fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lewis Pugh preplával Antarktídu: „Tento kontinent sa topí!”

Máte tip? napíšte nám mailom

Ubehlo už 200 rokov od čias, keď ruský prieskumník, admirál Bellingshausen, objavil Antarktídu. Toto výročie si obzvlášť uctil vytrvalostný plavec Lewis Pugh, ktorý preplával jeden kilometer pod antarktickou ľadovou plochou. Jeho cieľom bolo zdokumentovať, aké následky spôsobilo globálne otepľovanie. „Antarktída sa topí. Treba ju ochrániť,“ zhodnotil Pugh.

Patrón oceánov pre Organizáciu spojených národov a vytrvalostný plavec, Lewis Pugh, sa podujal na priam nezdolateľnú výzvu. Pri príležitosti 200. výročia objavenia Antarktídy preplával celý kilometer pod ľadovou plochou. Antarktída bola vždy považovaná za „zamrznutú divočinu“, no Pugh prezradil, že veci sa už dávno zmenili. Antarktída potrebuje pomocnú ruku.

Antarktída je samá voda

Teplota vody dosahuje -15 stupňov Celzia. V dôsledku topiacich sa ľadovcov vo vode vznikla samostatná rieka, ktorá pozostáva z roztopeného ľadu. „Antarktída sa topí. Kamkoľvek som sa pozrel, z ľadu vytekala voda,“ prezradil Pugh. Dodal, že toto miesto potrebuje ochranu, pretože na ňom závisí budúcnosť ľudstva.

Morské oblasti by mali byť zákonom chránené

Pugh je jediný človek, ktorý preplával veľké vzdialenosti vo všetkých svetových oceánoch. Vo svojich 50 rokoch je „plávajúcim veteránom“. Preplával tiež severný pól a okúsil aj jazero, ktoré formovalo ľadovec na Mount Evereste. Jeho schopnosť odolávať extrémne nízkym teplotám mu priniesla prezývku „Ľadový medveď“.

Prečítajte si tiež:
EKO nápady do školy! Vyrobte si s deťmi perfektný peračník z PET fliaš

Jeho antarktické dobrodružstvo je súčasťou kampane, prostredníctvom ktorej žiada, aby boli všetky morské oblasti na kontinente vyhlásené za zákonom chránené. Antarktída má v súčasnosti jednu takúto zónu, konkrétne Rossovo more. Pugh chce svojou kampaňou zabrániť následkom zmeny klímy. Navštívil Moskvu a plánuje zájsť aj do Pekingu, Londýna či Washingtonu, aby presvedčil svetových lídrov o svojom nápade.

Plavec Lewis Pugh preplával Antarktídu, jeho zážitok mrazí

Topenie ľadovcov je čoraz vážnejším problémom

Od začiatku 20. storočia sa ľadovce na celom svete topia závratnou rýchlosťou. Môže za to globálne otepľovanie a nárast teplôt. Následkom toho sú zvýšené hladiny morí, čo zvyšuje eróziu pobreží a spôsobuje častejšie a extrémnejšie poveternostné udalosti. Ku zvyšovaniu hladiny morí najviac prispievajú grónske a antarktické ľadovce.

Východná Antarktída s ľadovými pokrývkami vytvorenými v priebehu miliónov rokov bola dlho považovaná za najstabilnejšiu časť kontinentu. Vedci tvrdia, že došlo ku zmenám a ľadovce sa začínajú pohybovať rýchlejšie. „Na základe toho je jasné, že musíme vytvoriť sieť morských chránených oblastí v Antarktíde,“ dodal Pugh.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií