fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lekári objavili u muža zriedkavé ochorenie: Penis sa mu mení na kosť!

Máte tip? napíšte nám mailom

Základne vyšetrenie panvy a bedrového kĺbu odhalilo u 63-ročného Američana zriedkavé ochorenie. Muž trpí veľmi vážnou formou Peyronieho syndrómu a jeho penis sa mení na kosť.

Zdroj: @sciencedirect

Začiatkom augusta 2019 navštívil 63-ročný muž pohotovosť v nemocnici Lincoln Hospital v New Yorku, nakoľko pociťoval nepríjemnú bolesť kolena a panvy po nedávnom páde na chodník. Rádiologické vyšetrenie kolena neodhalilo žiadny problém. Avšak snímka panvy ukázala deformáciu pravého bedrového kĺbu a niečo, čo nikto nečakal. Časť jeho penisu sa na snímku javila ako kosť. Ďalšie vyšetrenie preukázalo, že naozaj nejde o omyl!

Ide o mimoriadne zriedkavú formu Peyronieho choroby, uvádza sa v článku, ktorý bol uverejnený v septembri, v časopise Urology Case Reports. „Jednoduchý röntgenový snímok preukázal penisovú osifikáciu celého tela penisu,“ píšu autori článku.

Napriek tejto znepokojujúcej diagnóze a pretrvávajúcej bolesti sa pacient rozhodol opustiť nemocnicu.

Čo je Peyronieova choroba?

Peyronieova choroba (induratio penis plastica) je ochorenie, ktoré je sprevádzané zmenami v zložení kolagénu, prítomným zápalom penisu s následným jazvením a vápenatím jaziev. Postihuje púzdro penisu, ktoré obaľuje toporivé tkanivo. Postupný vývoj ochorenia môže mať za následok jeho deformáciu (zakrivenie až 90 stupňov, zúženie či skrátenie) a bolestivé erekcie. V dôsledku toho môže byť sex zložitý, prípadne úplne nemožný.

Prečítajte si tiež:
Myslíš, že si nadpriemerne inteligentný? Prezradí to o tebe (aj) to, či sa zasmeješ na tomto vtipe

Choroba postihuje približne 3,4% až 9% mužov, najmä vo veku 55 až 65 rokov. Kostnatenie sa však vyskytuje iba v 20% prípadov. Prípady úplnej osifikácie sú však mimoriadne zriedkavé. Podľa článku Urology Case Reports bolo v medzinárodnej lekárskej literatúre identifikovaných menej ako 40 osôb, u ktorých došlo k úplnému skostnateniu penisu.

Príčiny choroby

Príčina vzniku Peyronieho choroby nie je doteraz úplne jasná. Najrozšírenejšou hypotézou je kombinácia genetickej predispozície a opakovanej mikrotraumy, ktorá v prítomnosti rizikového faktora môže viesť k chronickému zápalovému procesu s následným vytváraním skostnatených častú. Medzi rizikové faktory patrí cukrovka, fajčenie, hypertenzia, nízka hladina testosterónu, časté poranenie pri pohlavnom styku alebo častá konzumácia alkoholu.

Očkovanie pred cestou do zahraničia - klocher.sk
Zdroj: Pexels

Liečba Peyronieovej choroby

Toto zriedkavé ochorenie nie je možné úplne vyliečiť, avšak dôslednou liečbou je možné minimalizovať jeho príznaky. Najčastejšie sa používa liek Xiapex, ktorý je na európskom trhu povolený od konca roku 2015. Ten sa vstrekuje priamo do poškodenej oblasti penisu. Liečba má u pacientov pozitívne výsledky a vďaka nej dochádza nielen k zníženiu zakrivenia penisu o 20 až 30 ° ale aj zreteľnému zlepšenie príznakov ochorenia u dvoch tretín pacientov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií