Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Literárny stan Martinus: 25 kníh na “pohodové čítanie”

“Pohoda môže oslavovať ako trblietavý drahokam na korune stredoeurópskych festivalov. Ak hľadáte niečo unikátne a skutočne kvalitné, môžem vám tento festival len odporučiť,” povedal Vic Galloway, moderátor BBC Scotland, pre magazín CLASH na margo nášho festivalu. Pohoda sa začne už tento štvrtok! 

Okrem vynikajúcej hudby sem ľudia chodia aj z iných dôvodov. Kvôli pohodovej atmosfére, pohodovým ľuďom, pohodovému jedlu, pohodovému sprievodnému programu.

A ten je skutočne bohatý. V tomto článku si prídu na svoje knihomoli – upriamime totiž pozornosť na Literárny stan Martinus a na knihy, o ktorých bude koncom týždňa reč. Dvojdňový program pripravili Literárny klub v spolupráci s kníhkupectvom Martinus a spríjemní ho tiež kníhkaviareň Foxford.

Pokračovanie pod reklamou

  • Tancujúce medvede (Witold Szabłowski)

V tejto knižke stačí zameniť slovo „medveď“ za iné, napríklad Poliak, Slovák, Srb alebo Rumun, aby sme pochopili, aká bola naša cesta za slobodou a ako sme sa s ňou snažili a vlastne aj stále snažíme vyrovnať. Sloboda totiž vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Kto prežil celý život na reťazi, nemá odkiaľ poznať slobodu. A je jedno, či hovoríme o cvičenom medveďovi v klietke, alebo o človeku za železnou oponou.

  • Vrah z mesta marhúľ (Witold Szabłowski)

Kniha Witolda Szabłowského Vrah z mesta marhúľ je súborom reportáží o súčasnom i minulom Turecku, o ľuďoch, ktorí medzi politikou a náboženstvom žijú svoje obyčajné životy. Na príbehoch konkrétnych ľudí a ich osudov rozpráva o tom, čo je v Turecku krásne i škaredé, o tom, čo funguje i čo sa stráca v nezmyselných paradoxoch rozpoltenosti.

  • Blázon z Námestia slobody (Hassan Blásim)

Hassan Blásim sa narodil v roku 1973 v Iraku, kde študoval na Akadémii filmových umení. Potom ako bol niekoľkokrát uväznený, mu v roku 1998 jeho profesori poradili, aby odišiel z Bagdadu. Jeho politicky angažované a voči režimu kritické filmy vyvolali pozornosť irackých tajných služieb. Jeho poviedkový debut Blázon z Námestia slobody (2009) bol v roku 2010 navrhnutý na ocenenie Independent Foreign Fiction Prize.

  • Opuštěná společnost (Erik Tabery)

Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu.

  • Medzi Slovákmi (Martin M. Šimečka)

Martin M. Šimečka je burič aj tíšiteľ, provokatér aj mysliteľ, spytujúci sa aj rozprávač, najmä je to však rýdzi intelektuál, akých má stredná Európa málo. Vždy je totiž najprísnejší sám k sebe, a keď premýšľa o svete, skôr či neskôr začne hľadať svoju zodpovednosť za jeho podobu. Martin vo svojej knihe prejavuje lásku k Slovensku tým najlepším možným spôsobom – je k nemu kritický. Jeho vzťah totiž neurčujú štátne hranice, národné piesne či trepotajúce vlajky, ale opäť onen pocit zodpovednosti. A z toho plynie nádej.

  • Mäso – Vtedy na východe (Arpád Soltész)

Koniec zlatých deväťdesiatych rokov, divoký východ Slovenska. Je po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. Kniha Arpáda Soltésza Mäso – Vtedy na východe je o nekompromisnej mafii na východe Slovenska.

  • Žiť svoju báseň (Ján Štrasser)

Kniha rozhovorov Žiť svoju báseň vypovedá o živote a diele Ivana Štrpku od jeho detstva, literárnych začiatkov v časopise Mladá tvorba a vzniku dnes už legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci až dodnes. Dôležitou súčasťou dialógov sú jeho názory na poéziu, na vlastnú kreativitu a na literatúru i kultúru, na dobu, v ktorej žijeme.

Pokračovanie pod reklamou
  • Nejlepší kniha o fake news (Miloš Gregor a Petra Vejvodová)

Médiá, politici, sociálne siete – zo všetkých týchto zdrojov sa na nás neustále valia dohady o tom, kto, ako a prečo sa nás snaží dezinformovať. Čo ale často opakované spojenie fake news, dezinformácie a alternatívne fakty zahŕňajú? Ide o fenomén posledných rokov alebo sú tu s nami, šikovne skryté, už dlhé storočia? Ako je možné, že fungujú? Kto a prečo ich vypúšťa? A čo je hlavné, ako sa proti nim môžeme brániť? Táto kniha so šikovnou manipuláciou v samotnom názve vám pomôže nájsť odpovede alebo aspoň poskytne vodidlá k premýšľaniu nad každodennou záplavou informácií, s ktorou je dobré sa vyrovnať kriticky, ale bez zbytočnej paranoje.

  • Lady Xanax, pán Snehulienka a ja (Peter Krištúfek)

Román Lady Xanax, pán Snehulienka a ja je satirickou výpoveďou o stratenej generácii, ktorá uviazla jednou nohou v neskorom komunizme a druhou v ranom kapitalizme. Príbeh je rozprávaný v prvej osobe. V úvodnej časti Tomáš opisuje detstvo a dospievanie vo svojej podivuhodnej rodine a končí v blázinci. V druhej časti sa usadí v obrovskom nákupnom centre (v „srdci moderného sveta“) a žije tam nepozorovaný niekoľko mesiacov. V tretej časti – vďaka svojim priateľom – bezdomovcom Urgentovi a Adibasovi – zapadne do spoločenstva vydedencov v útulku Labré a napodiv sa medzi nimi konečne cíti ako doma. Po celý čas ironicky komentuje dianie okolo seba.

  • Potopené duše (Andrea Bokníková)

Nová čítanka Potopené duše. Z tvorby slovenských poetiek v prvej polovici 20. storočia predstavuje priekopnícky čin zásadného významu. Zostavila ju a úvodnou štúdiou vybavila literárna historička Andrea Bokníková. Výsledkom jej dlhodobého záujmu o poéziu prvej polovice 20. storočia je rozsiahly výber básnických textov z tvorby dvanástich výnimočných poetiek. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií