Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lídri NATO sa dohodli na nových obranných plánoch, aliancia bude mať pripravených do akcie tristotisíc vojakov

Ruská vojna proti Ukrajine prinútila NATO uvedomiť si, že potrebuje mať obranné plány dávno predtým, ako by mohol vypuknúť konflikt s protivníkom, akým je Moskva.

11.7.2023 (SITA.sk) – Lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa v utorok na samite v litovskom Vilniuse dohodli na nových ambicióznych obranných plánoch, ktoré odrážajú potrebu boja proti hrozbám, akými sú Rusko a terorizmus. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že aliancia schválila „najkomplexnejšie obranné plány od studenej vojny, ktoré riešia dve kľúčové hrozby, ktorým čelíme – Rusko a terorizmus“.

Schválili nový akčný plán

„V rámci nových plánov je cieľom NATO nasadiť 300-tisíc vojakov v stave vysokej pripravenosti, vrátane námorných a vzdušných síl.“

Na implementáciu obranných plánov vedúci predstavitelia NATO tiež schválili nový akčný plán na podporu obranného priemyslu a zaviazali sa vynakladať na obranu najmenej 2 % HDP ročne.

Rusko nebolo existenčnou hrozbou

NATO celé desaťročia nevidelo potrebu rozsiahlych obranných plánov, pretože bojovalo v „malých vojnách“ v Afganistane a Iraku a verilo, že postsovietske Rusko nepredstavuje pre alianciu existenčnú hrozbu.

Ruská vojna proti Ukrajine však prinútila NATO uvedomiť si, že potrebuje mať obranné plány dávno predtým, ako by mohol vypuknúť konflikt s protivníkom, akým je Moskva.

Viac k témam: obranné plány, Summit NATO
Zdroj: SITA.sk – Lídri NATO sa dohodli na nových obranných plánoch, aliancia bude mať pripravených do akcie tristotisíc vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií