mauricia Macriho, ktorý nápad nepodporil a rovnako to nekvitovala ani cirkevne založená opozícia. Tentokrát to vyzerá oveľa nádejnejšie, nakoľko prezident získal veľkú podporu vládnej politickej strany.

Legalizácia potratov v Argentíne: Ženy treba chrániť, odôvodnil prezident
zdroj: AP/Rodrigo Abd

Ženy treba chrániť

Právo na potrat je v Latinskej Amerike prísne obmedzené. Ukončenie tehotenstva je povolené iba v prípade znásilnenia alebo v prípade, keď tehotenstvo ohrozuje život ženy. V Dominikánskej republike, Haiti, Salvádore, Nicarague či Hondurase je potrat zakázaný bez akýchkoľvek výnimiek. Argentínsky prezident si uvedomuje, že množstvo žien nerešpektuje možné riziko a na potrat chodí do iných krajín.

„Zákaz potratov odsúdilo veľa žien, vo všeobecnosti hlavne chudobnejšie, ktoré podstupujú potrat potichu a tajne, čo často ohrozuje ich vlastné životy,“ skonštatoval Fernández. Novinku privítala aj Mariela Belskiová, riaditeľka Amnesty International v Argentíne. „Je zrejmé, že prezident vypočul požiadavky žien, dospievajúcich žien a mladých dievčat,“ poznamenala Belskiová.

Zdroj The Guardian
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií