fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prvá slovenská expedícia na čele s Ľubošom Fellnerom dobyla južný pól! V Eurovei otvorili Rotundu, môžete v nej zažiť kúsok Antarktídy

Máte tip? napíšte nám mailom

Meno Ľuboša Fellnera sa často skloňuje v súvislosti s cestovnou kanceláriou BUBO, ktorú spoluzakladal v roku 1992. Hovorí sa o ňom tiež ako o najscestovanejšom Slovákovi.

Vyštudovaný lekár intenzívne cestuje po svete dlhšie ako dve dekády. Už 26 rokov organizuje prvoexpedície, v Antarktíde bol už trikrát. Jeho snom bolo dobyť južný pól, čo sa mu aj podarilo.

V januári Fellner vyrazil na najluxusnejšiu expedíciu sveta, ktorá ho mala vyjsť až 750 000 eur. V minulosti ju absolvoval aj princ Harry.

„99,9 % turistov zavíta na Antarktíde na západnú stranu. No my chceme ísť inde, chceme byť sami. Prenajímame si privátne lietadlo Gulfstream 550 a pristávame na zľadovatenom letisku,” píše Ľuboš v úvode svojej najnovšej fotoknihy Od pólu k pólu.

Ľuboš Fellner uprostred Rotundy, obklopený Zemou kráľovnej Maud. Zdroj: Eva Jonisová

Ďalej píše: „Spíme v špicatých, snehom zafúkaných stanoch na 82. rovnobežke v blízkosti Pólu nedostupnosti. Ide o najvzdialenejšie miesto od akejkoľvek civilizácie. Na tejto rovnobežke namerali rekordných 92 stupňov pod nulou.”

Rotunda – kúsok Zeme kráľovnej Maud v bratislavskej Eurovei

V piatok 1. marca v bratislavskom OC Eurovea slávnostne predstavili projekt špeciálnej Rotundy, ktorej cieľom je priniesť návštevníkom autentickú atmosféru polárnych ciest. Po vstupe do nej nás obklopí panoramatická fotografia s dĺžkou viac než 17 metrov a výškou 4 metre, pričom uvidíme 70 metrov štvorcových nádhernej Zeme kráľovnej Maud – v januári 2019 ju pri ceste na južný pól navštívila prvá slovenská expedícia pod vedením Ľuboša Fellnera.

„Krajina kráľovnej Maud je oblasť 55-krát väčšia než Slovensko. Stany proti silnému vetru chránia steny z ľadu. Ako prví Slováci vystupujeme na tri vrcholy v odľahlých, večne zaľadnených horách. Máme nádherné počasie, je január a leto vrcholí,” píše v knihe.

Prečítajte si tiež:
Nechajte sa učiť dedinčami z Rumunska, dajú vám vzácny príklad do života

Rotunda má priemer 6,5 metra, jej výroba zabrala 200 hodín. Samotná konštrukcia bez plachty a rolovacích dverí váži 1130 kilogramov.

Sprievodnou akciou je aj výstava Fellnerových fotografií z ciest od severného pólu k južnému pred predajňou Fotolab CEWE. Bude vystavená aj fotokniha “Od pólu k pólu” plná unikátnych snímok od nášho dobrodruha.

Výstava jedinečných fotografií z Antarktídy pred predajňou Fotolab CEWE v Eurovei potrvá do konca marca. Zdroj: Eva Jonisová

Dáta uchované v Arktickom svetovom archíve

Ďalšia unikátna vec, ktorú na otvorení predstavili! Ľuboš Fellner sa len pred pár dňami vrátil z ďalekých Špicbergov, kde sa v bývalej bani nachádza jedinečný Arktický svetový archív. Založila ho nórska ťažobná spoločnosť Store Norske a odborníci z Piql Slovakia tu bezpečne a navždy archivujú dáta svojim klientom.

Na takýchto filmových kotúčoch uchovávajú v Špicbergoch dáta aj na 500 rokov. Zdroj: Eva Jonisová

21. februára tu CK BUBO archivovala svoje záznamy z prvých 25 rokov slovenského cestovateľstva spolu s Vatikánskou knižnicou, Národným múzeom Nórska, Európskou vesmírnou agentúrou a Brazílskou futbalovou federáciou. V Piql Slovakia na archiváciu dát používajú film, ktorý je nezničiteľný až po dobu 500 rokov.

Pozrite si fotoreport.

Zdroj titulnej foto: Ľuboš Fellner

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií