fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Po dlhých rokoch sa podarilo rozlúštiť list, ktorý napísal židovský väzeň v Osvienčime! Takéto zverstvá sa tam diali

Máte tip? napíšte nám mailom

Marcel Nadjari – židovský väzeň, ktorý bol v koncentračnom tábor Osvienčim, napísal o hrôzach, ktoré sa v ňom odohrávali list, ktorý ukryl v termosku, ktorú následne zahrabal do zeme. Aj keď sa odkaz našiel už v roku 1980, až teraz sa ho podarilo rozlúštiť.

List bol napísaný len pár dní pred oslobodením tohto koncentračného tábora a dlhé roky nad ním visel otáznik, pretože sa na ňom podpísal zub času a navyše bol písaný v gréčtine, čiže rodnom jazyku Marcela Nadjariho. Obsah tohto odkazu sa podarilo odhaliť až pomocou multispektrálnej analýzy, ktorá trvala neuveriteľný rok.  Nadjari v liste opísal aké hrôzy a zverstvá boli páchané na židovských väzňoch, respektíve aké zvrátenosti nútili páchať jeho, nakoľko spadal pod oddiel Sonderkommando, ktorý mal na starosti prepravu mŕtvych tiel z plynových komôr do krematória alebo vytrhával mŕtvolám zlaté zuby.

“Niesli sme mŕtvoly nevinných detí a žien do výťahu, ktorý viedol do miestnosti, kde boli pecami, a oni ich telá vhodili dnu, kde uhoreli bez použitia benzínu, vďaka tuku, ktorý im ostal v tele. Keď si prečítate, čo všetko som robil, poviete si, ako som mohol spáliť svojich zverencov. Veľakrát som myslel na to, že do plynovej komory vojdem spolu s nimi, aby som to celé ukončil, ale ja som sľúbil pomstu. Chcel som žiť, aby som pomstil smrť svojej matky, otca a tiež milovanej sestry Nelli,” napísal Nadjari, ktorý nakoniec Druhú svetovú vojnu prežil a vrátil sa späť do Grécka, odkiaľ o niekoľko rokov imigroval do USA. Tam zomrel v New Yorku ako 54-ročný v roku 1971.

Prečítajte si tiež:
Príbehy Harryho Pottera pokračujú ôsmou časťou

 

 

Zdroj: Smithsonian

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií