Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudí nemôžeme vzdelávať spôsobom nerešpektujúcim dôstojnosť človeka, tvrdí KHD na výstavu Body Worlds

Kresťanskí demokrati tiež poukázali na to, že viaceré organizácie kritizovali výstavu za využívanie ľudského tela na komerčné účely.

30.10.2023 (SITA.sk) – Predstavitelia Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) opätovne apelujú na členstvo vlády, aby zrušilo výstavu Body Worlds v bratislavskom obchodnom centre Nivy.

Kresťanskí demokrati sa obracajú najmä na ministrov zdravotníctva, školstva a vnútra, aby zastavili výstavu mŕtvych ľudských tiel, ktorá podľa nich porušuje platnú legislatívu.

Nakladanie s ľudskými pozostatkami

Vo svojom stanovisku pritom poukázali aj na to, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave konštatoval nelegálnosť výstavy a začal voči organizátorovi správne konanie.

„Nakladanie s ľudskými pozostatkami musí byť v súlade so zákonom o pohrebníctve. Musí sa s nimi zaobchádzať dôstojne a tak, aby nedošlo k ohrozeniu verejného zdravia alebo verejného poriadku. Zároveň právna úprava presne vymedzuje, za akých podmienok je možné ľudské pozostatky vystavovať,“ uviedlo KDH.

Doplnilo, že v rámci predmetnej výstavy sa s ľudskými pozostatkami zaobchádza spôsobom, ktorý je v rozpore s platnou legislatívou a hrubo narúša ľudskú dôstojnosť.

Kresťanskí demokrati tiež poukázali na to, že viaceré organizácie kritizovali výstavu za využívanie ľudského tela na komerčné účely, čo je v rozpore s Dohovorom o ľudských právach a biomedicíne.

Telá môžu patriť čínskym väzňom

„Výstava skutočných mŕtvych ľudských tiel účelovo zavádza laickú verejnosť a prezentuje nepravdivý a hrubo znevažujúci obraz o ľudskom tele. Preto je neprijateľnou edukačnou aktivitou pre odbornú či širokú verejnosť. Nemôžeme vzdelávať ľudí spôsobom, ktorý nerešpektuje dôstojnosť človeka a zarába na neetickom zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami,“ vravia kresťanskí demokrati. Za problematickú považujú i nejasnosť pôvodu ľudských ostatkov.

„Nemôžeme tolerovať, že vystavené ľudské pozostatky môžu patriť s veľkou pravdepodobnosťou politickým väzňom čínskeho komunistického režimu,“ zdôraznili.

Pod stanoviskom sú podpísaní člen Ústavnoprávneho výbor NR SR František Mikloško, europoslankyňa Miriam Lexmann, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Peter Stachura a podpredseda KDH a člen Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Marián Čaučík.

Viac k témam: Body Worlds, výstava mŕtvych tiel
Zdroj: SITA.sk – Ľudí nemôžeme vzdelávať spôsobom nerešpektujúcim dôstojnosť človeka, tvrdí KHD na výstavu Body Worlds © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií