Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najhoršie legálne drogy, od ktorých sú ľudia závislí

Drogy, to nie je len marihuana, heroín či LSD. Pozrime sa na legálne drogy, ktoré ľudia bežne užívajú a sú od nich závislí.

Pod legalizovanými drogami rozumieme tie, ktoré pripúšťa zákon. Sú to teda oficiálne povolené drogy, spoločensky tolerované, bežne prístupné. Pritom aj na ne môže vzniknúť intenzívna závislosť. K nim patria predovšetkým nikotín (cigarety), alkohol, niektoré lieky (analgetiká, hypnotiká, sedatíva a pod.), kofeín.

Legálne drogy

Cigarety

legálne drogy
Zdroj: pixabay.com

Cigarety zabíjajú. Štúdia, ktorú zverejnil Washington Post, ukázala, že z 200 000 fajčiarov zomrelo takmer 67 % pre tento zlozvyk.

Alkohol

legálne drogy
Zdroj: pixabay.com

Hoci alkohol pôsobí ako naše „spojivo“ počas popoludňajších/večerných stretnutí, je vysoko návykový. Odborníci sa domnievajú, že jedinci, ktorí trpia alkoholizmom, môžu začať vidieť symptómy už do 48 hodín.

Spaľovače tukov

legálne drogy
Zdroj: indianbodybuilding.co.in

„Dostať sa do formy“ a spáliť nechcený tuk, to chceme všetci, nie? Mnohí si však neuvedomujú, aké mimoriadne nebezpečné sú spaľovače tukov. Nadmerné užívanie liekov a stimulantov môže v niektorých prípadoch spôsobiť infarkt alebo mozgovú príhodu. Buďte pri tom teda veľmi opatrní!

Adderall

legálne drogy
Zdroj: nootripure.com

V súčasnosti Adderall zneužívajú najmä študenti ako drogu zvyšujúcu pozornosť a obmedzujúcu únavu. Keď je ale konzumovaný vo veľkých množstvách, vstupuje do hry nebezpečná stránka drogy. Samovražedné tendencie, extrémna strata hmotnosti či podráždenosť vás úplne opantá.

Antidepresíva

legálne drogy
Zdroj: running.competitor.com

Desivá časť týchto liekov prichádza vtedy, keď človek preruší ich užívanie. Odborníci sa domnievajú, že pacienti majú tendenciu prejsť k samovražde či sebapoškodzovaniu. Steroidy

legálne drogy
Zdroj: theironden.com

Aj keď sú steroidy za určitých okolností považované za prospešné, ich nadmerné užívanie môže viesť k mnohým problémom. Vedľajšie účinky, ako zvýšenie tlaku, hnev alebo iracionálne myslenie, sú veľmi časté. Ak poznáte niekoho, kto trpí touto závislosťou, povzbudzujte ho, aby vyhľadal pomoc.

Kofeín

Zdroj: pexels.com

Takmer všetci sa ráno potrebujeme naštartovať šálkou kávy a poriadnou dávkou kofeínu, no aj priveľa kávy môže spôsobiť problémy. Ak ste spozorovali vedľajšie účinky, ako napríklad lepkavá pokožka, kolísanie nálady, letargia či hmlisté myšlienkové pochody, mali by ste pár šálok ubrať.

Lieky proti bolesti

Zdroj: freemalaysiatoday.com

Aj keď to možno neznie až tak vážne, je to jeden z popredných svetových problémov. štatistiky ukazujú, že až 12 % Američanov trpí závislosťou od týchto liekov.

Lieky proti kašľu

Zdroj: sylmedi.com

Okej, toto znie ešte menej pravdepodobne. V skutočnosti sa však užívanie lieku proti kašľu začína bežne používať ako prostriedok halucinácie alebo vzdialenia od sveta. Dextrometorfan, známy tiež ako DXM, sa konzumuje vo veľkých dávkach, aby vyvolal podobné účinky ako LSD či huby.

Lieky na spanie

Zdroj: abc7news.com

Pre tých z nás, ktorí si myslia, že populárne lieky na spanie (ako napríklad Ambien) sú v pohode, môže trvať aj roky, kým postrehneme, že sa už jedná o drogy. No návyková povaha týchto liekov sa môže prejaviť už do dvoch týždňov, a to vedľajšími účinkami, ako je potenie, zmätenosť, halucinácie, ale aj kŕče.

Zdroj boredarticles
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií