Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudia v Etiópii povyberali z bankomatov viac peňazí ako mali na účtoch, spôsobila to technická chyba

Počas poruchy sa v krajine uskutočnilo pol milióna transakcií.

19.3.2024 (SITA.sk) – Najväčšia etiópska banka sa údajne pokúša získať späť približne 40 miliónov eur po tom, čo technická chyba umožnila zákazníkom vybrať z bankomatov viac, ako mali na svojich účtoch.

Po zistení problému v Komerčnej banke Etiópie sa v bankomatoch po celej Etiópii tvorili dlhé rady, informovali miestne médiá.

Veľkú časť vybrali študenti

Správy o chybe v sobotu šírili na sociálnych sieťach univerzitní študenti, ktorí vybrali veľkú časť peňazí, uviedol generálny riaditeľ banky Abe Sano.

Banka neuviedla, koľko peňazí bolo vybratých, ale Abe Sano novinárom povedal, že počas poruchy sa uskutočnilo pol milióna transakcií. Miestne noviny informovali, že sa stratilo 2,4 miliardy etiópskych birrov, čo je asi 39 miliónov eur.

Problém spôsobila skôr „rutinná aktualizácia a kontrola systému“ ako kybernetický útok, uviedla Etiópska centrálna banka vo vyhlásení.

Vypli celý bankový systém

Etiópsky bankový systém bol na niekoľko hodín vypnutý, kým sa problém vyriešil, pričom zákazníci si nemohli vybrať hotovosť.

Komerčná banka Etiópie, založená v roku 1963, je najväčšou bankou v krajine so 40 miliónmi klientov.

Abe Sano povedal, že banka spolupracuje s políciou na vymáhaní stratených peňazí. Banka nebude žalovať študentov, ktorí si vybrali hotovosť, ktorá im nepatrila, povedal riaditeľ.

Viac k témam: Banka, Bankomaty
Zdroj: SITA.sk – Ľudia v Etiópii povyberali z bankomatov viac peňazí ako mali na účtoch, spôsobila to technická chyba © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií