fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

LONDÝN – Tieto miesta v tomto kráľovskom meste musíš vidieť #1

Máte tip? napíšte nám mailom

Ocitli ste sa v meste Londýn a neviete, ktoré pamiatky stoja za to, aby ste si ich pozreli? Tu si môžete pozrieť prehľad tých najznámejších:

 1. Tower Bridge 

Najznámejší londýnsky most cez Temžu, vybudovaný v novogotickom slohu, bol vysvätený roku 1894. Obe časti zdvižnej mostovky možno zdvihnúť za 90 sekúnd, takže aj veľké lode môžu doplávať až do srdca metropoly. Od roku 1982 sú mostové veže a ich technické zariadenia prístupné verejnosti. Po moste sa možno pešo prejsť po dvoch horných spojovacích chodníkoch, odkiaľ je jedinečný výhľad na Londýn.

tower

2. Buckingham palace

Na začiatku 18. storočia si vojvoda z Buckinghamu dal vybudovať sídlo, ktoré po sedemdesiatych rokoch získala anglická koruna. Juraj IV. poveril architekta Johna Nasha náročnou prestavbou. Roku 1837 sa ako prvá anglická panovníčka nasťahovala do paláca kráľovná Viktória. Keď na streche veje kráľovská zástava, znamená to, že panovníčka je vo svojich komnatách.

3. National Gallery

Na severnej strane Trafalgar Square sa rozprestiera Národná galéria, vybudovaná v klasickom slohu a otvorená roku 1838. Tamojšia obrazová zbierka je nielen najvýznamnejšia, ale aj najväčšia na svete. Vystavené sú tam plátna umelcov všetkých európskych škôl 15. a 16. storočia. Bočným vchodom sa možno dostať do National Portrait Gallery, kde sú umiestené portréty slávnych Britov.

Prečítajte si tiež:
Chcete prestať s fajčením? Tieto tipy vám v tom zaručene pomôžu

4. Hauses of Parliament (Westminsterský palác)

Táto veľkolepá budova je postavená v novogotickom štýle, je sídlom dolnej snemovne – ľudu aj hornej snemovne lordov. Jej história sa datuje od roku 1042. Najzaujímavejšou časťou je Westminster Hall a Victoria Tower, v ktorej sa nachádza cca 1,5 mil. zákonov. V jednej z veží je umiestnený aj známy Big Ben, obrovský zvon s hmotnosťou 13,5 tony, ktorý odbíja každú hodinu.

5. Piccadilly Circus 

Jedno z najexponovanejších miest v Londýne susedí s hlavnými nákupnými a zábavnými centrami. Piccadilly Circus je spojený s ulicou Piccadilly, hlavnou triedou, ktorá sa prvýkrát spomína v roku 1626 ako Piccadilly Hall, nazvaná podľa domu patriacemu krajčírovi Robertovi Bakerovi. Baker predával rôzne druhy límcov a golierov, ktoré sa označovali názvom piccadills.

Bcirscus

6. Covent Garden

V centre Londýna sa dvíhajú liatinové konštrukcie bývalých tržnicových hál Covent Garden, ktoré sú od roku 1974 obľúbeným miestom zábavy. Tam, kde sa v minulosti obchodovalo, sú dnes reštaurácie a obchody s umeleckoremeselnými výrobkami. O správnu zvukovú kulisu sa starajú pouliční muzikanti, vystúpenia kaukliarov vyvolávajú výbuchy smiechu detí aj dospelých. Všade sa je, pije , smeje a tlieska.

7. Hyde Park

Prečítajte si tiež:
Bloger Dávid Hanc si na mušku zobral Pokec, Badoo či Tinder. Prezradil, prečo životnú lásku na zoznamkách nikdy nenájdete

Pôvodný kráľovský poľovný revír Henricha VIII. sa po sto rokoch stal prístupným aj verejnosti a celé územie sa postupne pretvorilo na najväčšie zelené pľúca Londýna. Hyde Park s veľkým jazerom The Serpentine patrí medzi obľúbené prímestské rekreačné oblasti anglickej metropoly.

8. Globe Theatre

Americkému hercovi a režisérovi Samovi Wannamakerovi patrí vďaka za to, že na južnom brehu Temže bol opäť vystavaný Shakespearov okrúhly Globe Theatre podľa pôvodného vzhľadu. V jedinečnej atmosfére divadla možno naplno prežívať hry tohto barda takisto ako pred 400 rokmi, v časoch, keď žil. Diváci tlieskajú na balkónoch, kde býva prievan, a uprostred kruhu sa okolo javiska tak ako kedysi tiesnia stojaci diváci.

9. London Eye

Doslova najväčšia z atrakcií Londýna, ktorú nemožno prehliadnuť je Londýnske oko. Týči sa nad mestom vo výške 134 metrov. V noci je obrovské koleso krásne vysvietené. Nesie 32 klimatizovaných kabínok a jazda na ňom trvá zhruba pol hodiny.

oko

10. British Library

Najväčšia knižnica v Anglicku, ktorej katalógy obsahujú cez 150 miliónov položiek. V malom nenápadnom múzeu, ktoré je v budove knižnice sa nachádzajú také významné dokument,y ktoré tvorili míľniky svetovej histórie a kultúry, ako napríklad Magna Charta, Mozartove notové zošity či Shakespearove rukopisy.

 

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií