Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Len som ukázal nôž a dúfal, že niekto zavolá políciu. Stúpa kriminalita seniorov pre nízky dôchodok?

Posledných 20 rokov v Japonsku stúpa kriminalita dôchodcov. Prečo je to tak? A sú takéto prípady aj na Slovensku?

69-ročný Toshio Takata tvrdí, že zákon porušil preto, lebo bol chudobný. Chcel žiť niekde, kde by nemusel platiť žiadne účty. „Dožil som sa dôchodkového veku, no potom mi došli peniaze. Preto mi napadlo, že by som mohol žiť zadarmo vo väzení. Tak som zobral bicykel, odviezol sa na policajnú stanicu a povedal prítomnému policajtovi: Pozri, toto som ukradol.“

Plán zrejme fungoval a toto bol prvý priestupok, ktorého sa Toshia vo veku 62 rokov dopustil. Keďže sú japonské súdy prísne, tento malý priestupok stačil na to, aby zaň sedel vo väzení jeden rok. Po tom, čo bol prepustený, policajtov znovu prekvapil. „Šiel som do parku a vyhrážal sa ľuďom. Nemal som v pláne nikomu ublížiť. Len som ukázal nôž a dúfal, že niekto zavolá políciu. Tak sa aj stalo.“

kriminalita dôchodcov
Zdroh: unsplash.com/Kahar Saidyhalam

Ed Butler sa ho pre BBC opýtal, či sa mu vo väzení páči. „Nie je to tak, že sa mi tu páči, ale môžem tu ostať zadarmo.“ Aj napriek tomu, že je Toshio vo väzení, dôchodok mu na účet chodí pravidelne.

Kde je problém?

Michael Newman, austrálsky narodený demograf s výskumným domom v Tokiu, pre BBC poukazuje na to, že z nízkeho štátneho dôchodku je v Japonsku veľmi ťažké vyžiť. V článku publikovanom v roku 2016 sú spočítané všetky priemerné náklady na nájomné, stravu a zdravotnú starostlivosť. Tie však výšku dôchodku prevyšujú, a to do nákladov nie je započítané ani vykurovanie či oblečenie.

V minulosti bolo bežné, že sa o svojich rodičov starali ich deti.

Nedostatok ekonomických príležitostí v dedinkách či malých mestách viedol mnohých mladých ľudí k odchodu, pričom svojich rodičov nechali, aby sa o seba postarali sami.

Riaditeľ rehabilitačného centra With Hiroshima si tiež myslí, že zmeny v japonských rodinách prispeli k zvýšeniu kriminálnej činnosti dôchodcov. Dôraz však dáva aj na psychologické dôvody, nie len tie finančné.

Nárast kriminality je zreteľne vidieť aj na tomto grafe. Zdroj: Crime in Japan/Mike Newman

„Keby moja rodina bola pri mne a podporila ma, určite by som tie činy nespáchal,“ tvrdí Toshio Takata, ktorý je na svete sám. Jeho rodičia sú mŕtvi, stratil kontakt so svojimi bratmi aj dvoma bývalými manželkami a deťmi.

Všetko je veľmi nákladné.

Mení sa aj vybavenie väzníc. Keďže priemerný vek väzňov stúpa, štát musí zabezpečiť, aby boli cely dôchodcom prispôsobené. „Museli sme zlepšiť zariadenia ako špeciálne toalety, zábradlia a pre starších delikventov sme vytvorili triedy,“ tvrdí Masatsugu Yazawa, vedúci vzdelávania vo väznici Fuchuy.

Michael Newman tvrdí, že by bolo oveľa lepšie a oveľa lacnejšie, starať sa o starších ľudí bez nákladov na súdny proces a následné väznenie. „V skutočnosti sme si vybrali model, kedy ľudia stratia polovicu svojho dôchodku, ale dostanú zadarmo stravu, zdravotnú starostlivosť a iné veci.“

kriminalita dôchodcov
Rastúcim počtom seniorov vo väzniciach trpí aj štátny rozpočet. Zdroj: Crime in Japan/Mike Newman

Ako je to na Slovensku?

V minulosti sa už stali prípady, kedy zúfalosť dohnala ľudí k spáchaniu trestného činu. Niekedy však cieľom nie je kradnúť, ale dostať sa do väzenia. Známy je príklad Igora zo Závadky, ktorý sa vyhrážal okresnej prokurátorke zo Spišskej Novej Vsi.

Mal ju kontaktovať listami, v ktorých: „…uvádzal hanlivé a vulgárne výroky na jej adresu a tiež sa jej vyhrážal smrťou,“ uviedol pre televíziu Markíza hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. To všetko len preto, lebo mu prokurátorka nenavrhla nepodmienečný trest odňatia slobody.

Ďalším prípadom je aj Stanislav zo Spišského Bystrého, ktorý mal podľa televízie Joj prinútiť 31-ročnú ženu k sexuálnym praktikám. Jeho matka a rodina tvrdili, že šestnásťročný chlapec neurobil nič zlé. Vraj len: „Chcel ísť do väzenia, preto sa priznal k hocičomu,“ tvrdí mladíkova stará mama pre televíziu Joj.

kriminalita dôchodcov
Zdroj: unsplash.com/Johann Walter Bantz

Štatistiky v Japonsku

  • V roku 1997 sa trestného činu v Japonsku dopustil každý dvadsiaty človek nad 65 rokov. V roku 2017 tak urobil v priemere každý piaty senior.
  • Krádež, hlavne krádeže v obchodoch, sú prevažne najčastejším zločinom, ktorého sa dôchodcovia dopúšťajú.
  • Seniori zvyčajne kradnú potraviny za menej ako 3 000 jenov (24 eur) z obchodov, ktoré navštevujú pravidelne.
  • Podľa dát z roku 2016 bola v Japonsku viac ako tretina z 2500 odsúdených nad 65 rokov už minimálne šesťkrát odsúdená.

Zdroj: bbc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií