fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudí lieči pomocou zvuku: Slovenka priniesla z Nepálu jedinečnú Sound terapiu! (ROZHOVOR)

Máte tip? napíšte nám mailom

Je prudko milá, plná energie a jediná široko ďaleko. Jej melódie sú všeliekom na choroby, starosti, či každodenný stres, ktorý ľudstvo sužuje. Lucia Nosko priniesla z Nepálu na Slovensko unikátnu terapiu zvukom.

Sound healing, ako sa mu odborne hovorí, je v našich končinách stále pomerne neznámy. Terapia zvukom za pomoci spievajúcich misiek a gongov je metóda, ktorú od pradávna používali východné kultúry na liečenie. Na ďaleký východ kvôli nej ale cestovať nemusíme. Vďačíme za to Lucke Nosko.

Terapiu zvukom má vyštudovanú, vedomosti získala v Indii, Nepále a Nemecku. Za jej majsterským stupňom stojí celosvetovo uznávaný guru Grand Gong Master Don Conreaux. Minulý rok v Bratislave založila 1. Sound healingové centrum na Slovensku a navštevujú ju samotní lekári.

Prečítajte si rozhovor, v ktorom sa dozviete samé zaujímavé veci!

Je úžasné, ako vzrastá povedomie o tom, že sme zoskupenie energií, jedna vibrácia.

Máte za sebou veľmi zaujímavé vzdelanie. Ako sa dievča zo Slovenska dostane na štúdium terapie zvukom do exotických krajín ako Nepál?

Bola to dosť dlhá cesta a robím to už asi piaty rok. Začalo to v Nepále, do ktorého som sa vybrala, pretože ma vždy lákal a bol mi blízky. A stále je, lebo som tam asi zanechala pomyselnú polovicu srdca. Veľa som sa naučila v budhistickom kláštore. Oni na záver meditácie hrajú na tibetské misky, síce veľmi krátko a jednoducho, nie je to žiadna terapia zvukom. Ale vnútorne ma to veľmi oslovilo. Cítila som, čo sa deje s mojím telom, ako sa mi rozozvučiavajú všetky orgány. Dozvedela som sa, že na Slovensku nič podobné nie je, tak som začala pátrať po svete.

Momentálne navštevujem 84-ročného učiteľa Dona Conreaux, ktorý pochádza z Kalifornie a v rámci terapie zvukom je najvyhľadávanejšia kapacita na svete. Chodím sa školiť k nemu a momentálne patrím medzi 26-tich učiteľov na svete, ktorí sa tomu venujú.

https://www.instagram.com/p/ByvRCzCIZiv/?utm_source=ig_web_copy_link

Takže sa dá povedať, že je to proces neustálej výučby?

Určite, osobne si neviem predstaviť, že by som v tom zastavila. Nie je to oblasť, o ktorej sa dočítate v knižkách, je  ešte veľmi neprebádaná. Človek ju postupne prehlbuje aj praxou. Každý klient je úplne iný, má inú energiu, stavbu tela, disharmonické bunky, iné emocionálne základy, zvyky a bloky. Takže ja potrebujem vedieť, ako s tým človekom pracovať. Hĺbka vzdelania sa získava každým rokom, jednak formou praxe a jednak ďalšieho vzdelávania. Medzi sebou sa stretávajú Sound healeri z celého sveta a vymieňajú si skúsenosti. Môžeme sa buď inšpirovať alebo sa utvrdiť v tom, že sme to takto a takto robili správne. Stále tú oblasť prekopávame a je to úžasné, lebo nemá začiatok ani koniec.

Mohli by ste mi vysvetliť, na čo je dobrá Sound healing terapia?

Úplne na všetko, ten rozmer je obrovský. Ono sa to zdá veľmi jednoduché, že tu cinkáme na nejaké nástroje, rozrezonovávame ich a tá rezonancia do nás prúdi. V podstate to aj je jednoduché, ale vieme s tým ovplyvniť veľa, veľa vecí. Napríklad krvný obeh, či správanie našich disharmonických, oslabených buniek, ktoré vieme vyladiť naspäť do harmónie. Vieme tým ovplyvniť úplne všetko. Nielen fyzické zdravie človeka, ale aj to mentálne a duchovný rast, pretože s uvedomovaním si a vedomým životom sa stávame lepším človekom. Reaguje na to naše okolie, inšpirujeme tým druhých ľudí, má to naozaj veľmi široký záber a zámer. Terapia zvukom odstraňuje rôzne traumy, bolesti krížov, zubov, hlavy, aj veľmi náročné bloky.

Prečítajte si tiež:
Slavia Praha len tesne podľahla slávnej Chelsea. Hrdinom mohol byť Stoch

https://www.instagram.com/p/Bpz8fClAuJw/?utm_source=ig_web_copy_link

Spomínate, že každý pacient sa líši, či už svojimi blokmi, stavbou tela, a podobne. Dá sa to teda chápať tak, že zvuk sa mení podľa toho, čo s konkrétnym človekom chcete dosiahnuť?

Áno, aj. Ale veľmi dôležité je povedať to, že zvuk pri každom človeku inak znie. Každá mištička vydáva iný zvuk, kebyže ju položím na bruško vám, sebe alebo desiatim ďalším ľuďom. Vibrácia je pri každom úplne iná a mení sa dokonca aj tón a frekvencia. Tá terapia veľmi ovplyvňuje naladenie človeka. Je akurát veľký rozdiel medzi terapiou človeka, ktorý príde nahnevaný a človeka, ktorý príde šťastný a teší sa na to. Energeticky to vtedy vyzerá úplne inak, technika terapie ale v podstate prebieha veľmi obdobne. Mne keď indikujú spievajúce misky alebo rôzne iné nástroje, že v nejakej časti tela je konkrétny problém a disharmónia, tak sa jej povenujem trošku viac ako pri človeku, ktorý disharmóniu v tej časti tela trebárs nemá.

Takže vy podľa zvuku viete určiť, kde napríklad človeka niečo bolí?

Áno, aj. Pretože vibrácia je veľmi čistá a harmonická, keď tú mištičku rozrezonujete napríklad na ruke. Ale keď ju priložíte alebo idete okolo tela v blízkosti danej bolestivej časti, zvuk začne strácať svoju intenzitu. Stlmuje sa. To znamená, že je tam veľmi silná disharmónia. Tá mištička akoby zhasína. Vtedy do nej musíme udierať častejšie, aby sa stále viac rozrezonovávala. Aby sme dokázali do toho miesta poslať harmóniu.

https://www.instagram.com/p/BpWkmv3ge60/?utm_source=ig_web_copy_link

Spomínate bolesti, v jednej z recenzií na vašej stránke sa písalo, že to danému človeku vyliečilo migrénu. Lenže migréna nie je obyčajná bolesť hlavy, ale diagnostikovaná choroba. Nestretávate sa s predsudkami, či to náhodou nie je všetko len placebo efekt?

Viete čo, možno na začiatku, keď som ponúkala ľuďom produkt, ktorý nikto nepoznal. Napriek tomu, že sme 5,5 miliónová krajina, Sound healing terapiu pozná stále málinko ľudí. Ale myslím, že osveta, ktorú sa snažím intenzívne robiť, prináša svoje ovocie. Na terapiu chodia manželky lekárov so svojimi deťmi. Prichádzajú doktorky, gynekologičky, aj na terapiu, aj si odpočinúť. Samotní lekári, chirurgovia a traumatológovia mi píšu správy. Je úžasné, ako vzrastá povedomie o tom, že sme zoskupenie energií, jedna vibrácia. Povedomie sa spája predovšetkým s tým, že ľudia tomu začínajú čoraz viac veriť a sú tomu viac otvorení.

Keď som Sound healing začala robiť najskôr v škôlkach, vyšiel o tom článok a pod ním komentáre, že vtláčam budhizmus do škôlok, že je to otrasné a my sme kresťanská krajina. Vtedy som sa len tak pousmiala, lebo som vedela, že to je hlúposť. Dnes ma škôlky samé volajú, rodičia s tým súhlasia, chcú to. Myslím si, že Sound terapia je pre nás jednoznačná budúcnosť, pretože žijeme v absolútnom strese. A migréna je síce diagnostikovaná diagnóza, ale je to stále istá disharmónia. Terapia pracuje s ochoreniami tak ako východné kultúry. Čiže nerieši sa dôsledok, ale príčina, prečo mám tu migrénu. Prečo moje telo vykazuje známky disharmónie. Na migrénu to krásne pôsobí, mnohé prípady sme vyriešili hneď. A môžem vám ešte povedať, že za posledné 2 roky mám 3 mamy, ktoré po prvej hodine Sound healingu otehotneli. Predtým s tým mali problém, teraz už sú na svete tri deti.

Prečítajte si tiež:
Svet kondómov: 15 + 4 situácií, v ktorých vás ochráni prezervatív. A neplánované počatie to nie je

https://www.instagram.com/p/BzvlM9bIDcA/?utm_source=ig_web_copy_link

Pracujete aj s deťmi, ktoré majú nejaké postihnutie alebo prežili traumatický zážitok. Chce to špeciálnu starostlivosť?

V prvom rade určite empatiu. Ja nemusím mať 250 certifikátov o tom, že som vyškolená pre takú a takú diagnózu. Stačí troška empatie a toho, aby som poznala svoju prácu a potreby dieťaťa pri konkrétnej dysfunkcii. Áno, musíme k tomu pristupovať opatrnejšie, s absolútnym rešpektom, ale zároveň aj dôverou v to telíčko, ktoré má nejakú dysfunkciu. Terapiu zvukom telo prijíma, lebo je to preň prirodzené. Veľa detičiek zaspí už po prvých sekundách, pozitívne skúsenosti mám aj s deťmi v bdelej kóme.

Nedávno ste zorganizovali 12-dňový pobyt na Srí Lanke. Ako by ste ho zhodnotili?

Bola to naša prvotina a hodnotím ju úplne na jednotku. Ja som minulý rok v decembri odišla na 4 dni na Srí Lanku úplne sama, pretože som si potrebovala oddýchnuť. Prišla som do konkrétneho hotela, boli naň dobré odporúčania a už v prvý deň som hodila reč s majiteľom. Keď som mu ukázala, čo robím, bol fascinovaný a doslova ma požiadal, aby som tam zorganizovala liečebný pobyt. Tak sme to urobili.

Nazbieralo sa 20 ľudí a dôležitá časť toho bolo liečenie ajurvédou, ktoré spočíva v psychickej očiste. Program zahŕňal niekoľkodňovú prípravu na očistný deň, kedy sa vypije bylinné preháňadlo a z tela sa uvoľnia všetky škodliviny. Ďalšou fázou sú rôzne zábaly, masáže, každému ušité na mieru. No a my sme do toho zapasovali gongové terapie a meditácie.

https://www.instagram.com/p/Bvv8FUkg-Rl/?utm_source=ig_web_copy_link

Poviem vám úžasnú príhodu – na Srí Lanke totiž ešte nemali program spojený so Sound terapiou. Očistného dňa sa každý obával, ale vôbec to nie je nejaká horibilnosť (smiech). V podstate je dôležité vypiť bylinné preháňadlo, ktoré ale nie je chutné a je ťažké na žalúdok. Mnohí ľudia ho jednoducho vyvrátia.Tak som sa intuitívne rozhodla, že ráno by sme si mohli dať krátku meditáciu s gongami predtým, než všetci vypijeme ten nápoj. A z 20-tich ľudí nikto nevracal. Keď nás prišli ajurvédni lekári skontrolovať, boli absolútne v šoku. Ešte sa im to nestalo.

Je záujem o takéto zahraničné regeneračné cesty? Väčšinou ľudia cestujú kvôli zábave trochu iného druhu.

Hej (smiech). Toto bola na Srí Lanke veľká sranda, pretože počas očisty sa mnoho dní nemôžete kúpať v mori, ani ísť na slnko. Takže ste pri vode, na ktorú sa len pozeráte. Ale je o to veľký záujem, už budúcoročná aprílová Srí Lanka je naplnená. Aj keď to je finančne náročnejší výlet, jeho hodnota sa vám vráti viacnásobne.

https://www.instagram.com/p/BtWhe2wHO6P/?utm_source=ig_web_copy_link

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií