fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudia v Peru zabíjajú netopiere. Veria, že roznášajú koronavírus

Ochranárom sa v stredu podarilo zachrániť 200 netopierov. Roľníci ich chceli upáliť, pretože uverili, že roznášajú koronavírus.

Máte tip? napíšte nám mailom

Panika z nákazy sa šíri po celom svete, ľudia často veria nepodloženým fámam a hoaxom. Dedinčania v Peru uverili, že netopiere roznášajú koronavírus. Pracovníkom spoločnosti SERFOR (Medzinárodný úrad pre pomoc lesom a faune) sa na poslednú chvíľu podarilo zachrániť 200 netopierov. Dedinčania z dedinky Culden, ktorá leží v regióne Cajamarca, chceli zvieratá upáliť.

„Útočníci napadli cicavce, pretože si mysleli, že šíria koronavírus,“

vyjadrili sa k prípadu predstavitelia spoločnosti SERFOR.

Ochranári netopierov zachránili a vypustili do jaskyne neďaleko dedinky. Je možné, že toto nie je ojedinelý prípad, keď ľudia zaútočili na netopiere.

„Nemôžeme kvôli pandémii šíriť dezinformácie. Netopiere nie sú naši nepriatelia,“

píše sa v oficiálnom vyhlásení spoločnosti SERFOR.

Môžu netopiere za COVID-19?

Niektorí vedci veria, že koronavírus sa na človeka preniesol zo zvieraťa, predpokladá sa, že pôvodcom nákazy by mohol byť práve netopier. Vedci si však nemyslia, že by sa Covid-19 preniesol na človeka priamo. Je možné, že od netopiera sa nakazilo zviera s menom šupinatec. Ide o malého šupinatého cicavca, ktorý je v Číne veľkou delikatesou. Šupinatec je považovaný za zviera, s ktorým sa celosvetovo najviac ilegálne kšeftuje. Vedci z Číny potvrdili, že vzorky koronavírusu, ktoré odobrali zo šupinatca, sú na 99 % totožné so vzorkami koronavírusu, ktoré boli odobrané pacientom. Šupinatce patria medzi ohrozené druhy, sú na pokraji vyhynutia. Napriek tomu sa s s nimi stále obchoduje.

Prečítajte si tiež:
Plánujú Slováci obmedziť stretávanie sa počas Vianoc?
Ľudia v Peru zabíjajú netopiere. Veria, že roznášajú koronavírus
Zdroj: Kham/Reuters

Sú netopiere nebezpečné?

Ľudia by sa mali vyhýbať konzumácii mäsa z divých zvierat, najmä ak neprešlo tepelnou úpravou. Práve konzumácia takéhoto mäsa môže stáť za vypuknutím nákazy koronavírusu. Netopiere samotné by vám mohli ublížiť, iba ak by ste ich chceli konzumovať. V prírode majú svoje nezastupiteľné miesto – až 70 % všetkých druhov sa živí hmyzom, ktorý môže škodiť nášmu poľnohospodárstvu.

Peru tam, ako aj ďalšie štáty, bojuje s epidémiou koronavírusu. Miestne úrady momentálne hlásia 480 potvrdených prídadov COVID-19. Boj s chorobou v tejto krajine prehralo zatiaľ 9 osôb.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií