fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lekári varujú: Nosenie rúšok môže byť nebezpečné pre bábätká

Malým bábätkám nie je vhodné na ochranu pred novým koronavírusom dávať na tvár rúška, upozorňujú na to lekári.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako chrániť našich najmenších v týchto ťažkých časoch? Platí povinnosť nosiť rúško aj pre bábätká?

Samozrejme, mnohé mamičky sa zaujímajú o to, či musia rúško nosiť aj najmenšie bábätká. Zisťovali sme, aká je teda situácia u nás, či musia mať dýchacie cesty prekryté aj najmenšie detičky a aj to, ako by sa mali mamy spolu s deťmi správať na verejnosti zodpovedne.

,,Veľmi často sa na nás obracajú mamičky, ktoré by rady vedeli, ako založiť rúško novorodencovi. Pozor, rúško novorodenec nemôže nosiť,” uvádza Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) na sociálnej sieti.

Odborníci vysvetľujú, že novorodenec do jedného mesiaca nedokáže dýchať ústami, preto by mu rúško mohlo brániť vo voľnom dýchaní. Pri nedostatku kyslíka by mu začali modrieť pery a keby mal rúško, túto zmenu by si dospelí nemuseli všimnúť.

,,Novorodenec tiež častejšie grcká. Ak by mal rúško, nevideli by ste to a mohol by sa zadusiť,” varuje NÚDCH.

Najlepšia prevencia je u bábätiek podľa lekárov dojčenie a izolácia, preto sa s nimi treba vyhýbať ľuďom, nemocniciam aj verejným priestranstvám.

Prečítajte si tiež:
Koronavírusom sa nakazil policajt z Bratislavy. V karanténe je 23 kolegov

,,Ak ale musíte ísť s bábätkom do uzavretých priestorov, tak cez striešku kočíka prehoďte napríklad bavlnenú plienku,” radia. Deti však potrebujú slnko a čerstvý vzduch, preto je vhodné okrem prechádzky v prírode tiež natočiť postieľku do otvoreného okna.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií