fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poznáte silu esenciálnych olejov? Aromaterapia odstráni stres, únavu aj bolesť hlavy

Máte tip? napíšte nám mailom

Táto pre mnohých neznáma alternatívna metóda liečby rôznych ochorení v sebe ukrýva obrovský poklad a silu prírody. Jej pozitívne účinky sú známe už storočia a rozhodne stojí za to ju lepšie spoznať a vyskúšať.

Čo je to aromaterapia

Aromaterapiu môžme definovať ako liečbu rôznych ochorení vďaka použitiu esenciálnych olejov. Jej cieľom je zlepšenie psychickej, duševnej, ale aj fyzickej pohody. Vôňa týchto olejov je presne to, čo lieči. Vďaka jej skvelým účinkom na zdravie človeka sa aromaterapia rozšírila do celého sveta. A Slovensko nie je výnimkou.

Ako funguje?

Najrozšírenejšie použitie esenciálnych olejov je predovšetkým: natieranie, masáž, zábaly, inhalovanie pary, vodný kúpeľ, sauna a pod. Vďaka týmto použitiam prechádzajú oleje prostredníctvom pórov pokožky hlbšie do telesného tkaniva a dochádza k liečbe.

Napriek tomu, že sa aromaterapia a jej aplikácia môže zdať jednoduchá, opak je pravdou. Nesprávna kombinácia môže vyvolať nepríjemnú alergickú reakciu. Aj preto je vhodné absolvovať aromaterapiu pod dohľadom odborníkov, ktorí poznajú účinky a možné kombinácie olejov, vďaka ktorým sa ich účinok môže niekoľkokrát znásobiť.

Prečítajte si tiež:
Farba moču dokáže prezradiť mnoho o tvojom zdravotnom stave
Pozor, nesprávna kombinácia esenciálnych olejov môže spôsobiť problémy. Zdroj: pexels.com

Kto môže aromaterapiu vyskúšať

Aromaterapia je vhodná pre kohokoľvek. Jej pozitívne účinky môžu využívať ľudia všetkých vekových kategórií, ako aj deti.

Pri akých problémoch siahnuť po aromaterapii

Depresia

Depresia je ochorenie, ktoré rozhodne netreba podceniť a jej liečba patrí do rúk odborníka. Avšak aj vďaka aromaterapii ako doplnkovej liečbe môžeme odstrániť úzkosť a depresívne pocity. Pri depresii je vhodné siahnuť po mäte, harmančeku, jazmíne či levanduli.

Únava

Niektoré esenciálne oleje zvyšujú cirkuláciu krvi a stimulujú organizmus človeka bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Miesto kávy siahnite skôr po esenciálnom oleji zo škorice, klinčeka, rozmarínu alebo šalvie.

Stres

Práve stres je dôvod, prečo sa u ľudí objavujú rôzne ochorenia. Jeho zníženie či úplne odstránenie z nášho života je preto veľmi dôležité. Na jeho zníženie je pri aromaterapii využívaný citrónový olej, levanduľa a mäta.

Aromaterapia je tiež vhodným pomocníkom pri bolestiach hlavy, detoxikácii a urýchľuje hojenie rán.

liečba aromaterapiou
Okrem iného má aromaterapia veľmi upokojujúce účinky. Zdroj: pexels.com

Účinky niektorých esenciálnych olejov

 • Citrón – Stimuluje výbuchy hnevu, zlepšuje náladu, pomáha pri poruchách krvného obehu, vysokom krvnom tlaku, akné.
 • Eukalyptus – Pomáha pri bolestiach hlavy, svalov, zadržiavaní vody v tele.
 • Mäta prieporná – Osviežuje, ochladzuje. Pomáha pri bolestiach hlavy, tráviacich ťažkostiach, problémoch pohybového aparátu.
 • Pelargónia – Pomáha pri ťažkostiach vylučovacieho systému, vírusových infekciách.
 • Pomarančový kvet – Pomáha pri nespavosti, strese, panike.
 • Šalvia – Pomáha pri poruchách krvného obehu, vírusových infekciách, reumatizme.
 • Ruža – Pomáha pri depresii, bolestiach hlavy.
 • Fenykel – Pomáha pri nadúvaní, bolestiach žalúdka, obličkových kameňoch.
 • Čajovníkový olej – Pomáha pri prechladnutí, bolestiach hrdla, kandidóze. Má antiseptické účinky.
 • Ylang – Ylang – Upokojuje myseľ, harmonizuje, zvyšuje libido. Priaznivo pôsobí pri vysokom krvnom tlaku, búšení srdca, nespavosti, potlačuje epilepsiu, pri cukrovke, zabraňuje strate vlasov.
 • Tymian – Má silné antibakteriálne a antimykotické účinky, pomáha pri bolestiach kĺbov, pri zápale priedušiek a pľúc.
Prečítajte si tiež:
Tehotenstvo je jeden veľký zázrak: Ako sa mení ženské telo a plod mesiac po mesiaci?

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií