fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Literárny stan Martinus: 25 kníh na “pohodové čítanie”

Máte tip? napíšte nám mailom

“Pohoda môže oslavovať ako trblietavý drahokam na korune stredoeurópskych festivalov. Ak hľadáte niečo unikátne a skutočne kvalitné, môžem vám tento festival len odporučiť,” povedal Vic Galloway, moderátor BBC Scotland, pre magazín CLASH na margo nášho festivalu. Pohoda sa začne už tento štvrtok! 

Okrem vynikajúcej hudby sem ľudia chodia aj z iných dôvodov. Kvôli pohodovej atmosfére, pohodovým ľuďom, pohodovému jedlu, pohodovému sprievodnému programu.

A ten je skutočne bohatý. V tomto článku si prídu na svoje knihomoli – upriamime totiž pozornosť na Literárny stan Martinus a na knihy, o ktorých bude koncom týždňa reč. Dvojdňový program pripravili Literárny klub v spolupráci s kníhkupectvom Martinus a spríjemní ho tiež kníhkaviareň Foxford.

 • Tancujúce medvede (Witold Szabłowski)

V tejto knižke stačí zameniť slovo „medveď“ za iné, napríklad Poliak, Slovák, Srb alebo Rumun, aby sme pochopili, aká bola naša cesta za slobodou a ako sme sa s ňou snažili a vlastne aj stále snažíme vyrovnať. Sloboda totiž vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Kto prežil celý život na reťazi, nemá odkiaľ poznať slobodu. A je jedno, či hovoríme o cvičenom medveďovi v klietke, alebo o človeku za železnou oponou.

 • Vrah z mesta marhúľ (Witold Szabłowski)

Kniha Witolda Szabłowského Vrah z mesta marhúľ je súborom reportáží o súčasnom i minulom Turecku, o ľuďoch, ktorí medzi politikou a náboženstvom žijú svoje obyčajné životy. Na príbehoch konkrétnych ľudí a ich osudov rozpráva o tom, čo je v Turecku krásne i škaredé, o tom, čo funguje i čo sa stráca v nezmyselných paradoxoch rozpoltenosti.

 • Blázon z Námestia slobody (Hassan Blásim)

Hassan Blásim sa narodil v roku 1973 v Iraku, kde študoval na Akadémii filmových umení. Potom ako bol niekoľkokrát uväznený, mu v roku 1998 jeho profesori poradili, aby odišiel z Bagdadu. Jeho politicky angažované a voči režimu kritické filmy vyvolali pozornosť irackých tajných služieb. Jeho poviedkový debut Blázon z Námestia slobody (2009) bol v roku 2010 navrhnutý na ocenenie Independent Foreign Fiction Prize.

 • Opuštěná společnost (Erik Tabery)

Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu.

 • Medzi Slovákmi (Martin M. Šimečka)

Martin M. Šimečka je burič aj tíšiteľ, provokatér aj mysliteľ, spytujúci sa aj rozprávač, najmä je to však rýdzi intelektuál, akých má stredná Európa málo. Vždy je totiž najprísnejší sám k sebe, a keď premýšľa o svete, skôr či neskôr začne hľadať svoju zodpovednosť za jeho podobu. Martin vo svojej knihe prejavuje lásku k Slovensku tým najlepším možným spôsobom – je k nemu kritický. Jeho vzťah totiž neurčujú štátne hranice, národné piesne či trepotajúce vlajky, ale opäť onen pocit zodpovednosti. A z toho plynie nádej.

 • Mäso – Vtedy na východe (Arpád Soltész)

Koniec zlatých deväťdesiatych rokov, divoký východ Slovenska. Je po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. Kniha Arpáda Soltésza Mäso – Vtedy na východe je o nekompromisnej mafii na východe Slovenska.

 • Žiť svoju báseň (Ján Štrasser)

Kniha rozhovorov Žiť svoju báseň vypovedá o živote a diele Ivana Štrpku od jeho detstva, literárnych začiatkov v časopise Mladá tvorba a vzniku dnes už legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci až dodnes. Dôležitou súčasťou dialógov sú jeho názory na poéziu, na vlastnú kreativitu a na literatúru i kultúru, na dobu, v ktorej žijeme.

 • Nejlepší kniha o fake news (Miloš Gregor a Petra Vejvodová)

Médiá, politici, sociálne siete – zo všetkých týchto zdrojov sa na nás neustále valia dohady o tom, kto, ako a prečo sa nás snaží dezinformovať. Čo ale často opakované spojenie fake news, dezinformácie a alternatívne fakty zahŕňajú? Ide o fenomén posledných rokov alebo sú tu s nami, šikovne skryté, už dlhé storočia? Ako je možné, že fungujú? Kto a prečo ich vypúšťa? A čo je hlavné, ako sa proti nim môžeme brániť? Táto kniha so šikovnou manipuláciou v samotnom názve vám pomôže nájsť odpovede alebo aspoň poskytne vodidlá k premýšľaniu nad každodennou záplavou informácií, s ktorou je dobré sa vyrovnať kriticky, ale bez zbytočnej paranoje.

Prečítajte si tiež:
Jahody v novembri úplne zadarmo? Môžeme si na nich pochutnať a zároveň podporiť dobrú vec

 • Lady Xanax, pán Snehulienka a ja (Peter Krištúfek)

Román Lady Xanax, pán Snehulienka a ja je satirickou výpoveďou o stratenej generácii, ktorá uviazla jednou nohou v neskorom komunizme a druhou v ranom kapitalizme. Príbeh je rozprávaný v prvej osobe. V úvodnej časti Tomáš opisuje detstvo a dospievanie vo svojej podivuhodnej rodine a končí v blázinci. V druhej časti sa usadí v obrovskom nákupnom centre (v „srdci moderného sveta“) a žije tam nepozorovaný niekoľko mesiacov. V tretej časti – vďaka svojim priateľom – bezdomovcom Urgentovi a Adibasovi – zapadne do spoločenstva vydedencov v útulku Labré a napodiv sa medzi nimi konečne cíti ako doma. Po celý čas ironicky komentuje dianie okolo seba.

 • Potopené duše (Andrea Bokníková)

Nová čítanka Potopené duše. Z tvorby slovenských poetiek v prvej polovici 20. storočia predstavuje priekopnícky čin zásadného významu. Zostavila ju a úvodnou štúdiou vybavila literárna historička Andrea Bokníková. Výsledkom jej dlhodobého záujmu o poéziu prvej polovice 20. storočia je rozsiahly výber básnických textov z tvorby dvanástich výnimočných poetiek. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

 • Zóna (Daniel Majling)

Nový antihrdinský komiks Daniela Majlinga, ktorého dej sa odohráva v Rimavskej Sobote a Londýne.

 • Voda, která hoří (Jitka Vodňanská)

Obsiahla spomienková kniha významnej českej psychoterapeutky v rade kapitol a na desiatkach unikátnych fotografií približuje čitateľom celý jej život plný mimoriadnych udalostí a nevšedných stretnutí: Nezabudnuteľnú ukrajinskú babičku a vzácne dedinské detstvo v Južných Čechách.

 • Turnový háj 6 (Eva Turnová)

Šesté pokračování knihy sloupků Evy Turnové, baskytaristky kapely the Plastic people of the Universe, nazvané Turnový háj 6. Sloupky byly v uplynulých pěti letech pravidelně publikovány v časopisech Instinkt a Reflex. Jde o hutné minipovídky, hořkohumorné glosy k současnosti, texty nabité nejen ironií, ale hlavně sebeironií, sdělující často v pár větách více než patero novin od A do Zet.

 • Slon na Zemplíne (Andrej Bán)

Reportér a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača. Kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti.

 • Žuvot (Tomáš Ulej)

Zbierka aforizmov obľúbeného slovenského autora, ktorý má na konte už dve zbierky: Ale a Bodaj bi!

 • Nádych (Radovan Potočár)

Nadýchnuť sa, zadržať dych a ponoriť sa… Mladí hrdinovia debutovej zbierky poviedok Radovana Potočára sa strácajú, aby sa vzápätí zjavili kdesi inde. Minulosť i prítomnosť sú ohybnejšie, než by sa mohlo zdať. Postavy splývajú alebo sa ostro vymedzujú jedna voči druhej. Čo hľadáme? A čo sme ochotní obetovať? Otázok pribúda, odpovede sú čoraz hmlistejšie.

 • Virtuóz (Václav Kostelanski)

Virtuóz je zbierkou poviedok plných recesie a čierneho humoru. Autor vás neomylne uvedie do tej najlepšej pochybnej spoločnosti široko-ďaleko. Nebudete vedieť, či sa strhávate zo spánku alebo sa budíte naozaj. Knihu ilustroval maliar Igor Ondruš.

Prečítajte si tiež:
Zamestnanci známeho fastfoodu prehovorili: Takto klame MC Donald´s svojich zákazníkov

 • Za naším blokom (Ľubo Burgr)

Piesňové texty Ľuba Burgra sú charakteristické skrytou či priamou iróniou, humoristickým podtónom a sarkazmom. Väčšina má príbeh, často motivovaný konkrétnym zážitkom alebo vypočutým rozhovorom. Sústredí sa na pohnuté stavy a snaží sa ich opísať čo najminimalistickejšie. Knihu ilustroval Laco Teren, nájdete v nej výber z textov napísaných pre skupiny Ali ibn Rachid, Dogma, Midi Lidi a divadlo Stoka.

 • Som Paula (Ondrej Štefánik)

Som Paula je román zo súčasnosti, aký by sme v dnešnej literatúre ťažko hľadali. Popisuje rozklad nášho sveta, jeho prirodzených a životne dôležitých štruktúr, sebazáchovných mechanizmov, vzťahov a indentifikácií, ľudského poriadku a zmysluplného bytia vo svete.

 • Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa (Pavel Vilikovský)

Vo svojej próze nás Pavel Vilikovský zasväcuje do ľúbostného príbehu mladého pracovníka reklamnej agentúry Ivana, až kým odrazu s prekvapením nezistíme, že je to vlastne postava z románu bezmenného slovenského spisovateľa. Pavel Vilikovský odhaľuje zákulisie tvorivého procesu a stavia pred seba i čitateľa otázky o rozličných polohách a podobách skutočnosti, ktoré si v zhone súčasného života na vlastnú škodu zabúdame položiť. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

 • Sladký život (Jana Micenková)

Autorka charakterizuje svoj text: Poviedky, v ktorých sa nájde každý, kto si ešte ani po tridsiatke nedokázal nastaviť normálny životný biorytmus. Poviedky pre tých, čo majú minimálne jednu vysokú školu, a nedokážu sa uplatniť ani ako copywriteri, ani ako bloggeri a ani ako account manažéri, alebo pre tie, ktoré ešte stále dúfajú, že z nudnej svadby ich unesie Tom Hardy. Poviedky pre všetkých, ktorí ešte nepochopili, že inak to už asi nebude a že najlepšie je robiť si zo všetkého prču.

 • Flešbek (Mária Modrovich)

Mária Modrovich v desiatich textoch rozpráva príbehy jednej ženy alebo jeden príbeh viacerých žien konfrontovaných s malosťou aj nesmiernosťou tohto sveta.

 • Čierny zošit (Richard Pupala)

Strašidelné príbehy. V každom vzťahu a aj v tej zdanlivo najobyčajnejšej situácii sa občas objaví čosi, čo sa vymkne realite, zabehanému chodu vecí. Autor nepotrebuje spektakulárne kulisy ani efektné monštrá z cudzích galaxií, aby navodil atmosféru strachu či pocit ohrozenia. Čo sa stane, keď sa začnú zhmotňovať predstavy malého chlapca, ktorého fascinujú levy? Je nočný škriatok realitou, alebo len výplodom unavenej mysle mladej matky, ktorá nezvláda starostlivosť o svoje dieťa? A čo nájde televízny štáb, ktorý prišiel do starého domu nakrúcať reality šou o starom mužovi, ktorý hromadí odpad?

 • Dotyk s absolútnom (Dušan Vicen)

Hudobný skladateľ predstupuje pred renomovaný orchester, aby naštudoval skladbu, ktorá neexistuje. Prírodná žena, v syntetickom preoblečení, podniká trestné výpravy voči vaginálnym analfabetom. Mladý muž dokresľuje abstraktné maľby v galérii niekoľkými zručnými ťahmi, čím ich údajne zbavuje tajomstva. Šarmantná dáma s Alzheimerom zhromažďuje svoje preklady zahraničných textov v tajnej izbe, takže nikdy nebudú použité. Muž je potrestaný vo vykonštruovanom procese za to, čo nespáchal, nemieni potom niesť následky toho, čo spácha naozaj.

 • Antihrdina (Alexandra Salmela)

Kniha o cynizme a nádeji v kolabujúcom svete, o korupcii ideálov a zlom materstve, o ceste, stromoch a hrdinoch. Salmelin nový román tematicky i formálne nadväzuje na jej predošlú tvorbu, jeho tón je však omnoho temnejší. Mohutný prúd rozprávania nadobúda šialenú rýchlosť, strhávajúcu čitateľa so sebou.

Zdroje: https://www.martinus.sk/collections/218/pohodove-citaniehttps://www.pohodafestival.sk/sk/novinky/literarny-stan-martinus-na-pohode-2018

Foto: https://www.pohodafestival.sk/uploads/news/detail/literarny-stan-martinus-sk-na-pohode-2018.1528297187.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií