Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudovít Štúr okrem národa a žien miloval víno, pivo aj svoju dlhú bradu. Ešte TOTO o ňom musíš vedieť

Ľudovít Štúr je národný hrdina, ktorého pozná každý Slovák. Prečítajte si fakty, ktoré ste o ňom možno nevedeli.  

Portál biografia.sk uvádza, že Ľudovít Štúr sa narodil v Uhrovci, blízko Bánoviec nad Bebravou. Jeho prirodzená snaha dozvedieť sa viac o kultúre slovenského národa sa v ňom objavila počas štúdia na evanjelickom lýceu v Bratislave. Môžeme len predpokladať, či sa jeho obrovský potenciál a talent pre slovenský jazyk ukázal vďaka výchove jeho otca, ktorý mu poskytol základné vzdelanie a vychoval ďalších jeho štyroch súrodencov.

Dôležitým míľnikom v histórii je založenie Ústavu reči a literatúry československej, ktorý sa usiloval vzdelávať študentov v literatúre nášho národa. Neskôr ho zlákalo písanie článkov a krátka romanca s Máriou Pospíšilovou, ktorej otec bol vtedajším tlačiarom časopisu Kvĕty. Láska k jazyku mu bola ale prednejšia, a preto sa usiloval vymaniť spod vplyvu maďarizácie s nápadom, že by slovenskému jazyku položil inú štruktúru. Vychádzajúcu zo stredoslovenského nárečia.

View this post on Instagram

Navždy ma zväčšili.

A post shared by Ľudovít Štúr (@ludko_stur) on

V roku 1843 kodifikoval slovenský jazyk a neskôr uzreli svetlo sveta Slovenské národné noviny. V jeho živote mu ale učarovala i ďalšia žena – Adela Ostrolúcka, dcéra zemana. Naštartovalo to i Štúrovu aktivitu v politike. Ešte stále sa usiloval vymaniť spod vplyvu Maďarov, ale jeho žiadosti sú opätovne zamietnuté. Dokonca bol na neho, Hurbana aj Hodžu vydaný zatykač. Ani táto udalosť nezabránila Štúrovi v literárnej činnosti, preto následne vznikol spis Slovanstvo a svet budúcnosti. Nanešťastie sa komplikácie vyskytli aj v jeho súkromnom živote. Zmieriť sa musel so smrťou brata Karola, otca Samuela a neskôr aj mamy Anny. V tomto období sa nachádza v Modre, kde žil jeho brat, a neustále pokračuje v literárnej tvorbe. Smrť si ho počkala v roku 1856, kedy sa nešťastnou náhodou postrelil pri poľovačke a nepoľavujúce zdravotné komplikácie sa mu už nepodarilo prekonať.

https://www.instagram.com/p/BZVNBITAys8/

Ľudovít Štúr a jeho vzťah k móde

Aktuality.sk o Štúrovi prezrádzajú nasledovné zaujímavosti. Slovenský jazyk a literatúra nie je to jediné, čo nám po Štúrovi zostáva v pamäti. Keby sme si chceli predstaviť, ako vyzeral, podľa etnologičky ahistoričky Kataríny Nádaskej by mal na sebe určite tmavý frak s nohavicami v bledšej farbe. Jeho obľúbeným doplnkom bola šatka, ktorá hoci nebola známkou nejakého luxusu, Štúr ju nosil často, takže môžeme predpokladať, že si ju obľúbil. Vtedajším znakom mužnosti a sily bola dlhá brada, ktorú mal i Ľudovít Štúr. Avšak bolo nutné sa o ňu pravidelne starať. Nádaská o starostlivosti brady tvrdí: „Štúr mal svoju osobnú taštičku, kde mal zrkadielko a vosk, ktorým sa fúzy vystužili, aby neboli rozstrapatené. Mal v nej rôzne nožničky a hrebienky, pretože brada si vyžadovala kvalitnú úpravu.”

Málokto o ňom vie, že i keď sa prevažne vyskytoval v spoločnosti svojich „kolegov″, dokázal sa zabaviť aj pri posedení s priateľmi. Rád si vychutnával dobré víno, pivo a rovnako mu ulahodila i pečená klobása. Okrem tohto potešenia ho zlákali aj športové aktivity, ako jazda na koni, plávanie či šermovanie. I on mal svoje zlozvyky. Jedným z nich bolo fajčenie, ale zato s kvalitným tabakom.

Ak vás Ľudovít Štúr zaujíma, pozrite si o ňom tento krátky film.

Zdroj titulnej foto: wikimedia.org, aetter.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií