Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudia s maďarskými pasmi sa už do USA tak ľahko nedostanú, sú za tým obavy o bezpečnosť

Počas deviatich rokoch nebola totožnosť 1 milióna cudzincov dostatočne overená.

1.8.2023 (SITA.sk) – Spojené štáty uvalili nové cestovné obmedzenia voči držiteľom maďarských pasov. Dôvodom je, že totožnosť takmer 1 milióna cudzincov, ktorým boli udelené maďarské pasy počas deviatich rokov, nebola dostatočne overená, uviedlo americké veľvyslanectvo a vládny predstaviteľ.

Americký bezvízový program

Obmedzenia sa týkajú amerického bezvízového programu, ktorý umožňuje držiteľom pasov 40 krajín vstúpiť na územie Spojených štátov za účelom obchodu alebo turizmu bez víz po dobu maximálne 90 dní.

Doba platnosti cestovania pre držiteľov maďarských pasov v rámci elektronického systému pre cestovnú autorizáciu sa po novom skrátila z dvoch rokov na jeden rok a každý cestujúci bude obmedzený na jeden vstup do Spojených štátov.

Sú to jediné takéto obmedzenia spomedzi 40 účastníckych štátov v programe bezvízového styku.

Neúspešné úsilie spolupracovať s maďarskou vládou

Vysokopostavený americký predstaviteľ pod podmienkou anonymity povedal, že zmena nastala po rokoch neúspešného úsilia zo strany USA spolupracovať s maďarskou vládou na vyriešení bezpečnostných obáv.

Státisíce maďarských pasov boli vydané bez prísnych požiadaviek na overenie totožnosti, niektoré z nich pre zločincov, ktorí predstavujú hrozbu pre bezpečnosť a nemajú žiadne spojenie s Maďarskom, uviedol predstaviteľ.

Maďarská vláda vedená premiérom Viktorom Orbánom v roku 2011 začala ponúkať zjednodušený proces naturalizácie pre ľudí, ktorí sa hlásia k maďarskému pôvodu, aj keď nežili alebo neplánovali žiť v Maďarsku.

Volebná výhoda

Prostredníctvom tohto postupu získali občianstvo státisíce z najmenej 2 miliónov etnických Maďarov žijúcich v susedných krajinách, predovšetkým v Rumunsku, Srbsku a na Ukrajine.

Podľa kritikov program umožnil etnickým Maďarom neplatiacim dane a žijúcim v iných krajinách voliť v maďarských voľbách, čím Orbánova vládnuca strana Fidesz získala volebnú výhodu.

Spojené štáty už skôr pre obavy prekategorizovali Maďarsko ako dočasného člena programu bezvízového programu.

Viac k témam: Cestovné obmedzenia, Cestovný pas, Víza
Zdroj: SITA.sk – Ľudia s maďarskými pasmi sa už do USA tak ľahko nedostanú, sú za tým obavy o bezpečnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií